КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.10.06 р. № 24/250-А
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Капацин Н.В.
суддів: Данилової Т.Б.
Барицької Т.Л.
при секретарі: Кулачок О.А.
За участю представників:
від прокуратури - Гаврилова І.А. (посв. №230 від 30.08.05);
від ТОВ "Укіс" - Гаврильченко О.В. (довір. №162 від 15.09.06);
від позивача не з"явився;
від відповідача не з"явився;
від третьої особи Джига О.В. (довір. б/н від 29.09.06);
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариство з обмеженою відповідальністю "Укріс" та Заступника прокурора Подільського району міста Києва
на постанову Господарського суду м.Києва від 21.04.2006
у справі № 24/250-А (Смілянець В.В.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бефеса Алумініо Більбао" (Befesa Aluminio Bilbao S.L.)
до Державного реєстратора Подільської у м.Києві державної адміністрації Антошкін Микола Володимирович
третя особа відповідача Державне підприємство "Інформаційно-ресурсний центр"
про зобов"язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду міста Києва від 21.04.06 у справі №24/250-А задоволено позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Бефеса Алумініо Більбао” (Королівство Іспанія), зобов’язано Державного реєстратора Подільської у м. Києві державної адміністрації Антошкіна Миколу Володимировича взяти на облік та провести державну реєстрацію змін до установчих документів Спільного підприємства „Інтерсплав” на підставі поданих 04.04.06 документів, видати свідоцтво про державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю „Українсько-іспанська компанія „Інтерсплав”, видати представнику ТОВ „Бефеса Алумініо Більбао” зареєстрований примірник нової редакції Статуту ТОВ „Українсько-іспанська компанія „Інтерсплав”, стягнуто з Державного реєстратора Подільської у м. Києві державної адміністрації Антошкіна М.В. на користь ТОВ „Бефеса Алумініо Більбао” 3,40 грн. судового збору.
Постанова суду першої інстанції ґрунтується на тому, що 28.03.06 відбулося засідання Правління СП „Інтерсплав”, яким зобов’язано позивача, який володіє часткою у статутному капіталі СП „Інтерсплав” в розмірі 50,84%, здійснити дії, необхідні для державної реєстрації змін до установчих документів СП „Інтерсплав”, змінити назву Спільне підприємство з іспанським інвестором „Інтерсплав” на Товариство з обмеженою відповідальністю „Українсько-іспанська компанія „Інтерсплав”. Частиною 5 статті статті 29 Закону „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” встановлено, що для державної реєстрації змін найменування підприємства необхідно подати оригінал свідоцтва про державну реєстрацію, але позивач не зміг виконати вимоги закону, оскільки втратив оригінал свідоцтва, про що здійснено повідомлення в газеті „Урядовий кур’єр” за 29 березня 2006 року.
Згідно з ч.7 ст.29 Закону „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частиною першою-шостою цієї статті, а тому дії відповідача по залишенню без розгляду поданих позивачем документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів СП „Інтерсплав” та документів для отримання свідоцтва про державну реєстрацію товариства є неправомірними.
Не погоджуючись із вказаною постановою суду Заступник прокурора Подільського району міста Києва та Товариство з обмеженою відповідальністю „Укріс” звернулися з апеляційними скаргами, в яких просять скасувати постанову Господарського суду міста Києва від 21.04.06 по даній справі, прийняти нову постанову, якою в позові відмовити, визнати нечинним запис в Єдиному державному реєстрі про взяття на облік та державну реєстрацію змін до установчих документів Спільного підприємства „Інтерсплав”, визнати нечинним свідоцтво про державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю „Інтерсплав”.
Заступник прокурора Подільського району міста Києва та ТОВ „Укріс” в апеляційних скаргах посилаються на порушення норм матеріального і процесуального права.
Розгляд апеляційних скарг призначено на 04.10.06. Представник позивача 04.10.06 надав апеляційному суду клопотання про відкладення розгляду апеляційних скарг у зв’язку з його відрядженням до м. Севастополя. До клопотання про відкладення розгляду справи позивач обгрунтовуючих документів не надав.
Частина 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства встановлює, що неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути апеляційні скарги без участі представника позивача.
Дослідивши доводи апеляційних скарг, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, колегія суддів встановила наступне:
Відповідно до довідки Управління державних доходів Міністерства фінансів СРСР №03-04-13 від 09.02.89 в Реєстр Спільних підприємств, створених в СРСР за участю радянських і іноземних організацій, фірм і органів управління 25.01.1989р. внесено спільне радянсько-іспанське підприємство „Інтерсплав” (т.1, а.с.146), 25.01.1989 р. Виконавчим комітетом Свердловської міськради Луганської області СП „Інтерсплав” видано свідоцтво про його державну реєстрацію за №05827201 (т.1, а.с. 144), 28.05.1997 органами статистики видано Спільному підприємству з іспанським інвестором „Інтерсплав” Свідоцтво про його державну реєстрацію з присвоєнням ідентифікаційного коду суб’єкта підприємницької діяльності №05827201 (т.1, а.с.145, т.3, а.с.140). Відповідно до рішення Правління СП „Інтерсплав” змін до Статуту Спільного підприємства з іспанським інвестором „Інтерсплав” станом на 30.06.04 засновниками підприємства являються : Донецький державний науково-дослідний та проектний інститут кольорових металів (Дон НДПІКМ) з часткою 43,16%, ТОВ „Укріс-6%, компанія „Бефеса Алумініо Більбао” – 50,84% (т.3, а.с.177).
28 березня та 30 березня 2006 року Правління Спільного підприємства з іноземним інвестором „Інтерсплав” провело засідання за участю ТОВ „Бефеса Алумініо Більбао” та Донецького державного науково-дослідного і проектного інституту кольорових металів, на якому прийнято рішення, оформлене протоколами №№3, 4 (т.1, а.с.14, 150) про збільшення статутного фонду СП „Інтерсплав” на 50 000 грн., про зміну місцезнаходження підприємства з м. Свердловська Луганської області на м. Київ, вул. Оболонська, 7, про зміну найменування із Спільного підприємства з іспанським інвестором „Інтерсплав” на Товариство з обмеженою відповідальністю „Українсько-іспанська компанія „Інтерсплав”, про внесення змін до Статуту СП „Інтерсплав” шляхом викладення статуту у новій редакції. Вказаним рішенням Правління уповноважило „Бефеса Алумініо Більбао” та Дон НДПІКМ” здійснити всі дії для державної реєстрації нової редакції статуту, ТОВ „Бефеса Алумініо Більбао” рішенням правління було уповноважено вчинити дії стосовно державної реєстрації нової редакції статуту Спільного підприємства з іспанським інвестором „Інтерсплав”, включаючи отримання свідоцтва про державну реєстрацію.
4 квітня 2006 року представник позивача звернувся до Державного реєстратора Подільської у місті Києві районної державної адміністрації з пакетом документів для проведення державної реєстрації змін до Статуту СП „Інтерсплав”, надав документи для отримання нового свідоцтва про державну реєстрацію у зв’язку з втратою старого свідоцтва про державну реєстрацію.
Позивачем не було надано оригіналів Статуту СП „Інтерсплав” і свідоцтва СП „Інтерсплав” про державну реєстрацію, у зв’язку з чим йому було відмовлено в проведенні державної реєстрації змін до установчих документів (т.1, а.с.94).
Відповідно до п.11.1 Статуту СП „Інтерсплав”, який діяв на час проведення засідань правління вищим органом підприємства є правління, яке складається із представників кожного з учасників, а п.12.2 Статуту встановлює, що внесення змін до Статуту, зміна статутного фонду віднесено до виключної компетенції правління. Рішення на засіданнях правління, оформлені протоколами №3 від 20.03.06, №4 від 30.03.06 підписані лише двома учасниками : Бефеса Алумініо Більбао і Дон НДПІКМ. Рішення про перетворення Спільного підприємства „Інтерсплав” на Товариство з обмеженою відповідальністю „Інтерспалав” правлінням підприємства не приймалося.
Разом з тим, діюче законодавство не передбачає повторної державної реєстрації юридичної особи.
Частина 1 статті 17 Закону „Про державну реєстрацію юридичних осіб - підприємців” (далі Закон) встановлює перелік відомостей, які заносяться до Єдиного державного реєстру щодо юридичної особи, зокрема: повне найменування юридичної особи, ідентифікаційний код, форма власності, організаційно – правова форма, місцезнаходження, перелік засновників (учасників) юридичної особи, а в ст.ст.19, 29 Закону закріплений порядок внесення змін в Єдиному державному реєстрі про юридичну особу, частина 1 якої передбачає, якщо подається реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, до неї додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи засновники (учасники) або уповноважений ними орган чи особа повинні подати такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
- примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів;
- оригінал установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію;
- два примірники змін до установчих документів та два примірники установчих документів у новій редакції.
Позивач не виконав вимоги закону, на надав державному реєстратору оригіналів свідоцтва про державну реєстрацію, установчих документів, зіславшись на їх втрату, про що було поміщено оголошення в газеті „Урядовий кур’єр” №59 за 29.03.06, але в №77 газети „Урядовий кур”єр” за 21.04.06 поміщено інформацію, яка підтверджує наявність вказаних оригіналів документів у СП „Інтерсплав” ( т.1 а.с. 171).
Згідно зі ст.114 Цивільного кодексу України, учасником господарського товариства може бути фізична або юридична особа. Обмеження в участі у господарських товариствах може бути встановлено законом.
Згідно ст..1 Декрету Кабінету Міністрів України „Про впорядкування діяльності суб”єктів підприємницької діяльності, створених за участю державних підприємств” № 24-92 від 31.12.1992, державні підприємства не можуть бути засновниками підприємств будь-яких організаційних форм і видів, господарських товариств, кооперативів. Зазначена заборона не поширювалась, відповідно до ст..7 Декрету, лише на створені за участю державних підприємств до набрання чинності Декретом підприємств з іноземними інвестиціями.
Декрети Кабінету Міністрів України в силу ст..97-1 Конституції , прийнятої на позачерговій сесії Верховної Ради Української РСР дев”ятого скликання 20.04.1979, мали силу закону.
Відповідно до ст..168 Господарського кодексу України, корпоративні права держави здійснюються визначеними законом центральними органами виконавчої влади й уповноваженими особами в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення про зміну організаційно-правової форми є рішенням про припинення діяльності спільного підприємства та водночас рішенням про участь у створеному господарському товаристві. Дане рішення мав право приймати лише Фонд державного майна України як державний орган, наділений спеціальною компетенцією відповідно до Декрету №24-92 від 31.12.1992 та Основних концептуальних підходів до підвищення ефективності управління корпоративними правами держави, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.04 №155.
Порядок та підстави прийняття такого рішення вичерпно визначені в „Переліку документів, що надаються до Фонду державного майна України ініціаторами створення господарських товариств, у тому числі підприємствами з іноземними інвестиціями, до статутних фондів яких передається майно, майнові права й інші активи, що є державною власністю”, затвердженому наказом Фонду державного майна України від 03.03.2000 №433, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 28.03.2000 за 3 196/4417.
Жодного із зазначених в Переліку документів зібрано не було, рішення Фонду державного майна України про згоду брати участь у створенні господарського товариства не отримано. У даному випадку рішення від імені держави про участь у господарському товаристві прийняте неправомочною особою.
За таких обставин, відповідно до чинного законодавства, підстави реєстрації змін до установчих документів СП „Інтерсплав” відсутні, адже державна реєстрація припинення СП „Інтерсплав” у результаті перетворення не проводилась.
Крім того, ст. 108 Цивільного кодексу України, ст..59 Господарського кодексу встановлюють, що зміна організаційно-правової форми юридичної особи здійснюється винятково шляхом застосування процедури його перетворення, з перетворенням суб’єкта господарювання припиняється діяльність попередньої юридичної особи.
Стаття 37 Закону „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” регламентує порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення. В переліку документів, необхідність яких визначена для подачі державному реєстратору при перетворенні юридичної особи, містяться свідоцтво про державну реєстрацію, оригінал установчих документів. Згідно з ч.15 ст.37 Закону перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення. Матеріали справи не містять доказів державної реєстрації припинення юридичної особи СП „Інтерсплав”.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції невірно прийшов до висновку про задоволення позовних вимог компанії „Бефеса Алумініо Більбао” , постанова Господарського суду міста Києва від 21.04.06 по даній справі не відповідає вимогам чинного законодавства, фактичним обставинам і матеріалам справи, а тому підлягає скасуванню.
У відповідності до ст..163 Кодексу адміністративного судочинства Господарський суд міста Києва в резолютивній частині постанови від 21.04.0 у справі №24/250-А зазначив, що у разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Оскільки, постанова Господарського суду міста Києва від 21.04.06 оскаржена в апеляційному порядку і не набрала законної сили, тому вказана постанова не підлягала виконанню Державним реєстратором Подільської у м. Києві державної адміністрації.
Таким чином, вимоги Заступника прокурора Подільського району м. Києва викладені в апеляційній скарзі про визнання нечинним запису в Єдиному державному реєстрі про взяття на облік та державну реєстрацію змін до установчих документів СП „Інтерсплав” і визнання нечинним свідоцтва про державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю „Інтерсплав” не підлягають розгляду в даному судовому засіданні, оскільки прокуратурою не надано доказів виконання Державним реєстратором постанови Господарського суду міста Києва.
Крім того, Державний реєстратор зобов’язаний вчинити корегуючі операції у разі скасування правової підстави для вчинення певних реєстраційних дій.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-
ПОСТАНОВИЛА
1.Задовольнити апеляційні скарги Заступника прокурора Подільського району міста Києва і Товариства з обмеженою відповідальністю „Укріс”.
2.Скасувати постанову Господарського суду міста Києва від 21.04.06 у справі №24/250-А.
3. В позові відмовити.
4. Матеріали справи №24/250-А повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає чинності з моменту її прийняття та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом одного місяця.
Головуючий суддя Капацин Н.В.
Судді
Данилова Т.Б. (переведена)
Барицька Т.Л.