ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" червня 2013 р. м. Київ К/9991/81013/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Сіроша М.В.
Чалого С.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "АЕС Рівнеобленерго" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2012 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "АЕС Рівнеобленерго" до Державної інспекції з контролю за цінами у Рівненській області про визнання протиправним та скасування припису ,-
в с т а н о в и л а:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2012 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
На рішення судів першої та апеляційної інстанцій надійшла касаційна скарга, у якій Публічного акціонерного товариства "АЕС Рівнеобленерго" просить їх скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Судом першої інстанції встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами у Рівненській області в період з 27 липня 2010 року по 16 серпня 2010 року була проведена планова перевірка Дубенської дільниці Закритого акціонерного товариства «Ей-І-Ес Рівнеенерго» з питань дотримання порядку формування та застосування тарифів на електроенергію.
Перевіркою встановлено що за період з вересня 2009 року по липень 2010 року ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго» внаслідок порушення (завищення плати за електричну енергію), тобто порушення «Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню та населеним пунктам», затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі НКРЕ) від 10.03.1999 року № 309 було отримано необгрунтованої виручки на суму 30318,29 грн. (6956,99 грн,-споживачі : Дубенський коледж РДГУ, Мирогощанський аграрний коледж та 23361,30 грн.-споживач населення смт. Смига) яка виникла внаслідок безпідставного завищення плати за електричну енергію.
За наслідками перевірки було складено акт від 16 серпня 2010 року № 000372, в якому зазначено, що гуртожитки Мирогощанського аграрного коледжу та Лубенського коледжу РДГУ обладнані в установленому порядку кухонними електроплитами, тому тариф при їхньому електропостачанні потрібно застосовувати 0,15 грн. без ПДВ замість 0,1815 грн. без ПДВ, в результаті чого енергопостачальник отримав необгрунтованої виручки в сумі 6956,99 грн. з ПДВ.
Спеціальним законом, який визначає основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки є Закон України «Про ціни та ціноутворення».
Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» встановлено, що Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до статті 13 Закону № 507-ХІІ та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів. У зв'язку з чим йому надано право проводити перевірки документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування до суб'єктів підприємницької діяльності передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення і застосування цін.
Згідно п.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Пунктом 8 ст. 7 Закону встановлено, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Крім того, державними будівельними нормами (ДБН В.2.5-20-2001 Газифікація) обладнання приміщень гуртожитків газовими плитами не передбачено взагалі.
За таких обставин, тарифи на електроенергію повинні відповідати встановленим фактичним обставинам, тобто з урахуванням наявності обладнаних кухонних електроплит.
Надаючи правову оцінку правильності застосування тарифу позивачем населенню смт. Смига ( оплачено населенням 23361,30 грн.), суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що відповідач правомірно наклав стягнення на позивача, визнавши представлені докази достатніми для застосування такого тарифу.
Так, відповідно до постанови НКРЕ від 10.11.2009 року № 1280 «Про внесення змін до Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, та Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам», відпуск електроенергії населенню, яке проживає в багатоквартирних будинках населених пунктів (міст, сіл, селищ), не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання, проводиться за тарифом 18,72 коп. за 1 кВт.год. з ПДВ.
Наказом НКРЕ від 28.12.2009 року № 707 та наказом Міністерства палива та енергетики України від 28.12.2009 року № 769 затверджені Методичні рекомендації щодо порядку застосування тарифів на електричну енергію, що споживається населенням, яке проживає в багатоквартирних будинках населених пунктів (міст, сіл, селищ), не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання.
Згідно з п. 4 Методичних рекомендацій двома обов'язковими умовами є:
- населений пункт (місто, село, селище) не газифіковане природним газом (на території адміністративно-територіальної одиниці повністю відсутнє більше трьох років газопостачання природним газом);
- у цьому населеному пункті відсутні (не будувалися, демонтовані) або не функціонують більше трьох років системи централізованого теплопостачання (системи централізованого теплопостачання, які не зняті з балансу експлуатаційної організації, але відсутня можливість їх експлуатувати у зв'язку з проведенням реконструкції або демонтажу).
Судами попередніх інстанцій вірно зазначено, що тариф, визначений пунктом 1.4 Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається споживачам, затвердженого постановою НКРЕ від 10.03.99 №309 (в редакції постанови НКРЕ від 10.11.2009 №1280), застосовується лише за наявності двох обов'язкових умов, зазначених у пункті 4 Методичних рекомендацій, та починає діяти з 1 грудня 2009 року незалежно від дати складання акта Держенергонагляду.
Отже, внаслідок порушення Лубенською дільницею ЗАТ «Ей-І-ЕС Рівнеенерго» вимог пункту 1.4 (абз.1) Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженого постановою НКРЕ від 10.03.1999 року № 309 із змінами та доповненнями, внесеними постановою НКРЕ від 10.11.2009 року № 1280 за період з грудня 2009 року по липень 2010 року, 207 споживачам смт. Смига, за використану електроенергію в кількості 442208 кВт. виставлено плату на загальну суму 108 667,16 грн. з ПДВ замість економічно - обґрунтованої плати 82809,74 грн. з ПДВ (442208 кВт. х 0,156 грн. х 20% ПДВ), отже, необґрунтовано отримана виручка становить 25857 грн. 42 коп. з ПДВ з урахуванням заборгованості населення необґрунтовано оплачена виручка становить 23361 грн. 30 коп.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону «Про ціни та ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації
Крім того, п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року № 298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238 також визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що припис Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін № 232 від 16.08.2010 року винесений та рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 230 від 20.08.2010 року прийняте без порушень на підставі наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, що регулюють питання цін та ціноутворення в Україні.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції залишає без задоволення касаційну скаргу, а рішення - без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "АЕС Рівнеобленерго" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
Судді: