ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27.06.2013 м. Ужгород Справа № 907/542/13
за позовом Закарпатського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Закарпатській області,
м. Ужгород, 88000
до Державного підприємства „Брустурянське лісомисливське господарство", с. Лопухово Тячівського району, 90522
про стягнення 395 466,02 грн.,
Суддя Швед С.Б.
секретар судового засідання - Пагулич В.Д.;
прокурор - Камінська О.В.;
від позивача - Данч Н.О., довіреність від 21.05.13р. №1885/05;
від відповідача - Брюхович М.Й., довіреність від 02.01. 13р.,
Цубера В.І., довіреність від 21.06.13р.;р..
ВСТАНОВИВ:
Закарпатський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Закарпатській області з позовом до Державного підприємства „Брустурянське лісомисливське господарство" про стягнення суми 395 466,02 грн. шкоди у зв'язку з порушенням вимог лісового та природоохоронного законодавства.
Прокурор та представники позивача, прийнявши участь у судовому розгляді справи, позовні вимоги підтримали повністю.
Представники відповідача у ході судового розгляду проти позову заперечили.
Дослідивши подані по справі доказові матеріали, суд констатує наступне:
Проведеною Закарпатською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері спільно з фахівцями Державної екологічної інспекції та інженером лабораторії лісознавства Карпатського біосферного заповідника перевіркою дотримання вимог лісового та природоохоронного законодавства під час здійснення охорони, раціонального використання та відтворення лісових ресурсів в лісовому фонді відповідача (акт перевірки а.с.10-19), за результатами якої встановлено, що на ділянці площею 1,4 га у кварталі №18/15 Плайського лісництва ДП „Брустурянське ЛМГ" проводиться суцільно - санітарна рубка відповідно до лісорубного квитка від 06.03.213р. №377189, виписаного на підставі дозволу Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства від 06.03.2013р. №02/11-176, акту лісопатологічного обстеження від 06.03.2013р. та матеріалів відведення ділянки у рубку.
Перевіркою підтверджений факт безпідставного відведення ділянки лісу у рубку в порушення п.п.25-27 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 р. № 555.
Рішенням Державної екологічної інспекції у Закарпатській області від 18.03.2013р. №9 було зупинено розробку вказаної лісосіки зважаючи на порушення вимог природоохоронного законодавства (а.с.20-21).
25.03.2013 року Закарпатською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері внесено подання директору ДП „Брустурянське ЛМГ" про анулювання лісорубного квитка серії ЛБК №377189 в частині надання дозволу на розробку лісосіки суцільно - санітарної рубки у кварталі 18/15 Плайського лісництва як незаконного (а.с.22-26). На виконання наведених рішення та подання наказом від 01.04.2013р. №75 вказаний лісорубний квиток було анульовано.
З метою контролю за виконанням рішення від 18.03.2013р. №9 Державною екологічною інспекцією було проведено додаткову перевірку (акт - а.с.28-35) та встановлено, що в порушення вимог позивача на вказаній території рубкою пройдено 0, 24 га і зрубано 93 дерева, а інша частина лісосіки у зв'язку з анулюванням лісорубного квитка закрита та виявлено пошкодження до ступеня припинення росту одне дерево породи ялина з діаметром біля шийки кореня 32 см.
Згідно з складеним працівниками Державної екологічної інспекції розрахунком (а.с. 37-39) сума завданої шкоди у результаті лісопорушення, визначена на підставі результатів перевірки та відомості попеневого переліку зрубаної деревини (а.с.93) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. №665 „Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу", складає суму 395 466,02 грн., стягнення якої і є предметом позову.
У вирішенні спору щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, суд виходить з того, що обов'язки із забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, дотримання правил і норм використання лісових ресурсів, ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення відповідно до статті 19 Лісового кодексу України покладено на відповідача, як на постійного лісокористувача.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.
Статтею 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
За приписами статей 63, 64, 86, 89, 90 Лісового кодексу України організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Судовим розглядом справи встановлено, що в порушення зазначених нормативних приписів відповідач не забезпечив охорону і збереження лісу від незаконної рубки.
Відповідно до статті 107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Стаття 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
У відповідності до приписів статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди втілено у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Статтею 224 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Доводи відповідача в даному випадку не заслуговують на увагу оскільки останній під час розгляду справи в порушення вимог статей 43, 33, 34 Господарського процесуального кодексу України не довів, що він на виконання вимог лісового та природоохоронного законодавства забезпечив охорону і збереження лісу на підвідомчій території від незаконної вирубки.
З огляду на зазначене, суд вважає обґрунтованим те, що за шкоду, заподіяну державі внаслідок незаконної вирубки дерев на підвідомчій лісовому господарству території, відповідач повинен нести в повному обсязі деліктну відповідальність, що свідчить про наявність правових підстав для задоволення позову (постанови Вищого господарського суду України з аналогічних спорів від 23.07.2012 р. у справі № 54/70 та 17.09.2012 р. у справі № 13/5025/399/12).
За таких обставин справи позов підлягає задоволенню повністю зі стягненням з відповідача суми завданої шкоди у зв'язку з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в доход Державного бюджету з розподілом між Державним і місцевими бюджетами у встановленому порядку.
Судовий збір за розгляд справи у сумі 7909,00 грн. підлягає віднесенню на відповідача в порядку ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 8, 124, 129 Конституції України, статтями 33, 43, 49, 82-85, 115 Господарського процесуального кодексу України,
СУД ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства „Брустурянське лісомисливське господарство" (90522, с. Лопухово Тячівського району, вул. Партизанська, 1, код 32464172)
суму 395 466,02 грн. шкоди у зв'язку з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, з яких:
2.1. 197 733,01 грн. (сто дев'яносто сім тисяч сімсот тридцять три гривень 01 коп.) до спецфонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Лопухівської сільської ради Тячівського району(50 %);
2.2. 79 093,20 грн. (сімдесят дев'ять тисяч дев'яносто три гривні 20 коп.) до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Закарпатської обласної ради (20 %);
2.3. 118 639,81 грн. (сто вісімнадцять тисяч шістсот тридцять дев'ять гривень 81 коп.) до спец фонду охорони природного середовища Державного бюджету України (30 %).
3. Стягнути з Державного підприємства „Брустурянське лісомисливське господарство" (90522, с. Лопухово Тячівського району, вул. Партизанська, 1, код 32464172)
в дохід Державного бюджету України (банк одержувача - ГУДКСУ в Закарпатській області, код ЄДРПОУ 03499922, МФО 812016, рахунок №31211206783002, код платежу - 22030001) суму 7909,00 грн. (сім тисяч дев"ять гривень 00 коп.) судового збору .
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 85 Господарського процесуального кодексу України, і є обов'язковим до виконання на території України.
Суддя С. Швед