ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.11.2006 Справа № 6/336-06
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Прудніков В.В. –доповідач,
суддів: Герасименко І.М., Голяшкін О.В.
Секретар судового засідання Нурулаєва Г.Ю.
Головуючий роз'яснив сторонам, що зміна складу судової колегії відбулася на підставі розпорядження №760 від 14.11.06р.
Представники сторін:
від відповідача: Дульський Анатолій Леонідович, довіреність №53-02/1522 від 05.06.06, начальник бюро загальноправових питань юридичного відділу;
Представник позивача в засідання суду не з"явився. Поважних причин нез"явлення до Дніпропетровського апеляційного господарського суду судовій колегії не повідомлено. Про час та місце судового засідання сторони сповіщені належним чином.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства"Криворізький залізорудний комбінат", м.Кривий Ріг
на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.08.06 у справі №6/336-06
за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі, м.Кривий Ріг
до відкритого акціонерного товариства"Криворізький залізорудний комбінат", м.Кривий Ріг
про стягнення 20000грн.00 коп.
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина постанови.
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17.08.06р. у справі № 6/336-06 (суддя Коваленко О.О.) стягнуто з відкритого акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі 20000 грн. компенсації за моральну шкоду.
Відкрите акціонерне товариство"Криворізький залізорудний комбінат" оскаржує зазначене рішення , просить його скасувати, посилаючись на порушення судом при його прийнятті норм матеріального та процесуального права. Зокрема заявник скарги посилається на те, що господарський суд в своєму рішенні послався на недіючу з 21.11.2002року ст.12 Закону України ”Про охорону праці”, відповідно якій відшкодування моральної шкоди провадилось власником. А у ст..12 Закону України” Про охорону праці” ( у новій редакції від 21 листопада 2002року), зазначено про охорону праці інвалідів. У рішенні господарський суд керується “Правилами відшкодування власником підприємства, установи й організації або уповноваженим їм органом шкоди, заподіяного працівникові ушкодженням здоров’я, пов’язаним з виконанням їм трудових обов’язків”, котрі втратили чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2001 року №807.
Предметом розгляду даного господарського спору є правовідносини, які регулюються спеціальним Законом України” Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 1105-Х1V від 23.09.1999р., який набрав чинності з 01.04.2001р. ( далі-Закон). Згідно ст..4 цього Закону, законодавство про страхування від нещасного випадку складається з “Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, Кодексу законів про працю України, Закону України ”Про охорону праці”, та інших нормативно-правових актів.
Частиною 2 ст.46 Конституції України зазначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, передбачених Законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок внесків підприємств, установ і організацій. Відкрите акціонерне товариство"Криворізький залізорудний комбінат" виконує свої обов’язки перед Фондом по сплаті страхових внесків і заборгованості по страховим внескам не має. Відшкодування шкоди у разі настання страхового випадку є виключно обов’язком Фонду. Оскільки, страхові виплати здійснюються за рахунок внесків роботодавців, Закон не передбачає право Фонду на звернення до страхувальника (роботодавця) з регресними вимогами щодо відшкодування сплачених Фондом страхових виплат за моральну ( немайнову) шкоду (ч.3 ст.28 Закону).
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі у відзиві на апеляційну скаргу просить рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.08.06р. залишити без змін оскільки воно відповідає матеріалам справи та нормам діючого законодавства.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до Закону України ”Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, страхування від нещасного випадку здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Фонд соціального страхування є єдиним органом, який у межах наданих йому повноважень, здійснює керівництво та управління обов’язковим державним соціальним страхуванням.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі є робочим органом Фонду та здійснює даний вид загальнообов’язкового державного соціального страхування у м.Кривому Розі.
Рішенням Дзержинського районного суду м.Кривого Рогу від 07.12.04р. стягнуто з позивача на користь Бортник О.Г. - 20000 грн.00коп. компенсації за моральну шкоду. Вказану суму позивач просить стягнути з відповідача в порядку регресу.
Відповідно до ст..4 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” ( далі Закон) законодавство про страхування від нещасного випадку складається із Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, цього Закону , Кодексу законів про працю, Закону України ”Про охорону праці” та інших нормативно-правових актів.
Згідно зі ст.4 Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування ( далі Основи) страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності є окремим видом загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Основами передбачено відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків (пункт 4 частини першої статті 25).
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України "Про охорону праці" в редакції від 21 листопада 2002 року державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці, соціального захисту працівників, повного відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Згідно з частиною першою статті 9 цього Закону відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі смерті працівника, здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачено, що він визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.
Зазначені закони України, спрямовані на соціальний захист працівників, які внаслідок нещасного випадку чи професійного захворювання отримали ушкодження, що призвели до втрати професійної працездатності та передбачають відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків шкоди шляхом надання потерпілим соціальних послуг та виплат, у тому числі відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Пунктом 1 частини 1 ст.21, ч.3 ст.28 Закону за наявності факту заподіяння шкоди потерпілому, не залежно від виплати майнової шкоди передбачено відшкодування матеріальної шкоди.
Відповідно до статті 25 Закону усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам які перебувають на їх утриманні, а також види профілактичних заходів передбачених ст.ст.21,22 цього Закону, проводяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду.
Статтею 46 закону визначено джерела фінансування Фонду. Так фінансування Фонду здійснюється за рахунок внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників; прибутку, одержаного від тимчасово вільних коштів Фонду на депозитних рахунках; коштів, одержаних від стягнення відповідно до законодавства штрафів і пені з підприємств, а також штрафів з працівників, винних у порушенні вимог нормативних актів з охорони праці; добровільних внесків та інших надходжень, отримання яких не суперечить законодавству. Відшкодування страхових виплат в порядку регресу не є джерелом формування грошових фондів, за рахунок яких здійснюється виплата страхових сум.
Відповідно до статті 21 Основ внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань сплачує виключно роботодавець. Розмір внесків встановлюється у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці та інших виплат найманим працівникам, які підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян.
Відповідачем належним чином виконується зобов’язання щодо сплати страхових внесків, заборгованість по страховим внескам відсутня.
Згідно зі ст.28 Основ законодавства України ”Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та ст.52 Закону України ”Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов’язків із страхування від нещасного випадку відповідно до законодавства. Чинним законодавством не передбачено обов’язку роботодавця, як страхувальника, відшкодувати Фонду страхові виплати.
Відповідно до п.4.2 рішення Конституційного суду України від 27.01.04р. по справі № 1-9/2004 передбачене статтею 2371 КЗпП України і статтею 1167 Цивільного кодексу України відшкодування моральної шкоди як один зі способів захисту особистих немайнових прав громадян, що відшкодовується особою, яка заподіяла шкоду, або власником чи уповноваженим ним органом, не застосовується до осіб, що підлягають обов'язковому соціальному страхуванню відповідно до Закону. Зазначені норми регламентують відшкодування моральної шкоди всім іншим особам, які не є суб'єктами страхування від нещасного випадку і на яких не поширюється дія Закону, в тому числі працівникам, що виконують роботу не на основі трудового договору (контракту), а на інших підставах.
Враховуючи вищевикладені обставини, колегія суддів вважає, що підстави для задоволення позову у суда першої інстанції були відсутні.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.08.06р. підлягає скасуванню, а апеляційна скарга відкритого акціонерного товариства"Криворізький залізорудний комбінат", м.Кривий Ріг задоволенню.
Керуючись ст. ст. 99,101,103-105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.08.06 року по справі №6/336-06 –скасувати.
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства"Криворізький залізорудний комбінат", м.Кривий Ріг - задовольнити.
У позові відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі, м.Кривий Ріг - відмовити.
Головуючий суддя В.В.Прудніков
Суддя І.М.Герасименко
Суддя О.В.Голяшкін