Судове рішення #305739
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022, 

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_________________________________________________________________________

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

 "27" листопада 2006 р.  12-30              Справа № АС-13/433-06

вх. № 9846/1-13

 

Суддя господарського суду Харківської області Водолажська Н.С.

за участю секретаря судового засідання Зіміна К.В.

представників сторін :

позивача - Клюєва Н. І., дов.

відповідача - ОСОБА_1, пасп. НОМЕР_1

по справі за позовом  Харківська ОДПІ у Харківській області, м. Харків  

до  ФОП ОСОБА_1, АДРЕСА_1

про стягнення 1076,40 грн. 

 

ВСТАНОВИВ:

 

Позивач, Харківська ОДПІ у Харківській області, звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ФОП   ОСОБА_1, заборгованість по єдиному податку за 2004 р. в сумі 1076,4 грн.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що з лютого 2004 р. не здійснює підприємницької діяльності та подала до Харківської ОДПІ Харківської області заяву про зняття з обліку платників податків.

Справа розглядається згідно КАС  України.

Надані документи свідчать, що фізична особа - підприємець, ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності Харківською районною державною адміністрацією Харківської області з 29.04.03 р. На облік як платник податків у Харківській ОДПІ Харківської області була взята з 06.05.03 р.

Як стверджує відповідач і це не спростовано позивачем, підприємниця до позивача подала заяву від 12.12.03 р. про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2004 р. при здійсненні послуг громадського харчування у зв'язку з чим їй було видано свідоцтво від 06.01.04 р. платника єдиного податку на 2004 р., НОМЕР_2. За даними позивача відповідач має заборгованість по сплаті сум єдиного податку станом на 31.07.06 р. в розмірі 1076,4 грн.

Слід зауважити, що керуючись приписам п. 1 ст. 2 КАС України суд досліджує всі обставини, пов'язані з поданим позовом.

З пояснень відповідача в судовому засіданні встановлено, і це підтверджується наданими позивачем документами, що 25.02.04 р. ФОП ОСОБА_1  через канцелярію Харківської ОДПІ була подана заява про зняття з обліку платників податків у зв'язку з припиненням нею підприємницької діяльності.  

Позивач проти цього факту не заперечує, але зауважив, що при направленні заяви не було здано свідоцтво платника єдиного податку, тому ФОП  ОСОБА_1 продовжувала знаходитися на обліку в Харківській ОДПІ Харківської області як платник єдиного податку.

Суд зазначає, відповідно до п. 8.9 Наказу ДПА України НОМЕР_5 від 19.02.98 р. „Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)” зняття з обліку фізичної особи - підприємця як платника податків здійснюється в порядку, відповідному для платників податків - юридичних осіб. На фізичних осіб - підприємців поширюється дія пунктів 8.1 - 8.8 цього Порядку. Особливістю є лише те, що фізична особа після прийняття рішення про внесення до Єдиного державного реєстру запису щодо прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності подає до органу державної податкової служби, у якому вона зареєстрована як платник податків, такі документи: заяву про припинення платника податків за НОМЕР_2, дата якої фіксується в журналі за  НОМЕР_3; оригінали документів, що видаються органами державної податкової служби платнику податків (свідоцтва, патенти, довідки за формою НОМЕР_4, інші довідки тощо) і підлягають поверненню до органу державної податкової служби, а також завірені органом державної податкової служби копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби.

З аналізу наведеної норми і інших норм цього Порядку випливає, що ДПА України встановлений не лише порядок подачі заяв платниками податків про зняття з обліку, але і регламентовані дії органів ДПС що розгляду цих заяв і відповідні строки для проведення цих дій.

Так, згідно п. 8.3 Наказу НОМЕР_5   у разі отримання органом державної податкової служби документів (відомостей), визначених пунктом 8.2 цього Порядку (заяви за формою НОМЕР_2 (додаток 8) від платника податків), підрозділи з обліку платників податків протягом двох робочих днів після їх отримання формують по кожному платнику податків обхідний лист та інформують про це відповідні структурні підрозділи такого органу державної податкової служби та органи державної податкової служби, у яких платник перебуває на обліку як платник окремих податків або в яких перебувають на обліку його відокремлені підрозділи. Відповідно до своїх повноважень такі підрозділи (органи) проводять відповідні заходи у зв'язку з припиненням платника податків. За результатами таких заходів після проведення документальної перевірки та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених податкових зобов'язань такого платника податків відповідальні працівники таких підрозділів (органів) підписують обхідний лист або готують відповідний висновок. Висновки та підписаний всіма структурними підрозділами органу державної податкової служби обхідний лист зберігаються у реєстраційній частині облікової справи платника податків. Обхідний лист не підлягає видачі платникам

Якщо платником податків подавалась заява за формою НОМЕР_2, то після проведеної перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених податкових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів у разі встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед Державним бюджетом України та місцевими бюджетами з податків, зборів (обов'язкових платежів), які контролюються органами державної податкової служби, підрозділ обліку та звітності органу державної податкової служби складає довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою НОМЕР_6 та передає її до підрозділу обліку платників податків для направлення відповідальній особі платника податків за умови виконання таких вимог: наявності повідомлень від фінансових установ про закриття всіх рахунків такого платника податків, у тому числі відкритих через відокремлені підрозділи; повернення до органу державної податкової служби оригіналів документів, що видані платнику податків та його відокремленим підрозділам (свідоцтва, патенти, довідки за формою НОМЕР_4, інші довідки тощо) і підлягають поверненню відповідно до законодавства, а також засвідчені копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби.

Така довідка направляється відповідальній особі платника податків за поштовою адресою, указаною у заяві за формою НОМЕР_2. За зверненням комісії з припинення (ліквідаційної комісії), ліквідатора, платника податків (фізичної особи), іншої особи, яку за даними Єдиного державного реєстру (згідно з рішенням про припинення) призначено відповідальною за проведення процедур припинення платника податків, довідка за формою НОМЕР_6   може бути видана такій особі безпосередньо в органі державної податкової служби, але не пізніше третього робочого дня, наступного за днем реєстрації довідки в органі державної податкової служби. Після закінчення триденного строку довідка направляється поштою.

          Платникам податків, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру, а також щодо яких законом або нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України для проведення  реєстрації припинення платника податків вимагається довідка про зняття з обліку платника податків, замість довідки за формою НОМЕР_6   видається довідка про зняття з обліку платника податків за формою НОМЕР_7.

Але, як встановлено судом з пояснень представника позивача, йому (представнику) на час підготовки позовної заяви та до судового засідання не було відомо про факт подачі відповідачем заяви від 25.02.04 р. про зняття з обліку і ці обставини були з'ясовані лише на вимогу суду. Жодних даних про те, що Харківською ОДПІ Харківської області здійснювалися заходи по розгляду заяви відповідачки з 25.02.04 р. по 08.08.06 р. (дата подачі позову), в т.ч. відмова у зняття з обліку з причин не здачі свідоцтва, позивачем не надано.

Таким чином фактично має місце невиконання позивачем встановленого Порядку.

Позивачем як доказ правомірності своїх вимог надана довідка   НОМЕР_8 про результати виїзної позапланової перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства ФОП НОМЕР_2, яка свідчить про те, що перевірка була проведена згідно заяви відповідача від 17.11.05 р.

В письмових поясненнях позивач та представник в судовому засіданні пояснив, що в довідці зафіксовано, що платник податків заяву про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування у 2004 р. не надав, і тому має борг в сумі 1076,4 грн.

Відповідно до п. 4 Указу Президента „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” відмову від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності і повернення до раніше встановленої системи оподаткування суб'єкти малого підприємництва можуть здійснювати з початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) у разі подання відповідної заяви до органів державної податкової служби не пізніше ніж за 15 днів до закінчення попереднього звітного (податкового) періоду (кварталу).

З наведеної норми випливає, що заява про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування платниками податку подається при відмові від цієї системи оподаткування і поверненні до раніше встановленої. 

Суд зазначає, що фактично відповідачем була подана заява про зняття з обліку платника податків, яка свідчить про нездійснення у майбутньому підприємницької діяльності взагалі, а не про перехід до загальної системи оподаткування, отже, за таких обставин непотрібно окремо подавати заяви про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування.

Таким чином, позивачем безпідставно був визначений борг відповідачки по сплаті єдиного податку без врахування всіх фактичних обставин, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями   7, 9, 17, 79, 86, 94, 160 - 163  Кодексу адміністративного судочинства України , суд

 

ПОСТАНОВИВ:

 

В позові відмовити.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи,  які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права,  свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в  апеляційному  порядку  постанову суду першої інстанції повністю або частково.

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Апеляційна скарга може бути  подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанови набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

 

Повний текст постанови виготовлений 01.12.2006 р.

 

Суддя                                                                                            Водолажська Н.С.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація