Справа № 22 - ц - 958 Головуючий у 1-й інстанції: Стеценко В.С.
Категорія - 30 Суддя-доповідач: Ведмедь Н.І.
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
12 серпня 2008 року колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Сумської області в складі:
головуючого - Смирнової Т.В.,
суддів - Ведмедь Н.І., Лузан Л..В .
з участю секретаря судового засідання - Пархоменко А.П.
в присутності осіб, які приймають участь у справі : ОСОБА_1 і ОСОБА_2
розглянула у відкритому судовому засіданні у приміщенні апеляційного суду цивільну справу
за апеляційною скаргою ОСОБА_3
на рішення Буринського районного суду від 09 червня 2008 року
у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4
про відшкодування спричиненої майнової та моральної шкоди, -
в с т а н о в и л а :
Рішенням Буринського районного суду від 09 червня 2008 року стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 480 грн. в рахунок відшкодування майнової шкоди, 250 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди та повернення сплачених судових витрат в сумі 49 грн.
Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 480 грн. в рахунок відшкодування майнової шкоди, 250 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди та повернення сплачених судових витрат в сумі 49 грн.
В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 не погоджується з рішенням суду, посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Зокрема, зазначає, що судом не враховано той факт, що вона участі в противоправних діях не приймала, що згідно відмітки проживання в її паспорті зазначено : АДРЕСА_1, де вона зареєстрована з 2000 р., а в паспорті сина зазначено : АДРЕСА_2. Отже, вона періодично лише відвідувала сина і не могла в повному обсязі відповідати за його вчинки.
Також вказує на те, що судом не враховано, що вона намагалась припинити противоправні дії сина, а позивачі спровокували його до їх вчинення, тому просила рішення суду скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Перевіривши рішення в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін в справі, вивчивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, виходячи з наступного.
Суд першої інстанції повно і всебічно з'ясував обставини справи, правильно визначився в спірних правовідносинах і вірно прийшов до висновку що відповідачі умисно пошкодивши огорожу позивачів, спричинили їм як матеріальну, так і моральну шкоду.
Цей висновок підтверджується матеріалами справи, із яких вбачається, що господарства сторін знаходяться поруч та розташовані по АДРЕСА_2. Між сім'ями склались неприязні стосунки в зв'язку із спором за межу між їх господарствами.
23 серпня близько 10 год. 30 хв. ОСОБА_4 та ОСОБА_3 умисно пошкодили огорожу позивачів, а саме розбили 8 листів шиферу, який позивачі спорудили між господарствами.
Даний факт підтверджується поясненнями свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та висновком ст. ДІМ Буринського РВ УМВС України від 23.08.2007 року ( а.с. 4), тому доводи апелянта про те, що вона не била шифер не заслуговують на увагу.
Відповідно до висновку акту № 43 від 12.03.2008 року судово - психіатричної експертизи ОСОБА_4 страждає хронічним психічним захворюванням у вигляді : “Шизофренія, параноїдна форма...” В період вчинення ним противоправних дій 23.08.2007 року знаходився у хворобливому стані, внаслідок чого не міг усвідомлював значення своїх дій та керувати ними.
Такий стан для нього є постійним. ( а.с. 58-62).
Рішенням Буринського районного суду від 22 травня 2008 року ОСОБА_4 визнаний недієздатним та призначено ОСОБА_3 його опікуном ( а.с. 63).
Згідно ч. 2 ст. 1186 ЦК України, якщо шкоди було завдано особою, яка не усвідомлювала значення своїх дій та не могла керувати ними у зв'язку з психічним розладом або недоумством, суд може постановити рішення про відшкодування цієї шкоди її чоловіком ( дружиною), батьками, повнолітніми дітьми, якщо вони проживали разом з цією особою, знали про її психічний розлад або недоумство, але не вжили заходів щодо запобігання шкоді.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції відповідачка ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_4, яка проживає з сином в АДРЕСА_2 на протязі 20 років.
ОСОБА_4 психічно хворіє з березня 1988 року, що підтверджується випискою із історії хвороби ( а.с. 460.) і його мати, знаючи про його психічний розлад, не вжила заходів, достатніх для запобігання його противоправної поведінки.
Доводи ОСОБА_3 про те, що вона прописана за іншою адресою ніж її син, лише відвідувала його і не могла в повному обсязі відповідати за його вчинки не заслуговують на увагу, оскільки сам факт реєстрації в м. Києві не має істотного значення, так як фактично вона проживає разом з сином
в м. Буринь.
Так, і в своїх зверненнях відповідачка ОСОБА_3 вказує місце проживання АДРЕСА_2 ( а.с. 31, 51).
За таких підстав, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку , що неправомірними діями відповідачів позивачам завдано матеріальні збитки, які повинні ними бути відшкодовані в повному обсязі, але оскільки ОСОБА_4 страждає психічним захворюванням і не усвідомлював значення своїх дій, то відповідно до ч. 2 с. 1186 ЦК України ОСОБА_3 зобов'язана відшкодувати завдану шкоду.
При визначення розміру відшкодування моральної шкоди в сумі 500 грн. місцевий суд належним чином врахував душевні страждання, які позивачі зазнали у зв'язку із пошкодженням їх майна, виходячи з засад виваженості, розумності та справедливості.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, рішення суду першої інстанції узгоджується з доказами, наявними у справі, відповідає вимогам норм матеріального і процесуального права, і тому підстав для його зміни або скасування відповідно до ст. 309 ЦПК України не вбачається.
Керуючись ст. ст. 303, 307 ч.1 п1, 308 , 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилити, а рішення Буринського районного суду від 09 червня 2008 року в даній справі залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, і з цього часу протягом двох місяців може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий -
Судді :