Справа №2-29/07
РІШЕННЯ
ИМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 листопада 2007р. Орджонікідзевський районний суд м. Харкова
у складітоловуючого- судді Єрмоленко В.Б.
при секретарі- Гапоненко В.О.
за участю позивача-ОСОБА_1
відповідача- Брінь B.C.
представника 3 особи-Чуприни Я.О.
ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів», 3 особа-Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання неправомірних дій в процесі нарахування заробітної плати і видачі довідки про заробіток за час роботи по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, про примушення видати довідку за встановленою формою, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач-ОСОБА_1 в червні 2004 р. звернувся до суду з позовом до ліквідаційної комісії ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів» в особі ліквідатора, З особа-Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання неправомірних дій відповідача в процесі нарахування заробітної плати і про примушення ліквідаційної комісії видати довідку встановленого зразка нарахованої заробітної плати, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посилаючись на те, що в 1986 р. був призваний на військові збори і брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС у складі Харківського батальйону воєнізованої пожежної охорони МВС СРСР в період з 4 травня по 7 червня 1986 p., виконував роботи без вихідних і святкових днів безпосередньо в зоні небезпеки, одержав велику дозу випромінювання, внаслідок чого в 1991 р. визнаний інвалідом. Після повернення на постійне місце, роботи, ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів» нарахувало і виплатило заробітну плату в сумі 1819 грн. 48 коп. Починаючи з 1997 р. розмір пенсії став поступово зменшуватися і досяг мінімального в 1999 г.-173 грн. 46 кор., оскільки підприємство неодноразово видавало довідки про розмір заробітної плати з неоднозначними даними, занижуючи розмір тарифної ставки, кратність за вимогами Орджонікідзевського відділу Пенсійного Фонду. По довідці, яка видана в березні 2004 p., бухгалтерія лише частково усунула допущені помилки при розрахунку.
Відповідач-голова ліквідаційної комісії ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів» проти позову не заперечував, указуючи, що можливо при заповненні довідки для нарахування пенсії була допущена неправильність при підрахунках. На даний час підприємство визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура і нова довідка може бути видана ліквідатором за рішенням суду.
Представник 3 -особи-Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкові позов не визнав і пояснив, що розрахунок пенсії ОСОБА_1 проводився по довідці про заробітну плату, складену підприємством, на якому позивач працював, і саме
2
ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів» несе всю відповідальність за достовірність
відомостей, які в ній зазначені.
Вислухавши пояснення сторін, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи і оцінивши зібрані докази, суд приходить до наступного.
ОСОБА_1 працював на ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів» протяжником, був призваний на військові збори і брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі Харківського батальйону воєнізованої пожежної охорони МВС СРСР- В/Ч НОМЕР_1 в період з 4 травня по 7 червня 1986 р. без вихідних і святкових днів. Згідно первинних довідок Управління державної пожежної охорони, в 3-й зоні небезпеки ОСОБА_1 знаходився 5 днів (з 14 по 18 травня 1986 р.), в 2-й і 1-й зонах небезпеки по одному дню, відповідно 19 і 23 травня 1986 p., виконував роботи у складі караулу на ЧАЕС, по гасінню пожежі в 30-ти км. зоні. З 25 листопада 1991 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, як інвалід третьої групи по професійному захворюванню, з втратою 50% працездатності, встановленням пенсії у розмірі 917 грн. 89 коп.3а станом на 01.03.1996 р. гіенсія зменшена до 322 грн. 40 коп., розмір пенсії на 01.07.99 р. склав 173 грн. 46 коп., в подальшому з 01.04.2002 р.-189 грн. 29 коп.
Відповідно до ст. ст. 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими до III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком ( тобто нижче 283 грн. 80 коп. при мінімальної пенсії за віком- 47 грн. 30 коп.3 01.04.2002 р. по 30.06.2003 p.). Обчислення середньомісячного заробітку проводиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи .
За змістом Закону, призначення пенсії та її розмір ставляться у залежність від заробітку фактично отриманого у період роботи у зоні відчуження. Як вбачається з довідки, яка є у пенсійній справі, ОСОБА_1 за цей період роботи одержав 1819 грн. 48 коп., а за мінусом одноразової винагороди у розмірі п'ятикратної місячної тарифної ставки - 967 крб. 30 коц. Ця довідка була підставою для нарахування пенсії, тобто без урахування премії, доплат і винагород.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 - бухгалтер ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів» пояснила, що працівники бухгалтерії підприємства неодноразово складали довідки про заробітну плату по тих роз'ясненнях, які були на підприємстві, проте Пенсійний Фонд проводив і складав акти перевірок, після яких видавалися довідки із заниженою тарифною ставкою, не проводився перерахунок на шестигодинний робочий день, занижувалася кратність, що тягло за собою зменшення заробітної плати, з якої нараховувалася пенсія.
3
Згідно довідки від 24.06.1999 p., яка прийнята Пенсійним фондом в Орджонікідзевському районі м. Харкова, фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія , складає 141 грн. 43 коп. Не дивлячись на те, що вказана довідка містить явні помилки, вона була прийнята третьою особою. Так, бухгалтерією указується кількість днів роботи в тій або іншій зоні небезпеки, без визначення кількості годин роботи, після чого годинна тарифна ставка умножається на кількість днів, а не на кількість годин роботи, що фактично зменшує розмір заробітної плати. Крім того, годинна тарифна ставка при 8-ми годинному робочому дні множиться на середню тривалість робочого часу в годинах при 8-ми годинному робочому дні і ділиться на середню тривалість робочого часу в годинах при 6-ти годинному робочому дні, тому як відповідно до Постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦСПС від 07.05.86 р. № 153/10-43 « для працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання встановляється шестигодинний робочий день». Довідкою ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів» підтверджується, що ставка протяжника 2-го розряду складає 0, 548 крб. в годину, в перерахунку на 6-ти годинний робочий день - 0,622 крб і підвищена до 100% -1,244 крб. Розрахунок заробітної плати за роботи по ліквідації наслідків аварії за травень належить проводити, враховуючи збережений заробіток, оплати в 4-х, 3-х, 2-х кратному розмірі, доплати за роботу у вихідний день, та премію за роботу в зонах небезпеки у розмірі 82 грн. 22 коп.
Постановою Господарського суду Харківської області від 14.04.2005 р. Відкрите акціонерне товариство «Харківський завод тракторних двигунів» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатор.
У зв'язку з тим, що підприємство, на якому працював ОСОБА_3 в 1986 р. і де проводилося нарахування заробітної плати за роботу на ЧАЕС ліквідовано, правильність зазначених в довідці відомостей викликає сумнів не тільки у позивача, але і у працівника бухгалтерії підприємства, за клопотанням ОСОБА_1 судом призначена судово-економічна експертиза для визначення сукупного доходу позивача ОСОБА_1, за час роботи в зоні відчуження, на підставі первинних бухгалтерських документів, витребуваних з архіву.
Відповідно до висновку судово-економічної експертизи Харківського НДІ судових експертиз сукупний дохід ОСОБА_1 за час роботи в зоні відчуження становитиме -1114 крб. 23 коп., тобто з урахуванням одноразової винагороди - 474, 29 грн., яка виплачена в зв*язку з отриманням сумарної дози радіоактивного опромінення більш гранично допустимої дози на 25 рентгена та заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 04.05.1986 р. по 07.06.1986 р.-639 крб. 94 коп., зокрема за травень 1986 р.-588 крб. 02 коп., за червень 1986 р. -51 крб. 92 коп. Розмір єдиноразової винагороди - 474 крб. 29 к. суд виключає з сукупного доходу ОСОБА_1, оскільки при нарахуванні пенсії він не враховується. Що стосується включення в сукупний дохід за травень 1986 р. розміру премії за роботу в зонах небезпеки у розмірі 60%, тобто 82 крб. 22 коп., то Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 05.06.86 р. (Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрсофпрофа від 10.06.86 р.) встановлено працівникам підприємств, організацій і установ, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганню забруднення навколишнього середовища, максимальний розмір премії-60% тарифної ставки на місяць, а також оплату праці у вихідні і святкові дні в подвійному розмірі. На підприємстві існувала така система преміювання, що вбачається також з акту перевірки, складеному Управлінням Пенсійного Фонду в Орджонікідзевському районі м. Харкова. Тому до сукупного доходу правильно включається такий вид премії у розмірі 82 крб. 22 коп.
4
Доказів на спростування висновків експерта суду не було надано, позивач, відповідач з таким висновком погодилися. Перевірив та оцінив висновок експертизи, який ґрунтується на повному з'ясуванні всіх обставин, наданих документів, не спростовується доказами, які є у справі, суд вважає за можливе прийняти його у підтвердження заявлених вимог.
Досліджені матеріали справи свідчать про те, що нарахування заробітної плати було проведено експертом по первинним документам на підставі діючого на той час законодавства , з урахуванням фактично отриманого заробітку у період роботи у зоні відчуження. Тому суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст. . ст. 10, 11, 15, 60, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст. 16 ЦК України, ст. ст. 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати необгрунтованими дії ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів» в процесі нарахування заробітної плати ОСОБА_1 за роботу по ліквідації наслідків, аварії на Чорнобильській АЕС з 04.05.1986 р. по 07.06.1986 р. і зобов'язати ліквідатора ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів» видати довідку про заробітну плату ОСОБА_1 у розмірі 639 грн. 94 коп. 3а роботу у в зоні відчуження з 04.05.1986 р. по 07.06.1986р.
Стягнути з ВАТ «Харківський завод тракторних двигунів» держмито в дохід держави в сумі 8 грн. 50 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи - 7 грн. 50 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до 5 грудня 2007 р. через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошеная рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
- Номер: 2-во/125/24/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-29/07
- Суд: Барський районний суд Вінницької області
- Суддя: Єрмоленко В.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.04.2017
- Дата етапу: 19.05.2017
- Номер: 2-зз/191/5/25
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-29/07
- Суд: Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Єрмоленко В.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.05.2025
- Дата етапу: 05.05.2025
- Номер: 2-зз/191/5/25
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-29/07
- Суд: Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Єрмоленко В.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.05.2025
- Дата етапу: 13.05.2025