Судове рішення #30521668

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


У Х В А Л А


І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


"13" червня 2013 р. м. Київ К/9991/26835/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого: судді Харченка В.В.

Суддів: Чалого С.Я.

Черпіцької Л.Т.

Секретар судового

засідання Головко О.В.


розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за касаційною скаргою Відділу Держкомзему в м. Євпаторія Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23 листопада 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2012 року у справі за позовом Приватного підприємства "Абасова Н.А." до Відділу Держкомзему в м. Євпаторія Автономної Республіки Крим про визнання протиправною відмови та спонукання до виконання певних дій,-


в с т а н о в и л а:


Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2012 року, позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною відмову Відділу Держкомзему в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим, викладену в листі за вих. № 10-06/587-27 від 20.07.2011. Зобов'язано Відділ Держкомзему в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим зареєструвати договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Євпаторія, автотраса Євпаторія-Сімферополь, район розважального комплексу «Сонечко», укладений між Євпаторійською міською радою Автономної Республіки Крим та Приватним підприємством «Абасова Н.А.» 02.02.2011, вирішено питання про судові витрати

На рішення судів першої та апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга, в якій Відділ Держкомзему в м. Євпаторія Автономної Республіки Крим просить їх скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 29.12.2010 на 3-й сесії 4-го скликання Євпаторійською міською радою Автономної Республіки Крим було прийнято рішення № 6-3/110 «Про передачу в короткострокову оренду, строком на 5 років Приватному підприємству «Абасова Н.А.» земельної ділянки для тимчасового розташування наметового містечка, без права будівництва за адресою: місто Євпаторія, автотраса Євпаторія-Сімферополь, район розважального комплексу «Сонечко» (місто Євпаторія, автотраса Євпаторія-Сімферополь, район розважального комплексу «Сонечко»).

02.02.2011 між Євпаторійською міською радою Автономної Республіки Крим (орендодавець) та Приватним підприємством «Абасова Н.А.» (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно пункту 1.1 якого орендодавець на підставі рішення Євпаторійської міської ради Автономної Республіки Крим від 29.12.2010 № 6-3/110 передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з міських земель, яка зареєстрована Євпаторійською міською радою Автономної Республіки Крим за кадастровим № 0110900000:01:081:0006, за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Євпаторія, автотраса Євпаторія-Сімферополь, район розважального комплексу «Сонечко».

Як зазначено судами попередніх інстанцій, сторони досягли домовленості за всіма істотними умовами договору оренди.

Листом за вих. № 10-06/587-27 від 20.07.2011 Відділ Держкомзему в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим відмовив позивачу в реєстрації договору оренди. Підставою для відмови в реєстрації договору оренди земельної ділянки від 02.02.2011, укладеному Євпаторійською міською радою Автономної Республіки Крим з Приватним підприємством «Абасова Н.А.» стало те, що рішення Євпаторійської міської ради від 29.12.2010 № 6-3/110 «Про передачу в короткострокову оренду, строком на 5 років Приватному підприємству «Абасова Н.А.» земельної ділянки для тимчасового розташування наметового містечка, без права будівництва за адресою: місто Євпаторія, автотраса Євпаторія-Сімферополь, район розважального комплексу «Сонечко» (місто Євпаторія, автотраса Євпаторія-Сімферополь, район розважального комплексу «Сонечко») підлягає скасуванню через відсутність обов'язкової експертизи. Крім цього, відповідач також зазначив, що в наданій документації по землеустрою (на титульній сторінці) відсутня відповідна відмітка про проходження процедури перевірки і прийняття обмінного файлу.

Земельний кодекс України у правовідносинах, пов'язаних з наданням земельних ділянок в оренду є спеціальними та відповідно до положень статті 19 конституції України відповідач при реалізації своїх повноважень в цих правовідносинах повинен діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений Земельним кодексом України.

Відповідно до положень частини 5 статі 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України "Про оренду землі").

Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Слід зазначити, що статтею 18 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (стаття 20 Закону України "Про оренду землі").

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень". Відповідно до статті 2 цього Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.

Згідно статі 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, а саме: право оренди земельної ділянки.

Слід зазначити, що статтею 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" передбачено, що державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо: заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі; із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна; заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване.

Відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена. Таким чином, нормами законодавства передбачений певний строк розгляду повноважними органами заяви щодо реєстрації договору оренди землі.

Як вбачається з матеріалів справи в листі Відділу Держкомзему в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим за вих. №10-06/587-27 від 20.07.2011 відповідач не посилається на жодну з вказаних вище підстав.

Суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що укладений між Євпаторійською міською радою Автономної Республіки Крим та Приватним підприємством «Абасова Н.А.» договір оренди земельної ділянки повністю відповідає вимогам статті 15 Закону України "Про оренду землі". В договорі сторонами обумовлені всі істотні умови.

Як вірно зазначено судами, право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації, відповідно до статті 4 закону. Нерухоме майно - земельна ділянка, що передається в оренду, знаходиться у місті Євпаторія, з заявою про державну реєстрацію звернулося Приватне підприємство «Абасова Н.А.», яке може виступати орендарем земельної ділянки, подані документи відповідають вимогам Закону України «Про оренду землі» та Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 №2073, заявлені права -оренда земельної ділянки, підтверджуються наданими документами: рішенням відповідної ради, висновком Республіканського комітету по земельних ресурсах, договором оренди.

Як зазначено судами попередніх інстанцій, відповідачем не було підтверджено належними та допустимими доказами правомірність та обґрунтованість своїх дій щодо відмови про неможливість передання договору оренди земельної ділянки для реєстрації.

У порушенні вимог частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, Відділом Держкомзему в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим не доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, у тому числі, не наведені у відмові відомості щодо наявності зареєстрованих раніше обмежень, вчинених щодо цієї земельної ділянки, а також відомості про те, що речове право вже зареєстроване, а надані позивачем письмові пояснення, є належними та допустимими доказами в розумінні частин першої, четвертої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, судами попередніх інстанцій обґрунтовано не прийнято до уваги посилання відповідача на той факт, що рішення Євпаторійської міської ради від 29.12.2010 № 6-3/110 «Про передачу в короткострокову оренду, строком на 5 років Приватному підприємству «Абасова Н.А.» підлягає скасуванню, оскільки земельна ділянка, розташована за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Євпаторія, автотраса Євпаторія-Сімферополь, район розважального комплексу «Сонечко»належить до земель рекреаційного призначення, а висновок обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації у позивача відсутній, враховуючи, зокрема, наступне.

Обов'язковій державній експертизі підлягають: загальнодержавні й регіональні (республіканські) програми використання та охорони земель; схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень; проекти землеустрою щодо встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень; проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; проекти землеустрою щодо формування земель комунальної власності територіальних громад і проекти розмежування земель державної та комунальної власності населених пунктів; проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; проекти землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань; технічна документація з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до положень частини першої статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Проте, факт віднесення зазначеної вище земельної ділянки до земель рекреаційного призначення відповідачем не доведений та не підтверджується матеріалами справи. Рішення про віднесення земельної ділянки, розташованої за адресою: Україна, Автономної Республіки Крим, місто Євпаторія, автотраса Євпаторія-Сімферополь, район розважального комплексу «Сонечко» до категорії земель рекреаційного призначення органом місцевого самоврядування не приймалось.

Колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що при розробці проекту землеустрою окремі документи були узгоджені і підписані посадовими особами управління Держкомзему в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим. Згідно висновку Рескомзему № 2890-з/18 від 08.09.2009 проект мав недоліки через що, був повернутий на доопрацьовування. При цьому серед недоліків не зазначено, що відсутня експертиза землевпорядної документації. Після усунення недоліків, Комісією з розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документів по землеустрою, до складу якої, поміж інших, входять голова комісії, представник територіального органу Держкомзему в Автономній Республіці Крим (підзвітний та підконтрольний Рескомзему Криму) -начальник відділу Держкомзему в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим та член комісії- секретар представник територіального органу Держкомзему в Автономній Республіці Крим (підзвітний та підконтрольний Рескомзему Криму) було надано позитивний висновок № 63/10-06/62В та погодження проект землеустрою з відводу земельної ділянки Приватному підприємству «Абасова Н.А.».

Також з листа Рескомземельних ресурсів Автономної Республіки Крим від 01.09.2010 за № 4258-пк/18 вбачається про відсутність зауважень до проекту землеустрою з відводу земельної ділянки Приватному підприємству «Абасова Н.А.».

Крім того, судами попередніх інстанцій обґрунтовано зазначено як неогурнтвоані посилання відповідача, що в наданій документації по землеустрою (на титульній сторінці) відсутня відповідна відмітка про проходження процедури перевірки і прийняття обмінного файлу, оскільки відповідно до Порядку ведення Поземельної книги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 1021, Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 № 749 саме виконавець робіт, тобто організація, що має ліцензію на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, формує та надає реєстратору обмінний файл разом з технічною документацією, а укладений позивачем договір оренди з власником земельної ділянки спочатку передається до територіального відділення Держкомзему для його відмітки, а потім до структурного підприємства «Центр державного земельного кадастру»з обмінним файлом та технічною документацією.

Більш того, розробник проекту Євпаторійське відділення ДП «ЦДЗК при Держкомземі України» Кримської регіональної філії надає файл обміну даними, після відкриття Поземельної книги у паперовому вигляді відповідачем. Отже, відповідач фактично повинен забезпечувати узгодженість роботи всіх підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держкомзему та відповідних територіальних органів Центру ДЗК.

Судами попередніх інстанцій зроблено вірний висновок, що Відділ Держкомзему в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим, відмовляючи Приватному підприємству «Абасова Н.А.» у реєстрації зазначеного вище договору оренди земельної ділянки, порушив встановлене чинним законодавством України право позивача на оренду земельної ділянки, діяв способом, який непередбачений законодавством України.

Отже, враховуючи необхідність повного захисту прав і інтересів позивача, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необхідність визнання протиправною відмову Відділу Держкомзему в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим, викладену в листі за вих. № 10-06/587-27 від 20.07.2011 та зобов'язання Відділ Держкомзему в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим зареєструвати договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим,місто Євпаторія, автотраса Євпаторія-Сімферополь, район розважального комплексу «Сонечко», укладений між Євпаторійською міською радою Автономної Республіки Крим та Приватним підприємством «Абасова Н.А.» 02.02.2011.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.

Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 210, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Відділу Держкомзему в м. Євпаторія Автономної Республіки Крим залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23 листопада 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація