ЛУГАНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 2
___________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
Іменем України
28.10.2008 року Справа № 11/112к(2-4138/05)
Луганський апеляційний господарський суд колегією суддів у складі:
головуючого судді Бородіної Л.І.
суддів Іноземцевої Л.В.
Якушенко Р.Є.
Склад судової колегії призначений розпорядженням голови Луганського апеляційного господарського суду від 08.10.2008.
При секретарі
судового засідання Жиленка Д.В.
та за участю представників сторін:
від позивача не прибув
від І-го відповідача не прибув
від ІІ-го відповідача ОСОБА_1 за дов. від 01.02.2008 № 43
від третьої особи, яка заявляє самостійні
вимоги на предмет спору ОСОБА_2, за дов. від 02.01.2008 № 5
від третьої особи, яка не заявляє
самостійних вимог на предмет спору
на стороні відповідача не прибув
Розглянувши
апеляційну скаргу Державної холдингової компанії „Луганськшахтобуд”,
м.Луганськ
на рішення господарського суду Луганської області
від 15.09.2008
у справі № 11/112к(2-4138/05) (суддя Москаленко М.О.)
за позовом ОСОБА_3
м.Краснодон Луганської області
до І-го відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна
України по Луганській області, м.Луганськ
до ІІ-го відповідача Державної холдингової компанії „Луганськшахтобуд”,
м.Луганськ
третя особа, яка заявляє самостійні
вимоги на предмет спору Відкрите акціонерне товариство
„Трест Луганськшахтопроходка”, м.Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних
вимог на предмет спору на стороні
відповідача ОСОБА_4 м.Київ
про поновлення порушеного права та визнання
угоди недійсною
Рішенням господарського суду Луганської області від 15.09.2008 у справі № 11/112к(2-4138/05) поновлено строк позовної давності для звернення до суду з позовною заявою ОСОБА_3 м.Краснодон Луганської області, до І-го відповідача -Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області, м.Луганськ, до ІІ-го відповідача - ДХК „Луганськшахтобуд”, м.Луганськ, за участю третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору -ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”, м.Луганськ, та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4, м.Київ; позовні вимоги ОСОБА_3. задоволені у повному обсязі; визнано недійсним наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області від 18.05.2001 № 306; визнано недійсною угоду з безоплатної передачі Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області ДХК „Луганськшахтобуд” пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” у розмірі 26%; відмовлено у задоволенні позовних вимог ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області про визнання незаконним наказу відповідача від 18.05.2001 № 306 та визнання незаконною угоди про безоплатну передачу відповідачем до ДХК „Луганськшахтобуд” пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” у розмірі 26%, яка оформлена актом від 08.06.2001, судові витрати покладено на ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”; стягнуто з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області на користь ОСОБА_3. витрати зі сплати державного мита у розмірі 17 грн. 50 коп.
Рішення суду мотивоване тим, що передача контрольного пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” ІІ-му відповідачеві ДХК „Луганськшахтобуд” не спричинило реорганізацію ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” у дочірнє підприємство ДХК „Луганськшахтобуд”.
Місцевий господарський суд дійшов висновку про невідповідність наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області щодо безоплатної передачі до ДХК „Луганськшахтобуд” 26% акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” пунктам 57, 58 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженої Законом України „Про Державну програму приватизації”, якими передбачено обов”язковість продажу нереалізованих пакетів акцій на організаційно оформлених ринках цінних паперів.
Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання недійсною угоди по передачі спірного пакету акцій від ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” до ДХК „Луганськшахтобуд”, суд першої інстанції зробив висновок, що дана угода в порушення вимог статей 44, 47 Цивільного кодексу УРСР (1963 року), який діяв на момент вчинення спірної угоди, не була оформлена сторонами у письмовій формі та не була нотаріально посвідчена, що є підставою визнання угоди недійсною відповідно до статті 48 ЦК УРСР.
При цьому суд визнав поважною причину пропуску позивачем ОСОБА_3встановленого законом трирічного строку позовної давності, оскільки про існування угоди з безоплатної передачі пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" до ДХК „Луганськшахтобуд" позивач дізнався на чергових зборах акціонерів ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка", які відбулися 20.05.2005. Спірна угода відповідачами у справі не оприлюднювалася.
Разом з цим через недоведеність поважних причин пропуску строку позовної давності судом відмовлено у задоволенні клопотання ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" про відновлення цього строку та у задоволенні позову відмовлено у зв”язку зі спливом позовної давності.
Вирішуючи даний спір, місцевий господарський суд зазначив, що спірною угодою позивач як акціонер ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" був позбавлений права додаткового придбання акцій, що є порушенням його корпоративних прав як акціонера товариства. Такий спосіб захисту порушеного права як визнання угоди, що не відповідає вимогам закону, недійсною, прямо передбачений ЦК УРСР (1963 року). Обраний ОСОБА_3спосіб захисту порушеного права відповідає приписам законодавства.
ДХК „Луганськшахтобуд” (ІІ-й відповідач у справі) не погодилась з прийнятим рішенням та подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Луганської області від 15.09.2008 у справі № 11/112к(2-4138/05) в частині задоволення позову через порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
В обгрунтування доводів апеляційної скарги заявник вказує на відсутність поважних причин пропуску строку давності на 4 роки (08.06.2001 -передача спірного пакету акцій, 08.06.2005 -звернення з позовом до суду), оскільки 04.06.2002 також були проведені загальні збори акціонерів ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”, в яких приймав участь представник ОСОБА_3. і ДХК „Луганськшахтобуд” як акціонер, який має 51% акцій.
Апелянт вважає, що передача спірного пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” за своїм правовим змістом не є угодою, оскільки власник акцій не змінився, відчуження акцій не відбулося, змінився тільки орган, уповноважений управляти об”єктом державної власності.
Крім того, на думку заявника апеляційної скарги господарський суд Луганської області, вказуючи на порушення законодавства при здійсненні безоплатної передачі пакета акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”, необгрунтовано посилається на статті 44, 47 ЦК УРСР, оскільки в законодавстві України немає вимоги обов”язкового нотаріального оформлення цивільно-правових операцій з акціями відкритого акціонерного товариства. Згідно пункту 6.3 Статуту ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” акціонер має право вільно розпоряджатися акціями товариства, які йому належать, зокрема продавати або іншим способом відчужувати їх на користь інших юридичних та фізичних осіб без попереднього інформування та без отримання на це дозволу інших акціонерів.
ДХК „Луганськшахтобуд” вважає, що позивач не належить до тих суб”єктів, між якими виникли спірні відносини по передачі акцій, його права як акціонера товариства не порушувалися. Крім того, ДХК „Луганськшахтобуд” і ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” створені на підставі Указу Президента України „Про холдингові компанії, які створюються в процесі корпоратизації й приватизації”, а тому, виходячи з положень пунктів 23, 24 Державної програми приватизації, затвердженої Законом України від 18.05.2000 № 1723-ІІІ „Про Державну програму приватизації”, згідно з якими рішення про реструктуризацію приймається Фондом на підставі аналізу фінансового стану підприємства, його організаційної структури, ринку збуту товарів (робіт, послуг), які випускаються (надаються) підприємством, пропозицій відповідних органів виконавчої влади, Антимонопольного комітету України, а також висновків комісії із приватизації відповідного об”єкта, посилання в рішенні господарського суду Луганської області на пункти 57, 58 цієї Програми є безпідставним.
Позивач клопотанням від 27.10.2008 просить розглянути апеляційну скаргу ДХК „Луганськшахтобуд” без його участі, вказуючи на те, що він підтримує свої позовні вимоги. Дане клопотання задоволено судовою колегією Луганського апеляційного господарського суду.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області (І-й відповідач у справі) поясненнями по справі від 21.10.2008 № 10-01-04341 повідомив, що його позиція висловлена у поясненні від 23.06.2008 № 10-01-01757 та просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги у повному обсязі.
ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” (третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору) заперечує проти апеляційної скарги ДХК „Луганськшахтобуд” та просить рішення господарського суду Луганської області від 15.09.2008 по справі № 11/112к(2-4138/05) залишити без змін.
ОСОБА_4 (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача) відзив на апеляційну скаргу не надав.
Заслухавши доводи і пояснення представників ДХК „Луганськшахтобуд” та ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з”ясування місцевим судом обставин справи, апеляційний господарський суд
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_3 є акціонером ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" та володіє акціями товариства у кількості одна тисяча штук номінальною вартістю однієї акції 0,25 грн. на загальну номінальну вартість 250 грн. 00 коп., що підтверджено відповідним сертифікатом іменних акцій (т.ІІ, а.с.121).
ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" створене відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України від 16.08.1996 № 398 шляхом перетворення державного спеціалізованого тресту „Луганськшахтопроходка” у державне відкрите акціонерне товариство „Трест Луганськшахтопроходка” відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993 № 210 „Про корпоратизацію державних підприємств” і від 07.02.1996 № 116 „Про структурну перебудову вугільної промисловості”, що відображено в пункті 1.2 Статуту ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка", зареєстрованого Відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 30.06.2000 (т.І, а.с.39-52, т.ІІ, а.с.44).
На виконання Указу Президента України від 07.02.1996 № 116 „Про структурну перебудову вугільної промисловості”, відповідно до Положення про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації, затвердженого Указом Президента України від 11.05.1994 № 224/94, за згодою Антимонопольного комітету України (розпорядження Антимонопольного комітету України від 11.10.1996 № 07/100-р) наказом Міністерства вугільної промисловості України від 22.10.1996 № 536 (т.І, а.с. 61-62) створено ДХК „Луганськшахтобуд", та перетворені державні відкриті акціонерні товариства, у т.ч. ДВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”, в дочірні підприємства ДХК „Луганськшахтобуд" з передачею їй контрольних пакетів акцій (т.І, а.с.60-62).
Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 25.11.1996 № 05/117-р „Про погодження установчих документів та плану розміщення акцій ДХК „Луганськшахтобуд” підтверджено наявність контрольного пакету акцій ДВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” у розмірі 24 відсотка (т.І, а.с.64, 65).
Згідно з планом розміщення акцій (підприємства групи В) ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”, створеного шляхом перетворення державного підприємства „Трест Луганськшахтопроходка” (додаток № 1 до наказу Фонду державного майна України від 08.10.1999 № 902), 24% від статутного фонду закріплюються у державній власності (передано до холдингу), 17% - реалізуються через пільговий продаж, 33% - шляхом продажу за грошові кошти, а 26% - шляхом продажу акцій за комерційним конкурсом (т.ІІ, а.с.89).
Відповідно до акту приймання-передачі акцій ДВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” до ДХК „Луганськшахтобуд” від 01.09.2000 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області передало ДХК „Луганськшахтобуд” сертифікат акцій ДВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” на 3320332 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. кожна на загальну суму 830083 грн. 00 коп. для формування статутного фонду ДХК „Луганськшахтобуд” (т.І, а.с.66).
Листом від 24.05.2001 № 05/12-1811 Міністерство палива та енергетики України звернулося до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області з проханням передати ДХК „Луганськшахтобуд” не проданий пакет акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” номінальною вартістю 899257 грн. 25 коп., що становить 3597029 штук акцій (т.І, а.с.69).
Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області від 18.05.2001 № 306 визначено, що, враховуючи те, що пакет акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” розміром 3320332 штук, переданий до ДХК „Луганськшахтобуд” за актом прийому-передачі від 01.09.2000, не є контрольним, ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” слід передати до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області сертифікат акцій на 3597029 штук простих іменних акцій на загальну суму 899257 грн. 25 коп. для подальшої його передачі до ДХК „Луганськшахтобуд”.
Згідно з актом приймання-передачі акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” до ДХК „Луганськшахтобуд” від 08.06.2001 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області передало ДХК „Луганськшахтобуд” сертифікат акцій ДВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” на 3597029 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. на загальну суму 899257 грн. 25 коп. для формування статутного фонду ДХК „Луганськшахтобуд” (а.с.34).
09.06.2005 акціонер ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” ОСОБА_3 звернувся до Ленінського районного суду м.Луганська з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області про визнання недійсним наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області від 18.05.2001 № 306; визнання угоди по безоплатній передачі Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області ДХК „Луганськшахтобуд” пакета акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” в розмірі 26% незаконною; зобов”язання відповідача реалізувати акції ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” в розмірі 26% на ринку цінних паперів (т.І, а.с.2, 3).
В судовому засіданні, 22.07.2005, представником позивача було заявлене клопотання про поновлення строку позовної давності для звернення до суду з даними позовними вимогами, оскільки про існування угоди з безоплатної передачі пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" на адресу ДХК „Луганськшахтобуд" позивач дізнався на чергових зборах акціонерів ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка", які відбулися 20.05.2005 (т.І, а.с.80 зв.).
Рішенням Ленінського районного суду м.Луганська від 22.07.2005 позов
задоволений у повному обсязі, визнано незаконними наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області від 18.05.2001 № 306 та угоду з безоплатної передачі ДХК „Луганськшахтобуд" пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" у розмірі 26%, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області зобов'язане реалізувати вказаний пакет акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" на ринку цінних паперів (т.І, а.с.83-86).
Відповідно до пункту 12 Порядку викупу непроданих у період з 1995 по 1999 роки акцій відкритих акціонерних товариств, створених на базі об'єктів групи Б, В на умовах, визначених пунктом 57 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 24.07.2000 № 1515, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 08.08.2000 за № 484/4705, якщо акції в ході викупу не були реалізовані, то орган приватизації вносить на загальні збори акціонерів питання про зменшення статутного фонду та анулювання таких акцій відповідно до статей 32, 39 Закону України „Про господарські товариства".
04.06.2002 відбулися загальні збори акціонерів ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка", до порядку денного яких було включене питання „Про викуп акцій відкритого акціонерного товариства з метою їх анулювання". На вказаних зборах, враховуючи результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2001 рік, більшістю голосів акціонерів було вирішено, що викуп пакету акцій є неможливим, а тому слід звернутися до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області з питанням продажу акцій на організаційно оформлених ринках цінних паперів.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.12.2005 № 570-р ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" включено до переліку господарських товариств і холдингових компаній, державні пакети акцій (частки) яких підлягають продажу у 2006 році.
02.02.2006 наказом № 192 Фонду державного майна України на виконання вимог Закону України від 18.05.2000 № 1723-ІІІ „Про Державну програму приватизації", розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.12.2005 № 570-р „Про затвердження переліків господарських товариств і холдингових компаній, державні пакети акцій (частки) яких підлягають продажу, державних підприємств і відкритих акціонерних товариств, які підлягають підготовці до продажу в 2006 році" було затверджено помісячний пооб'єктний план - графік виставлення на продаж у 2006 році пакетів акцій господарських товариств і холдингових компаній, згідно з якими акції ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" у кількості, що становить 26 % статутного капіталу товариства, повинні бути реалізовані шляхом продажу на фондовій біржі.
Під час судового розгляду даної справи на виконання рішення Ленінського районного суду м.Луганська від 22.07.2005 та ухвали від 31.08.2005, якою суд роз'яснив вказане рішення, Регіональне відділення Фонду державного майна України видало розпорядження про реалізацію 3597029 штук простих іменних акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" на загальну суму 899257 грн. 25 коп., що становить 26% статутного фонду товариства, через ринок цінних паперів.
28.12.2006 на Київській міжнародній фондовій біржі був укладений біржовий контракт № 435/1-Ф/642 про купівлю-продаж цінних паперів, відповідно до якого ОСОБА_4 придбав у Фонду державного майна України прості іменні акції ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" кількістю 3597029 штук за 1079108 грн. 70 коп. (т.ІІІ, а.с.15).
До продажу акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" ОСОБА_4 вказані акції належали державі в особі Регіонального управління Фонду державного майна України по Луганській області, тобто Регіональне відділення було акціонером вказаного товариства, що підтверджується випискою з реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка". Згідно цієї довідки регіональному відділенню Фонду державного майна України по Луганській області належали акції товариства у кількості 3597029 штук. Наступна зміна у реєстрі власників іменних цінних паперів ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" щодо акцій Регіонального відділення відбулася у зв'язку з продажем державної частки за договором купівлі-продажу від 28.12.2006, укладеним між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області та ОСОБА_4 (т.ІІІ, а.с.13, 14).
Таким чином, на даний час власником пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" у розмірі 26% є ОСОБА_4
Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 04.02.2008 рішення Ленінського районного суду м.Луганська скасоване, прийняте нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, з позивача на користь відповідача у справі стягнуто судові витрати (т.ІІ, а.с.65-71).
Постановою Вищого господарського суду України рішення Ленінського районного суду м.Луганська від 22.07.2005 та постанову Луганського апеляційного господарського суду від 04.02.2008 у даній справі було скасовано, а справу направлено на новий розгляд до господарського суду Луганської області (т.ІІ, а.с.95-98).
В своїй постанові Вищий господарський суд України звернув увагу на необхідність з”ясування чи перетворено ДВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” на виконання наказу Міністерства вугільної промисловості України від 22.10.1996 № 536 у дочірнє підприємство ДХК „Луганськшахтобуд” та чи підлягали передачі його акції до компанії, на необхідність з”ясувати права позивача як акціонера ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”, та перевірити відповідність обраного ним способу захисту порушеного права способам і порядку захисту, визначеним матеріальним та процесуальним правом, а також з”ясувати характер спірних правовідносин, якими нормами права вони регулюються.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 06.06.2008 до участі у даній справі як третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, було залучено ДХК „Луганськшахтобуд" та ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка".
07.07.2008 ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" подано позовну заяву до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області про визнання незаконним наказу відповідача від 18.05.2001 № 306 та визнання незаконною угоди про безоплатну передачу відповідачем до ДХК „Луганськшахтобуд" пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" у розмірі 26%, яка оформлена актом від 08.06.2001.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 07.07.2008 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" залучено до участі у справі в якості третьої особи, що заявляє самостійні вимоги на предмет спору. Цією ж ухвалою господарського суду ВАТ „Луганськшахтобуд" залучено до участі у справі як другого відповідача.
01.08.2008 ВАТ „Луганськшахтобуд" у відзиві на позовну заяву ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" заявлене письмове клопотання про застосування позовної давності, встановленої статтею 257 Цивільного кодексу України (т.ІІ, а.с. 147-148).
Ухвалою господарського суду Луганської області від 15.08.2008 до участі у даній справі як третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залученоОСОБА_4, яким за біржовим контрактом 28.12.2006 був придбаний спірний пакет акцій.
Письмовою заявою від 08.09.2008 позивачем уточнені позовні вимоги та заявлено вимоги про визнання наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України
по Луганській області від 18.05.2001 № 306 недійсним та про визнання угоди з безоплатної передачі Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області ДХК „Луганськшахтобуд" пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" у розмірі 26% недійсною, які прийняті господарським судом до розгляду.
Рішенням господарського суду Луганської області від 15.09.2008 у даній справі позов задоволений з підстав, викладених вище (т.ІІІ, а.с.34-38).
Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що рішення господарського суду відповідає обставинам справи, нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим скасуванню не підлягає з огляду на наступне.
Даний спір виник з правовідносин сторін, пов”язаних з приватизацією державного майна та з корпоративних відносин, у зв”язку з чим дана справа підвідомча господарському суду відповідно до статті 12 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням змін і доповнень, внесених Законом України від 15.12.2006 № 483-У „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення підсудності справ з питань приватизації та з корпоративних відносин”.
Такий висновок викладений Вищим господарським судом України в постанові від 14.05.2008 у даній справі (т.ІІ, а.с.97).
Спірні правовідносини регулюються нормами Цивільного кодексу України, ЦК УРСР (який діяв на момент вчинення спірної угоди), Господарського кодексу України, Закону України „Про господарські товариства”, Закону України „Про приватизацію державного майна”, Закону України „Про Державну програму приватизації”, Указу Президента України „Про корпоратизацію підприємств”, Указу Президента України „Про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації”, Указу Президента України „Про структурну перебудову вугільної промисловості”.
Відповідно до статті 167 Господарського кодексу України зміст корпоративних прав складає комплекс правомочностей управлінського та майнового характеру, що впливають на корпоративні відносини.
За правилами статті 7 Закону України від 04.03.1992 № 2163-ХІІ „Про приватизацію державного майна” державні органи приватизації, до яких відноситься І-й відповідач, здійснюють повноваження власника державного майна у процесі приватизації, продають акції (частки, паї), що належать державі у майні господарських товариств, та відносяться до об”єктів державної власності, що підлягають приватизації. Тобто до завершення процесу приватизації, повноваження власника спірного пакету акцій, який належить державі, а отже й акціонера в межах такого пакету акцій, здійснює Фонд державного майна України, його регіональні відділення.
Судова колегія апеляційної інстанції вважає, що оскільки шляхом обігу акцій, у тому числі в результаті їх відчуження в процесі приватизації, відбувається перехід корпоративних прав щодо акціонерного товариства, тобто відбувається зміна носія корпоративних прав, до корпоративних спорів належать як спори про визнання недійсним договорів купівлі-продажу акцій, в тому числі з підстав порушення переважного права акціонерів на придбання акцій, так і спори, в яких об”єднано вимоги про визнання недійсним наказу Фонду державного майна України (або його регіонального відділення) про визначення способу продажу належних державі акцій відкритих акціонерних товариств та про визнання недійсною угоди, здійснену на підставі оспорюваного наказу.
Відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993 № 210/93 „Про корпоратизацію підприємств” корпоратизацією є перетворення державних підприємств, закритих акціонерних товариств, більш як 75 відсотків статутного фонду яких перебуває у державній власності, а також виробничих і науково-виробничих об'єднань, правовий статус яких раніше не був приведений у відповідність з чинним законодавством (далі - підприємства), у відкриті акціонерні товариства.
Указ Президента України від 07.02.1996 № 116 „Про структурну перебудову вугільної промисловості” передбачав здійснити до 01.09.1996 за погодженням з Міністерством економіки України і Антимонопольним комітетом України корпоратизацію державних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, в порядку, визначеному Указом Президента України від 15.06.1993 року № 210 "Про корпоратизацію підприємств", перетворивши ці підприємства у державні відкриті акціонерні товариства, державні акціонерні вугільні компанії, а також створити державні холдингові компанії відповідно до Указу Президента України від 11.05.1994 № 224 "Про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації".
ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” засновано відповідно до названих вище Указів Президента України та наказу Міністра вугільної промисловості України від 16.08.1996 № 398 шляхом перетворення державного спеціалізованого тресту „Луганськшахтопроходка” у державне відкрите акціонерне товариство „Трест Луганськшахтопроходка”.
Статут ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” створений відповідно до протоколу загальних зборів товариства від 29.05.2000 № 13 у зв”язку зі змінами в складі власників і державній формі власності на колективну (пункт 1.1 Статуту).
Указом Президента України від 11.05.1994 № 224/94 затверджено Положення про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації, яке визначає порядок створення та діяльності холдингових компаній, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації підприємств, виробничих і науково-виробничих об'єднань, правовий статус яких раніше не був приведений у відповідність з законодавством України.
Згідно з пунктом 2 цього Указу термін холдингова компанія визначений як господарський суб”єкт, який володіє контрольними пакетами акцій інших, одного або більше, господарюючих суб'єктів, термін контрольний пакет акцій -як кількість акцій (пай, частка у статутному фонді), яка дає право холдинговій компанії здійснювати фактичний контроль над господарюючим суб'єктом. Рішення щодо підтвердження наявності контрольного пакета акцій, якщо його розмір становить менш як 51 відсоток, приймає Антимонопольний комітет України з урахуванням конкретних особливостей установчих документів і структури статутних фондів господарюючих суб'єктів у порядку, що встановлює цей Комітет.
Відповідно до названого Указу Президента України та Положення про порядок підтвердження Антимонопольним комітетом України наявності контрольного пакета акцій, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 21.06.1994 № 9-р, Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 25.11.1996 № 05/117-р підтверджено наявність контрольного пакета акцій ДВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” у розмірі 24 відсотка, який було передано до ДХК „Луганськшахтобуд” Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області згідно з актом приймання-передачі акцій від 01.09.2000 (т.І, а.с.64-66).
Решта акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” згідно з Планом розміщення акцій (підприємств групи В) ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” (додаток до наказу Фонду державного майна України від 08.10.1999 № 902) підлягала розміщенню наступним чином: через пільговий продаж -17% від його статутного капіталу, через Державну акціонерну компанію „Національна мережа акціонерних центрів” громадянам та фінансовим посередникам за кошти -33%, а 26% - шляхом продажу за комерційним курсом.
Згідно з пунктом 5 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженої Законом України „Про Державну програму приватизації", ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" за класифікацією об'єктів приватизації належить до групи В.
Пунктом 57 вказаної Програми передбачено, що державні органи приватизації протягом 2000 року пропонують до продажу непродані акції об'єктів груп Б, В (віднесених до таких груп відповідно до Державної програми приватизації на 1998 рік), продаж акцій яких здійснювався з 1995 по 1999 роки включно, для забезпечення продажу 100 відсотків шляхом пропозиції зазначених акцій на організаційно оформлених ринках цінних паперів у встановленому порядку. У разі якщо ці пакети не будуть продані, державний орган приватизації пропонує їх для викупу акціонерам, які придбали акції відповідних відкритих акціонерних товариств на пільгових умовах, за кошти за ціною на рівні половини номінальної вартості акцій. У разі відмови від придбання зазначених акцій, державний орган приватизації вносить на загальні збори акціонерів питання про зменшення статутного фонду та анулювання таких акцій відповідно до статей 32, 39 Закону України "Про господарські товариства".
Проте, І-м відповідачем в порушення приписів Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, наказу Фонду державного майна України від 08.10.1999 № 902, яким затверджено план розміщення акцій (підприємства групи В) ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”, Рішення Антимонопольного комітету України від 25.11.1996 № 05/117р про підтвердження наявності контрольного пакета акцій дочірнього підприємства ДХК „Луганськшахтобуд” ДВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” у розмірі 24%, 18.05.2001 прийнятий наказ „Про передачу сертифікату акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” до ДХК „Луганськшахтобуд”, яким визначено, що переданий до ДХК „Луганськшахтобуд” пакет акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” розміром 3320332 штук (24%) не є контрольним та наказано голові правління ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” передати до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області сертифікат акцій на 3597029 штук простих іменних акцій для подальшої його передачі до ДХК „Луганськшахтобуд”.
Отже, спірним наказом порушений встановлений Законом України „Про Державну програму приватизації” порядок продажу акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” шляхом пропозиції зазначених акцій на організаційно оформлених ринках цінних паперів.
Заявник апеляційної скарги помилково вважає безпідставним посилання суду першої інстанції на пункти 57, 58 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, виходячи з положень пунктів 23, 24 цієї Програми. Навпаки, І-й відповідач без дотримання вимог пункту 24 даної Програми щодо здійснення аналізу фінансового стану підприємства, його організаційної структури, ринку збуту товарів (робіт, послуг), пропозицій відповідних органів виконавчої влади, Антимонопольного комітету України, а також висновків комісії з приватизації відповідного об”єкта, приймає рішення (наказ від 18.05.2001 № 306) про безоплатну передачу акцій в розмірі 26% від статутного фонду ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”, що є також порушенням Плану розміщення акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” щодо продажу цих акцій за комерційним конкурсом.
Отже, судова колегія апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що невідповідність оспорюваного наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області вимогам чинного законодавства України є підставою визнання його недійсним.
Дії щодо передачі спірного пакету акцій від ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” до ДХК „Луганськшахтобуд”, оформлені актом приймання-передачі акцій від 08.06.2001, за своїм правовим змістом є угодою, оскільки спрямовані на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов”язків.
Так, виходячи з положень пункту 5.1 Статуту ДХК „Луганськшахтобуд”, статутний фонд компанії складає власне майно компанії, а також вартість контрольних пакетів акцій дочірніх підприємств, в тому числі ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” (т.ІІ, а.с.38).
Відповідно до Положення про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації, затвердженого Указом Президента України від 11.05.1994 № 224/94 холдингова компанія - це господарюючий суб”єкт, який володіє контрольним пакетом акцій інших, одного або більше господарюючих суб”єктів.
Згідно статті 115 Цивільного кодексу України, яка кореспондується зі статтею 12 Закону України „Про господарські товариства”, товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу.
Вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, наведені норми спростовують доводи апелянта про те, що внаслідок передачі спірного пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” власник акцій не змінився, відчуження акцій не відбулося, а тому передача акцій не є угодою.
Навпаки, викладене вище свідчить про те, що в результаті безоплатної передачі акцій, яка відбулася в порушення вимог чинного на момент передачі законодавства України, змінився їх власник, а саме: замість держави в особі Фонду державного майна України власником спірних акцій стала ДХК „Луганськшахтобуд” в силу статті 115 Цивільного кодексу України та статті 12 Закону України „Про господарські товариства”.
Відповідно до приписів статті 4 Закону України „Про господарські товариства" акціонерне товариство діє на підставі установчого договору та статуту, які повинні містити, відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження тощо.
Згідно статті 2 Закону України „Про господарські товариства” найменування товариства міститься в установчих документах та повинно містити зазначення виду товариства, а також інші необхідні відомості.
Положення Статуту ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" не містять визначення вказаного товариства як дочірнього підприємства ДХК „Луганськшахтобуд".
За таких обставин місцевий господарський суд дійшов обгрунтованого висновку про те, що фактично ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" не було перетворене у дочірнє підприємство ДХК „Луганськшахтобуд", як це було передбачено наказом Міністерства вугільної промисловості України від 22.10.1996 № 536, передача контрольного пакету акцій не спричинила реорганізацію ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" у дочірнє підприємство ДХК „Луганськшахтобуд".
Заявник апеляційної скарги помилково вважає, що оспорювана угода по безоплатній передачі акцій стосується тільки її учасників та не порушує права та інтереси позивача з наступного.
Відповідно до пунктів 1, 3 наказу Фонду державного майна України від 29.03.2001 № 499 „Про забезпечення у 2001 році акцій відкритих акціонерних товариств, створених на базі об”єктів групи В” до продажу пропонуються пакети акцій відкритих акціонерних товариств, продаж яких здійснювався з 1995 по 1999 роки включно, які з різних причин не пропонувались до продажу протягом 2000 року на організаційно оформлених ринках цінних паперів. Пакети акцій відкритих акціонерних товариств, продаж яких здійснювався з 1995 по 1999 роки включно і які були запропоновані до продажу на організаційно оформлених ринках цінних паперів протягом 2000 року мали бути реалізовані відповідачем згідно з вимогами пункту 57 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки.
Враховуючи, що продаж спірного пакету акцій в розмірі 26% здійснювався протягом 1999 року, і який було запропоновано до продажу на організаційно-оформлених ринках цінних паперів протягом 2000 року, відповідно до пункту 57 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки І-й відповідач, як орган приватизації, повинен був запропонувати його для викупу акціонерами ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка”, які придбавали акції відповідних відкритих акціонерних товариств на пільгових умовах, за кошти за ціною на рівні половини номінальної вартості акцій. У разі відмови від придбання зазначених акцій слід було внести на загальні збори акціонерів питання про зменшення статутного фонду та анулювання таких акцій відповідно до статей 32, 39 Закону України „Про господарські товариства”.
Отже, апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду, що спірною угодою позивач як акціонер ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” був позбавлений права додаткового придбання акцій, що є порушенням його корпоративних прав, як акціонера товариства.
Такий спосіб захисту порушеного права, як визнання угоди, що не відповдає вимогам закону, недійсною, передбачений як ЦК УРСР, який діяв на момент вчинення спірної угоди, так і Цивільним кодексом України, який вже діяв на момент звернення заявника з позовом до суду.
Тому господарський суд Луганської області правомірно зазначив, що обраний позивачем ОСОБА_3спосіб захисту порушеного права відповідає приписам законодавства та обгрунтовано визнав недійсною угоду з безоплатної передачі Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка” у розмірі 26% від статутного фонду товариства з підстав, викладених вище.
Крім того, суд першої інстанції правомірно розглянув клопотання позивача щодо поновлення позовної давності та задовольнив його, з наступних підстав.
Відповідно до пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України правила Цивільного кодексу України про позовну давність застосовуються до позовів, строк пред”явлення яких встановлений законодавством, що діяло раніше, не сплив до набрання чинності цим Кодексом.
До суду з даним позовом ОСОБА_3 звернувся 09.06.2005, в той час, як оспорений ним наказ був виданий першим відповідачем 18.05.2001, а оспорювана угода по передачі акцій згідно акту приймання-передачі відбулася 08.06.2001.
Статтею 71 ЦК УРСР встановлений загальний строк позовної давності тривалістю у три роки.
Отже, на момент набрання чинності Цивільним кодексом України (01.01.2004) позовна давність, встановлена статтею 71 ЦК УРСР, ще не сплинула, а тому до спірних взаємовідносин застосовуються правила про позовну давність, встановлені Цивільним кодексом України згідно пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень цього Кодексу.
Згідно статті 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
За приписами статті 267 Цивільного кодексу України заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежного від спливу позовної давності.
Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Якщо суд визнає поважні причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Місцевий господарський суд обгрунтовано визнав поважною причину пропуску позивачем ОСОБА_3встановленого законом трирічного строку позовної давності, приймаючи до уваги, що про існування угоди з безоплатної передачі пакету акцій ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" до ДХК „Луганськшахтобуд" позивач дізнався на чергових зборах акціонерів ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка", які відбулися 20.05.2005. Спірна угода відповідачами у справі не оприлюднювалася.
Разом з цим через недоведеність поважних причин строку позовної давності для звернення до суду з позовними вимогами ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" (07.07.2008) суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні вимог ВАТ „Трест Луганськшахтопроходка" у зв”язку зі спливом позовної давності.
Помилкове застосування місцевим господарським судом норм ЦК УРСР при вирішенні питання про позовну давність не призвело до прийняття неправильного рішення, а тому не може бути підставою для скасування судового рішення.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції та відхиляються судовою колегією апеляційної інстанції за необгрунтованістю.
З огляду на викладене апеляційна скарга Державної холдингової компанії „Луганськшахтобуд”, м.Луганськ не підлягає до задоволення, рішення господарського суду відповідає фактичним обставинам справи, нормам матеріального та процесуального права та скасуванню не підлягає.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати за апеляційною скаргою покладаються на заявника апеляційної скарги -Державну холдингову компанію „Луганськшахтобуд”, м.Луганськ.
Керуючись ст.ст.49, 99, 101, п.1 ст.103, ст.105 Господарського процесуального кодексу України, Луганський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної холдингової компанії „Луганськшахтобуд”, м.Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 15.09.2008 у справі № 11/112к(2-4138/05) залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Луганської області від 15.09.2008 у справі № 11/112к(2-4138/05) залишити без змін.
3. Судові витрати за апеляційною скаргою покласти на заявника апеляційної скарги -Державну холдингову компанію „Луганськшахтобуд”, м.Луганськ.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку у місячний строк до Вищого господарського суду України через апеляційний господарський суд.
Головуючий суддя Л.І.Бородіна
Суддя Л.В.Іноземцева
Суддя Р.Є.Якушенко
Надруковано 8 примірників:
1- до справи
2- позивачу
3- І-му відповідачу
4- ІІ-му відповідачу
5- ВАТ „Трест „Луганськшахтопроходка”
6- ОСОБА_4 (АДРЕСА_1)
7- ГСЛО
8- до наряду
Внесено