Справа № 651/99/13-ц
Провадження № 2/651/36/13
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.05.2013 року
смт.Верхній Рогачик
Херсонської області
Верхньорогачицький районний суду Херсонської області, в складі Сидорякіна А.Я., секретаря Бедюх А.В.,з участю позивача - ОСОБА_2, відповідача -ОСОБА_3, розглянувши в відкритому судовому засіданні справу №651/99/13-ц року за позовною заявою ОСОБА_2 до Верхньорогачицької селищної ради Херсонської області та ОСОБА_3 про визнання права власності на будівлі та визнання договору купівлі - продажу дійсним,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду 20.03.2013 року з вище зазначеною позовною заявою в якій вказав, що він у 2011 році купив спадковий будинок у ОСОБА_3, що розташований в АДРЕСА_1, яка належить його матері ОСОБА_4, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3.
Йому було відомо, що ОСОБА_3 отримав в спадщину земельну ділянку (пай), що підтверджується відповідними документами. Тому коли відповідач ОСОБА_3 пообіцяв оформити договір купівлі - продажу цього спадкового будинку після отримання будинку ним в спадщину, позивач йому довірився і повністю сплатив кошти за куплений будинок, про що надасть копію розписки.
Але в даний час ОСОБА_3 не бажає посвідчити договір купівлі - продажу спадкового будинку з позивачем в нотаріальній конторі бо нотаріус відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину по закону на будинок, в зв'язку з відсутністю документів на нього та державної реєстрації в БТІ та він не встановив право власності в порядку спадкування в суді до цього часу, заявивши, що не знає яким чином це зробити. Крім того він розповів, що цей спадковий будинок будував його батько з дозволу Верхньорогачицької селищної ради, який введений в експлуатацію та побудований на земельній ділянці, що виділена батькові під будівництво будинку. Його батьки були колгоспниками і батько помер раніше матері. Але документи, підтверджуючі дані обставини не збереглися, крім записів в земельній кадастровій та погосподарській книгах. Тому БТІ і відмовило в реєстрації будинку на спадкодавця, як пояснив йому ОСОБА_3. А в підтвердження свої розповіді відповідач надав позивачу документи, які він долучає до справи.
Оскільки ОСОБА_3 в даний час, посилаючись на відсутність належних документів та враховуючи, що даний спадковий будинок побудований батьком ОСОБА_3, який був колгоспником і помер раніше своєї дружини, тобто спадщина після нього не відкрилась відповідно ЦК УРСР 1963 року, власником будинку є мати ОСОБА_3, який своєчасно прийняв спадщину після матері і мав право продати йому будинок як спадкоємець на підставі ст.ст. 1218, 1220, 1216, 1268, 1258,1261 ЦК України.
Але з відсутністю документів, позивач позбавлений вільно володіти купленою будівлею.
І оскільки частково виконані умови договору між ними та досягнуто усіх істотних умов договору, що підтверджується письмово (розпискою), відбулося часткове виконання договору, але ОСОБА_3 ухиляється від нотаріального посвідчення договору купівлі - продажу і відповідно ч.2 ст. 220 ЦК України, суд може визнати такий договір дійсним та визнати позивача власником даного будинку на підставі ст. 220 ЦК України.
Просить суд визнати його власником купленого спадкового будинку у ОСОБА_3 та договору купівлі - продажу між ним і відповідачем ОСОБА_3 дійсним.
ОСОБА_3 до розгляду справи по суті подав зустрічний позов який прийнятий судом. В зустрічному позові ОСОБА_3 зазначив, що що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його мати - ОСОБА_4, 1930 року народження, яка мешкала в АДРЕСА_1. На день її смерті залишилося майно в тому числі і вказаний будинок ОСОБА_2. Згідно архівної довідки № 24/52 від 03.07.2012 року по Господарських книгах за період з січня 1966 року по грудень 1967 року є дані про склад сім'ї на забудовника та площа відведеної землі 0,85 га громадянину ОСОБА_5, який є батьком ОСОБА_3.
Спадщину позивач прийняв своєчасно згідно ст.ст. 1268-1269 ЦК України. Свідоцтво про спадщину як спадкоємець отримав , крім свідоцтва про спадщину на домоволодіння, так як згідно ст. 182 ЦК України не має на це домоволодіння державної реєстрації в БТІ. Це позивач підтверджує «Рішенням реєстратора Каховського БТІ ОСОБА_3 від 20.03.2012 року, де зазначено, що прийнято рішення про відмову в реєстрації тому, що особа померла і не проведено первісної реєстрації права власності на домоволодіння, а згідно ст. 346 ЦК п.11 однією з підстав припинення права власності є смерть власника, а тому позивач вирішив звернутися до суду на підставі ст. 16 ЦК України за визнанням права у порядку спадкування.
Просить визнати право власності на будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за ОСОБА_3.
В судовому засіданні ОСОБА_2 до розгляду справи по суті, не змінюючи обставини позову змінив позовні вимоги, просить суд зобов»язати ОСОБА_3 посвідчити договір купівлі-продажу будинку в нотаріальній конторі на протязі трьох місяців, що зазначив в доповненні до позову від 15.05.2013 року, бо ОСОБА_3 нотаріально посвідчувати договір не бажає, вважаючи не можливість його вчинення. .
В судовому засіданні ОСОБА_2 і ОСОБА_3 просили задовольнити їх позовні вимоги і не заперечували проти задоволення позову кожного, заявивши, що всі обставини зазначені в їх позовах відносно спадкового будинку вони підтверджують і вважають що будинок був зареєстрований на ОСОБА_4 в Верхньорогачицькій сільській (селищній) раді, але відсутній документ на право власності та можливо посвідчити договір купівлі-продажу зазначеного будинку в нотаріальній конторі, якщо не буде встановлена право власності на ОСОБА_3..
Представник селищної ради в судовому засіданні визнав позови і заперечень проти них не висловив. Мирову угоду вважає укладати між сторонами неможливо, оскільки це право власності. Обставину того, що даний будинок побудований і введений в експлуатацію за згодою їх ради він підтвердив, пояснивши що хоч і не збереглися про це в селищній раді документи. Але починаючи з 1960 і по 1967 рік будинок зареєстрований на ОСОБА_5. в погосподарських книгах Верхньорогачицької селищної ради. До цього часу органи влади визнають, що даний будинок побудовано на земельній ділянці, яка надана ОСОБА_5 під будівництво будинку на що була їх згода і який введено в експлуатацію в 1964 році, бо претензій до них за всі ці роки влада не пред*являла і вони користувалися зазначеною земельною ділянкою на якій розміщений спадковий будинок. На даний час за даними селищної ради за ОСОБА_4 числиться 0,46 га землі. Оскільки учасники процесу відносно обставин - відведення земельної білянки ОСОБА_5 під будівництво даного спадкового будинку, дозволу Верхньорогачицької сільської (а тепер селищної) ради на його будівництво і введення в експлуатацію не заперечують, просить визнати дані обставини, як такими що не підлягають доказуванню.
З урахування думки усіх учасників процесу, які не заперечують дані обставини, суд вважає можливим визнати обставини, що ОСОБА_5 надана земельна ділянка під будівництво цього будинку,який побудований і введений в експлуатацію за рішенням Верхньорогачицької селищної ради в 1964 році є як такі, що не підлягають доказуванню на підставі ст.61 ЦПК України.
В суді встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт Верхній Рогачик, Херсонської області за свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 24.04.2004 року (а.с. 18), і яка є матір*ю ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про його народження НОМЕР_2 видане 26.12.1966року В.Рогачицьким райбюро ЗАГС (а.с. 21).
Обставина своєчасного прийняття спадщини та отримання майна в спадщину по закону ОСОБА_3 підтверджується витягом про реєстрацію у спадковому реєстрі (а.с.42) в якому зазначено, що по спадковій справі № 3988548 спадкодавцем є ОСОБА_4, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3, спадкоємцем зазначено ОСОБА_3. і що 30.08.2005 року йому видано свідоцтво про право на спадщину по закону від 26.10.2010 року, які долучені до справи (а.а.с. 19,20) на інше спадкове майно. ОСОБА_3 відповідно ст. 1261 ЦК України, як син, є спадкоємцем першої черги, який своєчасно прийняв спадщину, тому до нього, відповідно ст. 1218 ЦК України, перейшли всі права спадкодавця, як власника будинку, з часу відкриття спадщини. З цього виходить, що він мав право на продажу ОСОБА_2 спадкового будинку відповідно ст.ст. 317, 383 ЦК України це право користування, володіння та розпорядження майном.
Відповідно технічного паспорта на садибний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.а.с. 36 - 40), що побудований в 1964 році і загальна площа земельної ділянки під будинком і господарськими будівлями складає на даний час 0,46га. Власником цього будинку і споруд зазначено ОСОБА_4, але в його реєстрації відмовлено рішенням реєстратора Каховським БТІ ( а.с.43), в якому зазначено, що особа яка померла не провела первинної реєстрації права власності. Дану відмову,на час її видачі, суд вважає вірною, оскільки відповідно ч. 8 ст. 3, ч.3 ст. 4, п.8 ч.3 ст. 12, п.3 ст. 17, ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 року № 1952-ІV, державна реєстрація будівель проводилась місцевими органами державної реєстрації, в даному випадку Каховським БТІ, якому померлим не надано документів на первісну реєстрацію, і з відсутністю у померлої документа на право власності на спадковий будинок. Враховуючи п.6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 22.12.1995 року № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» до правовідносин, які виникли раніше, застосовується діюче на той час законодавство та Інструкцію «Про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу УРСР» від 31.01.1966 року, де відповідно п. 6 не підлягали реєстрації будинки розташовані в сільській місцевості до 1995 року. Тобто на час переходу права власності на даний будинок до ОСОБА_4 він не підлягав реєстрації в БТІ,хоч право власності повинно було встановлено через органи влади відповідно п. 10 зазначеної Інструкції в зв'язку з відсутністю документів повинна була подати заяву до місцевої ради про оформлення права власності, що встановлено в суді.
Хоч обставину відмови в видачі технічної документації на даний будинок БТІ на ім'я померлого, підтверджено відмовою БТІ від 18.01.2011 року (а.с. 25) з причини не проведення померлим первісної реєстрації права власності. Так відповідно ч. 8 ст. 3, ч.3 ст. 4, п.8 ч.3 ст. 12, п.3 ст. 17, ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 року № 1952-ІV, державна реєстрація будівель проводиться місцевими органами державної реєстрації, в даному випадку Каховським БТІ, якому померлим не надано документів на первісну реєстрацію, суд вважає вірним в зв'язку з відсутністю у померлого документа на право власності на спадковий будинок.
Тобто суд вважає, що в технічній документації правильно зазначено власником даного будинку ОСОБА_8, хоч і не проведена реєстрація права власності в БТІ на неї і відсутній документ про право власності і недоцільно видавати такий документ, бо вона померла, а необхідно встановити право власності на ОСОБА_3, який своєчасно прийняв спадщину після матері і мав право продати йому будинок як спадкоємець на підставі ст.ст. 1218, 1220, 1216, 1268, 1258,1261 ЦК України.
Вищезазначену постанову Пленуму Верховного Суду України необхідно застосувати щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15.04.1991 року і вирішувати за нормами, що регулювали власність цього двору, а саме: право власності на майно колгоспного двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени колгоспного двору, які до 15.04.1991 року не втратили право на частку в його майні, тобто ті працездатні члени колгоспного двору, які не менше трьох років підряд, до зазначеної дати, а як встановлено в суді спадковий будинок побудований в 1964 році і перейшов ОСОБА_4 в 1982 році, як члену колгоспного двору. А спадщина після ОСОБА_5. не відкрилась і будинок перейшов у власність ОСОБА_4 бо вони проживали у двох, що видно з домоваої кни ги ( а.а.с. 29-36).
На день смерті у ОСОБА_4 за вище зазначеною адресою, знаходиться земельна ділянка площею 0,46 га, що видно з довідки Верхньорогачицької селищної ради ( а.с. 5) , яка надавалась для будівництва будинку ОСОБА_5, що підтверджується і архівною довідкою, (а.с.7). Але оскільки ОСОБА_4 і ОСОБА_5, були колгоспниками , що зазначено в архівних довідках та в виписках відомостей про нараховану заробітну плату ( а. а.с.8-11), записами в погосподарській книзі №26 Верхньорогачицької сільської ради, Херсонської області за 1967-1969 роки (а.а.с. 23-25), де зазначено ОСОБА_5 головою колгоспного двору, який за свідоцтвом про смерть помер 14.03.1982 року ( а.с.17) і якому належить житловий будинок, побудований в 1966 році та знаходилась в користуванні земельна ділянка в розмірі 0, 85 га, яка передана після його смерті ОСОБА_4, оскільки вона зазначена членом колгоспного двору , що видно і по домовій книзі, що розпочата 14.01.1970 році( а.с.29-35). І. і на день його смерті в будинку проживали, ОСОБА_8 , ОСОБА_3, ОСОБА_9. Остання відмовилась від своєї частини спадщини на користь ОСОБА_3. Тому спадщина після ОСОБА_5 не відкрилась, оскільки в колгоспному дворі, спадщина відкривається після останнього члена колгоспного двору і будинок перейшов у власність ОСОБА_4 на підставі ст. 563 ЦК УРСР 1063 року, що встановлено в суді..
В зв*язку з цим позови ОСОБА_2 і ОСОБА_3 необхідно повністю задовольнити відповідно ст.ст. 55, 124 Конституції України, оскільки задовольняючи даний позов не порушуються чиїх - небудь прав та законних інтересів, які визнали учасники даного процесу .
Судом встановлено, що ОСОБА_2 купив зазначений спадковий будинок у ОСОБА_6, а оскільки ОСОБА_3 не отримав його в спадщину за ч. 1 ст.656 ЦК України не можливо поспідчити договір купівлі - продажу цього будинку в нотаріальні конторі. ОСОБА_3 , оскільки він як спадкоємець першої черги мав право на продаж цього будинку і між ними виконані і дотримані всі істотні умови договору і ОСОБА_3 передав у керування ОСОБА_2 цей будинок, але не посвідчено договір із-за відсутності документів на право власності на будинок та реєстрації в БТІ відповідно вимог законодавства. І оскільки відповідно ст.ст.657, 666 ЦК України ОСОБА_3 зобов»язаний продавши будинок нотаріально посвідчити, передавши все необхідні документи, суд вважає необхідним задовольнити позов ОСОБА_2, зобов»язавши ОСОБА_3 посвідчити договір купівлі-продажу даного будинку через нотаріальну контору на протязі трьох місяців, визнавши його, як спадкоємицю першої черги, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2, власником спадкового будинку за адресою: АДРЕСА_1, що розміщений на земельній ділянці розміром 0,46 га, загальною площею 81.7 кв.м, вартістю 40279 грн. та надвірних будівель, а саме: літера «а» - прибудова площею 22.0 кв.м. вартістю 11966 грн., літера «Б» - літня кухня площею 37.6 кв.м. вартістю 18367 грн., літера «В» - гараж площею 30.8 кв.м. вартістю 12394 грн., літера «Г» - погріб з шийкой площею 6.7 кв.м. вартістю 4973 грн., літера «Д» - сарай площею 11.5 кв.м. вартістю 1443 грн., № 1-2 огорожа вартістю 2352 грн., № 3 - вимощення вартістю 1719 грн., № 4 - водопровід - вартістю 656 грн., задовольнивши позов ОСОБА_2 та зустрічний позов ОСОБА_3 повністю.
Відповідно ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 року № 1952-ІV, в зв'язку з встановленням права власності на даний будинок, дане судове рішення підлягає обов'язковій державній реєстрації відповідно ст.ст. 9, п.5 ст. 19 вищевказаного Закону України у державного реєстратора прав на нерухоме майно по місцю знаходження майна.
Керуючись: ст. 563 ЦК УРСР (в редакції 1963 року), ст.ст. 317, 383, 656, 657, 666, 1218, 1220, 1220, 1258, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 213 - 215, 292, 294 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Верхньорогачицької селищної ради, Херсонської області та ОСОБА_3 про зобов'язання посвідчити договір купівлі - продажу будинку та зустрічний позов ОСОБА_3 до Верхньорогачицької селищної ради про визнання права власності на будинок в порядку спадкування, третя особа ОСОБА_2 - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати ОСОБА_3 посвідчити договір купівлі-продажу будинку за адресою: АДРЕСА_1, через Верхньорогачицька державну нотаріальну контору на протязі трьох місяців, визнавши ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого за адресою: вулиця АДРЕСА_2, як спадкоємцю першої черги, власником спадкового будинку за адресою: АДРЕСА_1, що розміщений на земельній ділянці розміром 0,46 га, загальною площею 81.7 кв.м, вартістю 40279 грн. та надвірних будівель, а саме: літера «а» - прибудова площею 22.0 кв.м. вартістю 11966 грн., літера «Б» - літня кухня площею 37.6 кв.м. вартістю 18367 грн., літера «В» - гараж площею 30.8 кв.м. вартістю 12394 грн., літера «Г» - погріб з шийкой площею 6.7 кв.м. вартістю 4973 грн., літера «Д» - сарай площею 11.5 кв.м. вартістю 1443 грн., № 1-2 огорожа вартістю 2352 грн., № 3 - вимощення вартістю 1719 грн., № 4 - водопровід - вартістю 656 грн..
Дане рішення підлягає обов'язковій державній реєстрації у державного реєстратора прав на нерухоме майно по місцю знаходження майна.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Херсонської області протягом десяти днів з дня проголошення даного рішення.
ГОЛОВУЮЧИЙ: А.Я. Сидорякіна