Судове рішення #3009798
28/77-08-1975

           

 

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

_________________________________________________________________________________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"21" жовтня 2008 р.

Справа № 28/77-08-1975

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Жукової А.М.,

Суддів: Величко Т.А., Поліщук Л.В.

при секретарі судового засідання: Арбієві А.А.

за участю представників сторін:

від позивача: Губчик П.А., Цитович В.Е.

від відповідачів: Лєсніченко О.В.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Виконавчого комітету Татарбунарської міської ради Одеської області

на рішення господарського суду Одеської області від "27" серпня 2008 р.

зі справи 28/77-08-1975

за позовом  ВАТ "Фармація", м. Одеса            

до  Виконавчого комітету Татарбунарської міської ради Одеської області;  Татарбунарської міської ради Одеської області;  Комунального підприємства "Татарбунарське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості"              

про визнання права власності  


встановив:

          Рішенням господарського суду Одеської області від 27.08.08р. (суддя Гуляк Г.І.)           позов задоволено повністю, визнано за ВАТ „Фармація"  право власності на вбудоване в 5-ти поверховий житловий будинок приміщення, що розташоване за адресою: Одеська область м. Татарбунари. вул.Горького,8, загальною площею 203,3  кв.м., в якій знаходиться Татарбунарська центральна районна аптека №51, зобов'язано   КП „Татарбунарське      бюро      технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" провести державну реєстрацію прав власності на приміщення загальною площею 203,3 кв.м., яке вбудоване в 5-ти поверховий житловий будинок по вул..Горького,8, в місті Татарбунари Одеської області, стягнуто солідарно з Виконавчого комітету Татарбунарської міської ради, Татарбунарської міської ради   та Комунального  підприємства „Татарбунарського бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" на користь  ВАТ "Фармація"  витрати на держмито в сумі 170 грв. та витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 118  гривень.

                    Судове рішення вмотивоване матеріалами справи, нормами цивільного законодавства та зазначено, що в процесі розгляду справи з боку відповідача суду не було доведено про необґрунтованість позовних вимог позивача або надано будь-які докази, якими б ці вимоги спростовувалися, зокрема, доказів, що спірне приміщення віднесено до об’єкту права комунальної власності. Доводи відповідача, що вбудоване приміщення знаходиться на території м. Татарбунари, а тому є комунальною власністю судом до уваги не прийнято. Крім того, суд вважає, що хоча й право власності на спірне майно не мало виникнути із факту передачі на баланс або закріплення його за відокремленим підрозділом позивача, але й не мало бути скасоване без відома та з порушенням законних прав та інтересів позивача.

                    Не погодившись із рішенням суду, Виконавчий комітет Татарбунарської міської ради, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати, прийняти нове рішення, яким у визнанні права власності на вбудоване в 5-ти поверховий житловий будинок приміщення, що розташоване за адресою: Одеська область м. Татарбунари. вул.Горького,8, загальною площею 203,3  кв.м. позивачу відмовити, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом норм матеріального права, невідповідності висновків фактичним обставинам справи. Зокрема, скаржник зазначає, що рішенням виконкому Татарбунарської міської ради №205 від 16.07.1998 року дійсно було оформлено право власності на нежитлове приміщення Центральної районної аптеки №51 далі (ЦРА№51)  в 42 квартирному житловому будинку по вул.Горького,8. Пунктом 2 вказаного рішення зобов'язано МБТІ оформити реєстраційне посвідчення на приміщення ЦРА-51в 42 квартирному житловому будинку по вул.Горького,8 м. Татарбунари, але вказане рішення було прийнято з істотним порушенням вимог чинного законодавства, тому 14.04.2008 року це рішення було опротестовано прокурором. Міською Радою протест прокурора задоволено, 15.04.08р. рішення №205 скасовано, про що прийнято рішення №336-у 23 сесією народних депутатів, а свідоцтво про право власності на це приміщення визнано недійсним. Крім того, суд залишив поза увагою те, що не маючи правовстановлюючих документів на спірне нежитлове приміщення, позивач включив його до свого статутного фонду, тоді як це майно є власністю територіальної громади відповідно до ст.60 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.327 ЦКУ. Посилання суду на рішення виконкому Татарбунарської міської Ради  №53 від 26.03.1992р. "Про належність приміщення ЦРА-51" не є належним доказом права власності, оскільки цим рішенням лише закріплено нежитлове приміщення за аптекою, а не передано у власність. Це приміщення збудовано за державні кошти і після введення в експлуатацію актом державної приймальної комісії від 30.09.1986р. затв. рішенням Виконкому Татарбунарської районної Ради від 30.09.1986р. №270 - передано  на баланс РПС, як хлібокондитерський магазин, а потім Рішенням  Татарбунарської районної Ради від 19.07.90р. №135 це приміщення передано на баланс ЦРА - 51. Знаходження майна на балансі підприємства не є ознакою права власності. Отже, позивачем  не доведено обставин, які мають значення для справи, тоді як це приміщення знаходиться на  території м. Татарбунари, тому являється комунальною власністю територіальної громади цього міста.

                    Також, безпідставно суд зобов'язав здійснити реєстрацію об'єкту нерухомості підприємством, якого на території Татарбунарського району не існує.

                    Представник позивача  просить залишити рішення місцевого суду без  змін, пояснюючи, що нерухоме майно набуте товариством  відповідно до чинного законодавства шляхом внесення його власником  - Одеською обласною радою до статутного фонду товариства. Доводи скаржника про відсутність документів про право власності, що давали можливість включити це майно до статутного фонду є безпідставними, спростовуються матеріалами справи та непідтверджені скаржником належними доказами.

Одночасно, ВАТ "Фармація" заявило клопотання про залучення до участі у справі іншого відповідача - ТОВ "Татарбунарське районне бюро технічної інвентаризації", оскільки  клопотанням від 20.08.08р. позивач просив залучити ІІІ-ю особу на стороні відповідача без самостійних вимог КП "Татарбунарське БТІ та РОН" в якості відповідача по справі, а згідно відомостей Виконавчого комітету Татарбунарської міської ради такого реєструючого органу у місті немає.

Заслухавши пояснення, розглянувши матеріали справи та надавши їм правової оцінки, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги, виходячи із наступного.

          Звертаючись із позовом про визнання права власності на нежитлове приміщення пл.203,3 кв.м. вбудоване в 5-ти поверховий житловий будинок, який розташований по вул. Горького,8 в м. Татарбунари, ВАТ "Фармація" обґрунтувало свої вимоги тими обставинами, що товариство є соціально значимим підприємством міста Одеси та Одеської області - підтримує найбільшу мережу аптечних закладів та забезпечує повне  медикаментозне забезпечення потреб охорони здоров'я населення  області, здійснює пільгове обслуговування  соціально незахищених верств населення, інвалідів та ветеранів війни. ВАТ "Фармація" є правонаступником ВО "Фармація", цілісний  майновий комплекс якого складається із відокремлених структурних підрозділів на території міста та області, що підтверджується випискою із єдиного державного  реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Одним із таких відокремлених підрозділів є Центральна районна аптека №51, що розташована  у м. Татарбунари по вул. Горького,8.

Звертаючись до Татарбунарської міської ради, листом №134/1 від 26.02.07р.  про оформлення права власності на частину нежитлового приміщення аптеки №51, ВАТ "Фармація" надало Міській Раді документи для підтвердження належності ЦРА-51: довідку про фактичні затрати на об'єкт - 42-х квартирний житловий дім із вбудованим магазином; рішення ПМК-18 від 14.11.1986р. про передачу Татарбунарському РПС безоплатно магазину, рішення №1 від 30.12.1988р. про передачу магазину ЦРА-51 безоплатно, заява ЦРА-51 від 17.07.90р. голові Райвиконкому про передачу на баланс ЦРА-51 приміщення магазину по вул. Горького,8,  рішення №135 від 19.07.1990р. про передачу на баланс ЦРА-51 приміщення магазину, рішення № 53 від 26.03.1992р. щодо належності приміщення ЦРА-51, але Татарбунарська міська рада  листом №233 від 8.05.2007р. відмовила у оформлені права власності на нежитлове приміщення.  

Також, БТІ ухилилось від  здійснення дій, які б посвідчували право власності шляхом видачі свідоцтва про право власності.

Зазначене стало підставою для захисту майнових прав ВАТ "Фармація" як суб'єкта  права власності.

Як свідчать матеріали справи, на підставі рішення Одеської обласної ради народних депутатів №266-ХХІ від 25.11.1991р. "Про розмежування  державного майна між власністю обласної ради, міст обласного підпорядкування і районів області" згідно переліку №1 (а.с.122 т.1) у  власність обласної ради народних депутатів передано державне  майно у т.ч. "майновий комплекс ВО "Фармація" ,  яке було створено на державний формі власності як  правоприємник Аптечного управління облвиконкому згідно Статуту  ВО "Фармація" зареєстр. рішенням ВК Жовтневої райради народних депутатів м. Одеси №2148 від  5.12.1991р. (а.с.5 т.2).

Згідно переліку майна підприємств,  підпорядкованим "Укрфармація", (погодженого з ФДМУ) майновий комплекс ВО "Фармація" складався із 35 центральних  районних аптек міста та області, магазину, складу, виробничих майстерень. (а.с.30 т.1). Відповідно  із рішенням ВК Одеської облради №62 від 9.12.1994р. (а.с.116 т.1) на  базі майна ПО "Фармація" створено Акціонерну фірму "Фармація", засновниками  якої є - Одеська обласна рада в особі Виконкому з 85% статутного фонду; Одеське облуправління ФСЗІ - 5% статутного фонду; Одеське облуправління ПФУ - 5% статутного фонду; АФІТ "Фонд" - 5% статутного фонду. Правонаступником АФ "Фармація" є ВАТ "Фармація", статут якого зареєстровано 15.06.2007р. за №15561050010009515. (а.с.98 т.1).

Відповідно до ст. 133 ГКУ - основу правового режиму майна суб'єкта господарювання, на якому базується його господарська діяльність, становить право власності.

Відповідно до ЗУ "Про господарські товариства" (ст.12) - товариство  є власником майна, переданого йому  засновниками і учасниками у власність. Відповідно до ст.134 п.3 ГКУ правовий режим власності  та правові форми реалізації права власності у сфері господарювання визначаються цим  Кодексом і Законом. Загальними положеннями про право власності (ЦКУ) передбачено, що власник володіє,  користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, вчиняє дії, які не  суперечать закону. Право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений в його здійсненні. Відповідно до ст.328 п.2 ЦКУ  - право власності вважається  набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.

Доводи скаржника про безпідставне включення до статутного фонду ВАТ "Фармація" майна комунальної власності Татарбунарської міської ради спростовуються Рішенням Одеської обласної ради народних депутатів №266-ХХІ від 25.11.1991р., актом  передачі в комунальну власність Одеської обласної ради народних депутатів підприємств, установ та організацій, які підпорядковані "Укрфармації", погодженого з ФДМУ 25.02.1992р., відповідно до якого, до складу майна комунальної власності обласної ради увійшов у тому числі майновий комплекс ЦРА №51 у м. Татарбунари.

Витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців підтверджено, що до складу відокремлених підрозділів,  юридичної особи ВАТ "Фармація" входять районні центральні аптеки області у т.ч. ЦРА -51 м. Татарбунари, вул. Горького,8. Щодо обґрунтування скаржником належності нежитлового приміщення ЦРА -51 до комунальної власності  територіальної громади доводами про те, що воно будувалося на державні кошти  і знаходиться на території міста, слід зазначити таке. Із наданих документів вбачається, що замовником будівництва об'єкту є ПМК-18 тресту "Дунайводбуд Мін. Меліорації водного господарства УРСР; дозвільні документи на будівництво надані  Татарбунарською районною  радою народних депутатів, що відображено у акті приймальної комісії "Про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту 42-х квартирного будинку із встроєнним хлібо - кондитерським магазином по вул. Горького,8 у м. Татарбунари" затв. рішенням Татарбунарської райради народних депутатів №270 від 30.09.1986р. (а.с.61 т.2).

Вбудоване нежитлове приміщення хлібо - кондитерського магазину рішенням Виконавчого Комітету Татарбунарської районної ради  народних депутатів №135 від 19.07.1990р. передано на баланс Центральної районної аптеки №51. Із цього часу нежитлове приміщення обліковується як об'єкт - ЦРА - 51. (а.с.53-56 т.2).

Рішенням Виконкому Татарбунарської міської ради від 26.03.1992р. (а.с.60 т.2) вбудоване приміщення в 42-х квартирному будинку по вул. Горького,8 закріплено за  Центральною районною аптекою №51 і орендна  плата  за це приміщення не передбачена. Виконкомом міської Татарбунарської ради народних депутатів рішенням №205 від  16.07.98р. (а.с.59 т.2) ЦРА-51 оформлено право власності на нежитлове приміщення. Але, ЦРА -51 є відокремленим  структурним підрозділом юридичної особи ВАТ "Фармація" і згідно ст.95 п.3 ЦКУ наділяється лише майном юридичної особи, що його створила. Отже, оформлення права власності на майно структурному підрозділу суперечить статутним документам та чинному законодавству.

Згідно із ст.327 п.1 ЦКУ - у комунальній власності є майно, у тому  числі грошові кошти, яке належить до  територіальної громади. Але скаржником не доведено належними доказами передачу спірного об'єкту до комунальної власності  територіальної громади м.  Татарбунари, а саме лише  розташування об'єкту на території м. Татарбунари не є беззаперечним доказом належності його до комунальної власності територіальної громади.

Таким чином, відповідно до ст. 392 ЦКУ, позивач правомірно звернувся з позовом про визнання права власності на об'єкт нерухомості, набутий відповідно до закону.

Згідно зі ст.182 ЦКУ - державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова  у реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова у наданні інформації про  реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських Рад, відповідно до ст. 30 п.10 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", належить делеговане повноваження щодо обліку та реєстрації нерухомого майна незалежно від форми власності.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності,  їх обмежень та правочинів щодо нерухомості врегульовано ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та  їх обмежень" №1952-ІV від 1.07.2004р.

Ст.5 п.4 цього Закону встановлено, що державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації за місцем  знаходження нерухомого майна - комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації, повноваження яких визначені п.1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме  майно, затв. Наказом МЮУ №7/5 від 7.02.02р.

Пунктом 5 Прикінцевих Положень цього Закону встановлено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі  державного земельного кадастру, реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Аналізуючи норми ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" та ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", судова колегія дійшла висновку, що БТІ виконує делеговані йому виконавчим органом місцевого самоврядування повноваження  щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Разом з тим, спір, що стосується права власності на майно, не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень, а тому судова колегія дійшла висновку, що вимоги щодо реєстрації прав відповідно до ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" мають вирішуватися у порядку господарського судочинства. Згідно довідки з ЄДРПОУ,  реєстрацію речових прав здійснює юридична особа - ТОВ "Татарбунарське районне бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" (а.с.73 т.2), яке має бути відповідачем за позовом про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна, пред'явленим згідно ст. 392 ЦКУ.

На підставі викладеного, рішення місцевого суду відповідає матеріалам, обставинам справи, нормам матеріального права, що зумовлює відмову у задоволенні апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст.24, 99, 101-105 ГПКУ,

суд постановив:

1). Замінити неналежного відповідача КП "Татарбунарське МБТІ та РОН" на належного - ТОВ "Татарбунарське районне бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості".

2). Рішення господарського суду Одеської області від 27.08.2008р. у справі №28/77-08-1975 - залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Постанова апеляційної інстанції набирає чинності з дня прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до ВГСУ.


Головуючий суддя                                                                      А.М. Жукова

Судді                                                                                                    Т.А. Величко

                                                                                                            Л.В. Поліщук

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація