Судове рішення #29960919

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


У Х В А Л А


І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


14 травня 2013 року м. Київ К/9991/66829/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Харченка В.В.

Бим М.Є.

Чалого С.Я.


розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелектуальні комунікації" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелектуальні комунікації" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві про визнання протиправним та скасування постанови,-


в с т а н о в и л а:


Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2012 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову № 80/12 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 03 травня 2012 року, якою Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві на товариство з обмеженою відповідальністю «Інтелектуальні комунікації» накладено штраф у розмірі 49230,00 грн.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2012 року рішення суду першої інстанції скасовано, ухвалено нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

На рішення суду апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга, у якій Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтелектуальні комунікації" просить його скасувати та залишити в силі постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2012 року, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду апеляційної інстанції залишенню без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, відповідачем у період з 26 квітня 2012 року по 04 травня 2012 року, згідно зі ст. 41 Закону та Порядку здійснення архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 , на підставі направлення на проведення перевірки від 26 квітня 2012 року та листа громадської організації з місцевим статусом Асоціація Киян "Збережемо рідне місто" від 05 квітня 2012 року № 0132/11-01, проведено перевірку позивача, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт від 27 квітня 2012 року.

Відповідно до висновку акту перевірки, перевіркою встановлено факт експлуатації позивачем об'єкту ІІ категорії складності - точки радіодоступу стандарту DSSS ТОВ "Інтелектуальні комунікації" на даху будівлі відкритого акціонерного товариства "Есмаш", що розташована на вулиці Світлицького, 35 у місті Києві, без прийняття її в експлуатацію, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону.

У зв'язку з виявленими порушеннями, 27 квітня 2012 року відповідачем складено протокол про вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності, у якому зазначено, що за результатами перевірки пропонується накласти на позивача штраф у розмірі 49230,00 грн., а також припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт), яким позивача, у зв'язку із встановленими у ході перевірки порушеннями, зобов'язано з 28 квітня 2012 року зупинити експлуатацію точки радіодоступу та усунути порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті будівництва шляхом введення об'єкта в експлуатацію.

На підставі акту перевірки, протоколу та припису, 03 травня 2012 року відповідачем прийнято оскаржувану постанову, якою на позивача накладено штраф у розмірі 49230,00 грн.

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» №. 687-ХІV від 20.05.1999, для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 549 «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції», територіальні органи, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є правонаступниками прав та обов'язків територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції - урядового органу, що діяв у системі Міністерства регіонального розвитку та будівництва.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. № 549 утворено територіальний орган - Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві та наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.06.2011р. № 22 затверджено Положення про Інспекцію.

У відповідності до п. 2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.

Відповідно до п. 7 Порядку № 553 підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій; перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Відповідно до п. 9 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Відповідно до п. 11 Порядку № 553 посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; проводити перевірку стану дотримання суб'єктами містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в тому числі під час застосування будівельної продукції; здійснювати контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, 09.04.2012 на адресу Інспекції надійшло звернення Громадської організації «Асоціація киян «Збережемо рідне місто»№ 0132/11-01в якому зазначалось про порушення TOB «Інтелектуальні комунікації»містобудівного законодавства під час будівництва та експлуатації точок радіо доступу. Крім того, за наявною інформацією для перевірки викладених у зверненні обставин Інспекцією направлено листи до TOB «Інтелектуальні комунікації» (щодо підтвердження розташування точок радіодоступу за адресами) та до ДП «Укрдержбудекспертизи» (щодо надання інформації про категорійність збудованого виду об'єктів). Згідно з наданою відповіддю TOB «Інтелектуальні комунікації»підтвердилось розташування п'ятьох точок радіодоступу Позивача.

Відповідно до листа ДП «Укрдержбудекспсртизи», керуючись Постановою щодо застосування будівельних норм у частині віднесення об'єктів будівництва до категорії складності для подальшого проектування і експертизи схваленою рішенням науково-технічної ради Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 16.06.2011 № 59, визначає, що аварія опори на покрівлі будівлі чи інших конструктивних елементів, що в свою чергу може спричинити виникнення небезпеки для життєдіяльності людей, та у своєму листі №1057 від 20.04.2012 робить висновок: об'єкти у сфері телекомунікацій (незалежно від їх розміщення) можуть бути віднесені до II категорії складності.

У відповідності до вимог ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з Порядком № 553, на підставі направлення на проведення перевірки від 26.04.2012 р., заступником начальника Інспекційного відділу № 3 Назаренко Л.М. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на вул. Світлицького, 35 у Подільському районі м. Києва.

В ході перевірки встановлено порушення вимог містобудівного законодавства, а саме: експлуатація об'єкту II категорії складності точка радіодоступу стандарту DSSS TOB «Інтелектуальні комунікації»на даху будівлі ВАТ «ЕСМАШ», без прийняття її в експлуатацію, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з п.5 Положення про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.06.2011р. № 22, Інспекція має право в установленому порядку: залучати спеціалістів центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками) до розгляду питань, що належать до її компетенції; залучати до проведення перевірок і підготовки висновків з питань, що належать до її компетенції, представників центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців науково-дослідних, дослідно-конструкторських, експертних та проектних установ.

Відповідно до положень Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»Інспекція має право проводити перевірку та накладати штрафні санкції на замовників будівництва та проекті організації за заниження категорії складності об'єкта будівництва, а отже і визначати вказану категорію складності.

Положення ч.3 ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»відносяться до етапу виготовлення проектної документації, та не забороняє Інспекції в подальшому проводити перевірки щодо правомірності визначення вказаної категорії.

За змістом статті 2 частини 2 пункту 6 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» -суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно несуть відповідальність за експлуатацію або використання об'єктів будівництва не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних данних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи акті готовності об'єкта до експлуатації. У зв'язку з наведеним, а також приймаючи до уваги ті обставини, що позивач експлуатував точкиарадіодоступу стандарту DSSS без прийняття в експлуатацію, судом апеляційної інстанції вірно зазначено, що Інспекція мала право проводити перевірку та накладати штрафні санкції на ТОВ «Інтелектуальні комунікації».

Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що постанова про накладення штрафу № 80/12 винесена правомірно та відповідає вчиненому правопорушенню.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.

Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 220№, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ,-

у х в а л и л а :


Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелектуальні комунікації" відхилити, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.










Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація