Справа № 286/1807/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2013 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Якухно О. М.
з секретарем Турбал В. І.,
з участю
позивача ОСОБА_1
представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_4, Листвинської сільської ради Овруцького району про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить встановити факт її постійного проживання зі своєю матір’ю ОСОБА_5 в будинку №24 по вул.Миколаївській в с.Листвин на день її смерті 1 грудня 2004 року, тобто на час відкриття спадщини, мотивуючи тим, що мати ОСОБА_5 починаючи з вересня 2004 року і по день смерті постійно проживала з ОСОБА_1 у її будинку №24 по вул.Миколаївська у с.Листвин Овруцького району, оскільки за станом свого здоров’я потребувала постійного догляду. На день смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на житловий будинок №17 по вул.Церковна в с.Листвин Овруцького району. Однак оформити спадщину вона не може по причині, що не може надати докази про проживання з померлою спільно на день її смерті, тому їй слід встановити факт спільного проживання зі спадкодавцем.
В судовому засіданні позивач та її представники позовні вимоги підтримали і пояснили, що ОСОБА_5 хворіла і до вересня 2004 року позивач приходила допомагати їй до будинку матері та періодично мати перебувала у неї. З вересня 2004 року мати потребувала постійного догляду і вона забрала її до себе, де вона постійно проживала до дня смерті.
Відповідач ОСОБА_4 та представник відповідача в судове засідання не з’явилися. Листвинська сільська рада просить справу розглянути без участі їх представника, з вимогами погоджуються.
Суд, дослідивши в судовому засіданні докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_5 померла 01.12.2004 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії 1-ТП №258596.
На день смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на житловий будинок №17 по вул.Церковній в с.Листвин Овруцького району Житомирської області, який належав їй на підставі договору дарування, посвідченого 06 грудня 2002 року Овруцькою державною нотаріальною конторою, про що свідчить його копія, і що підтверджується довідкою виконавчого комітету Листвинської сільської ради Овруцького району Житомирської області №276 від 13.02.2013 року.
ОСОБА_5 при житті розпорядилася всім майном склавши заповіт на ОСОБА_1, посвідчений 15.01.2004 року секретарем Листвинської сільської ради .
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
У лютому 2013 року ОСОБА_1 звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак постановою №111-02-31 від 20.02.2013 року у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено у зв’язку з тим, що ОСОБА_6 була зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_1, та рекомендовано звернутися до суду.
У лютому 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час смерті.
Рішенням Овруцького районного суду Житомирської області від 11 березня 2013 року по справі №286/718/13-ц заяву було задоволено.
Однак, ухвалою Апеляційного суду Житомирської області від 10.04.2013 року за апеляцією ОСОБА_4 – дружини її померлого брата ОСОБА_7, дане рішення було скасовано, а заяву залишено без розгляду.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому, у відповідному населеному пункту, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Під місцем постійного проживання розуміється те місце, де громадянин розмістився в силу життєвих обставин.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місцем проживання вважається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік, а місцем перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.
Свідки ОСОБА_8, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 підтвердили, що ОСОБА_5 хворіла і до вересня 2004 року проживала у своєму будинку, а позивач її доглядала. Періодично ОСОБА_5 проживала і в будинку дочки. З вересня 2004 року ОСОБА_5 постійно проживала у будинку своєї дочки ОСОБА_1.
Дана обставина підтверджена і довідкою виконкому Листвинської сільської ради Овруцького району Житомирської області №283 від 14.02.2013 року, про те що ОСОБА_5, яка померла 1 грудня 2004 року, дійсно без реєстрації проживала у своєї дочки ОСОБА_11 з жовтня 2004 року по день смерті за адресою вул.Миколаївська 24 с.Листвин Овруцького району.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» у разі зміни адреси житла в межах адміністративно-територіальної одиниці особа або її законний представник повинні письмово повідомити про це орган реєстрації протягом десяти днів.
Із змісту норм зазначеного закону вбачається, що визначальним для встановлення постійного місця проживання особи є адміністративно-територіальна одиниця, а адреса житлового будинку згідно норм ЦК України визначає конкретне місце проживання.
Оскільки спадкодавець проживала в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці по різних адресах в межах одного населеного пункту більше 6 місяців, то зазначений населений пункт є її постійним місцем проживання.
На час смерті ОСОБА_5 проживала постійно з своєю дочкою, що доведено в судовому засіданні, а тому суд вважає доведеним факт її постійного проживання із спадкодавцем на час його смерті.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 114,71 грн..
Керуючись ст.ст.3, 10, 11, 60, 196, 212-215, 218, 226, 256 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, разом зі своєю матір’ю ОСОБА_5 на день її смерті 1.12.2004 року в будинку № 24 по вул.Миколаївська в с.Листвин Овруцького району Житомирської області, тобто на час відкриття спадщини.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Овруцький районний суд в апеляційний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
ОСОБА_12