Судове рішення #30521378


ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА


справа № 753/5771/13-а

провадження № 2-а/753/350/13


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" травня 2013 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Кириченко Н.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, -


ВСТАНОВИВ:


Позивач 10.04.2013 року звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання неправомірними дій в якому просить:

- визначити бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві по не перерахунку розміру пенсії позивачу з 01.04.2012 року у зв"язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців неправомірною;

- визначити бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві по встановленню розміру та виплати позивачу підвищення пенсії як дитині війни з 01.01.2012 року у 7 % прожиткового мінімуму - неправомірними;

- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в м м. Києві усунути встановлене судом правопорушення шляхом перерахунку пенсії позивачу виходячи з розміру грошового забезпечення військовослужбовця (згідно довідки КМВК від 14.03.2013 року за № 15466), а також нарахування та виплати заборгованості, обрахованої за різницею належних і отриманих сум;

- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в м м. Києві усунути встановлене судом правопорушення шляхом встановлення з 01.01.2012 року розміру підвищення пенсії як дитині війни у 30% мінімальної пенсії за віком, а також нарахування та виплати заборгованості, обрахованої за різницею належних та отриманих сум;

- прийняти окрему ухвалу про зобов"язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві усунути умови і причини встановленого судом правопорушення - неперерахунку пенсії із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, а також встановлення розміру підвищення пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

В обгрунтування позову позивач зазначив, що він являється військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві. Вважає, що відповідачем порушено його право на перерахунок пенсії у зв"язку із фактичним збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців. Крім того, позивач вважає, що відповідач не правомірно виплачує йому підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 7% прожиткового мінімуму, оскільки Законом України "Про соціальний захист дітей війни" встановлено розмір у 30% мінімальної пенсії за віком.

Ухвалою суду від 28.05.2013 року частина позовних вимог ОСОБА_2 залишена без розгляду.

Представник відповідача подав до суду заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, оскільки при перерахунку пенсії позивача не можна застосовувати положення ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка регулює порядок перерахунку пенсії бо Постанова Кабінету Міністрів України № 355 передбачає підвищення до пенсії у відсотковому відношенні до розміру пенсії, а не перерахунок у зв'язку зі зміною розмірів окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців. Нових нормативних актів починаючи з 01.01.2008 року, які б визначили нові розміри грошового забезпечення не приймались, на основі ж постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року позивачу вже було проведено перерахунок починаючи з 01.01.2008 року. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 позивачу біло підвищено пенсію з 01.07.2012 року на 11%, з вересня 2012 року на 23 % та з січня 2013 на 35%. Позовні вимоги щодо перерахунку надбавки до пенсії як дитині війни також не підлягають задоволенню з тих причин, що Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" передбачено, що дітям війни (крім тих на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.

Суддя, дослідивши матеріали справи, вивчивши подані до суду докази, заперечення відповідача, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

14.03.2013 року Київським міським військовим комісаріатом було направлено до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням, що підтверджувала фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади.

У зв'язку з чим позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві для проведення перерахунку пенсії, однак, листом від 29.03.2013 року відповідач відмовив позивачу у проведені вказаного перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Тобто, наведена норма частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок лише з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону N 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Разом з тим, пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Тобто, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри премій, а відтак накази останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінюють розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є помилковими.

За змістом абзацу 2 пункту 1 цієї постанови розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Як вбачається з вищевикладеного, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, а тому позовні вимоги щодо визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення військовослужбовця згідно довідки КМВК від 14.03.2013 року за № 15466 підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог які стосуються перерахунку надбавки до пенсії як дитині війни, то слід зазначити наступне.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції Закону від 18.11.2004р., набрав чинності з 01.01.2006р.), дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансування забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" №3491-VI, який набрав чинності 19.06.2011 року, пунктом 7 ч. 1 якого Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено п. 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання п. 7 ч. 1 зазначеного Закону Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято Постанову "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" №745, якою установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,80 грн. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до абзацу першого цього пункту та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» таке підвищення проводиться за їх вибором згідно з одним із зазначених Законів. Ця постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності 23.07.2011 року.

22.12.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» №3491-VI, який набрав чинності 01.01.2012 року.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»передбачено, що у 2012 році норми і положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік. Тобто у 2012 році законодавцем делеговано Кабінету Міністрів України повноваження визначати порядок та розміри виплат зазначеним категоріям громадян.

На виконання п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»Кабінетом Міністрів України 28.12.2011 року прийнято Постанову «Про підвищення рівня соціального захисту найуразливіших верств населення»за №1381, якою встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»і «Про жертви нацистських переслідувань»до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 7% прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність. Особам, які одночасно мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань»і «Про соціальний захист дітей війни», таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав. Ця постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності 01.01.2012 року.

Отже, на спірні відносини одночасно поширюється дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якою передбачено, що особи, які відносяться до категорії дітей війни, мають право на підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії та норма п.7 ч.1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»№3491-VI, якою визначено, що у 2011 році норми і положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, а також норма п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», якою встановлено, що у 2012 році норми і положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Під час вирішення питання, яка з законодавчих норм підлягає застосуванню до спірних правовідносин, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14.06.2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»№3491-VI і Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік».

Таким чином, починаючи з 23.07.2011 року визначення розміру підвищення до пенсії особам, які відносяться до категорії дітей війни, здійснюється з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»№3491-VI, Постанови Кабінету Міністрів України 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» №745, а з 01.01.2012 року - з урахуванням Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»№1381.

25.01.2012 року Конституційним Судом України прийнято рішення №3-рп/2012, яким встановлено, що положення ч.2 ст.96, п.п.2,3,6 ст.116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Таким чином, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

З огляду на викладене, суддя приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням недоплаченої щомісячної державної соціальної надбавки у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, є необґрунтованими та, відповідно, такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись Конституцію України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найуразливіших верств населення», ст. ст. 9-11, 16, 69-71, 86, 90, 94, 99, 158-163, 167, 183-1 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:


Позов задовольнити частково.

Визнати відмову Головного управління Пенсійого фонду України в м. Києві щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 у зв"язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців - неправомірною.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 10.10.2012 року на підставі довідки № 151466 від 14.03.2013 року, з урахуванням проведених виплат.

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів.


Суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація