Судове рішення #29953576

Справа № 261/3034/13-ц

Провадження № 2/261/1145/13


Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и


м. Донецьк 23 травня 2013 р.


Петровський районний суд м. Донецька в складі: головуючий - суддя Висоцька Г.В., при секретарі Крутась Я.С., за участю представників позивачів - Донецька міська рада, Петровська районна у м. Донецьку рада, відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою


Донецького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Донецької міської ради, Петровської районної у м. Донецьку ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Державне підприємство «Донецьке лісове господарство» Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної в результаті незаконної порубки дерев,


в с т а н о в и в:


Прокурор звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі внаслідок незаконної порубки дерев посилаючись на те, що 21 листопада 2012 р. о 16 год. 00 хв., помічником лісничого Петровського лісництва ДП «Донецьке лісове господарство» у відділі 2 кварталу № 23 урочища «Трудовське» Нікіфоровою О.О., на території вказаної дільниці була затримана відповідач ОСОБА_1, яка, використовуючи бензопилу «Урал» БП-45-3,0, здійснювала самовільну вирубку дерев лісового фонду в кількості - шість дерев дуба, чотири дерева клена на території державного лісового фонду. За даним фактом, 21 листопада 2012 р., стосовно відповідача ОСОБА_1 був складений адміністративний протокол про адміністративне правопорушення № 25. 23 листопада 2012 р. інженером охорони та захисту лісу ДП «Донецьке лісове господарство» Барановським М.Ю. винесена постанова № 6 про притягнення відповідача ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 65 КпАП України, яка не була оскаржена та набула чинності.

Згідно розрахунку розміру збитків, завданих державі внаслідок незаконної порубки дерев проведеної на підставі постанови КМУ № 665 від 23.07.2008 р. «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», сума збитків становить 3040,70 грн.

Прокурор Донецької міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в судове засіданні не з'явився, надавши суду заяву, в якій підтримує позовні вимоги, наполягає на їх задоволенні та просить розглянути справу у його відсутність.

Представники позивачів - Донецька міська рада, Петровська районна у м. Донецьку рада в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, наполягали на їх задоволенні.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Державне підприємство «Донецьке лісове господарство» Донецької області» в судове засідання не з'явився за невідомих обставин, про явку був повідомлений належним чином.

Відповідач ОСОБА_1 в суді зазначила про своє тяжке матеріальне становище, та вказала, що не здогадувалася про юридичну відповідальність за скоєнні дії.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників позивачів, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно протоколу № 25 про адміністративне правопорушення від 21 листопада 2012 р., складеного помічником лісничого Петровського лісництва ДП «Донецьке лісне господарство» Нікіфоровою О.О., вбачається, що ОСОБА_1 здійснила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 65 КпАП України, а саме здійснила незаконну вирубку дерев породи дуб в кількості 6 шт., та породи клен в кількості 4 шт. у відділі 2 кварталу № 23 урочища «Трудовське» Петровського лісництва ДП «Донецьке лісне господарство».

Постановою про накладення адміністративного стягнення № 6 від 23 листопада 2012 р., ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 65 КпАП України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85 грн. Зазначена постанова ОСОБА_1 не була оскаржена і набрала законної чинності. .

Відповідно до ст. 65 Лісового Кодексу України використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.

Відповідно до ст. ст. 68, 69 Лісового Кодексу України передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. У відповідача ОСОБА_1 на момент вчинення правопорушення вказані дозвільні документи на порубку дерев були відсутні.

Відповідно до Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди і зобов'язаний не заподіювати шкоди природі та відшкодовувати завдані ним збитки.

Статтею 40 Закону України «Про рослинний світ» встановлено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Зокрема, відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.

Відповідно до приписів ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до приписів ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до ч. 1 ст. 105 Лісового Кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Згідно ч. 2 ст. 105 Лісового Кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Відповідно до ст. 107 Лісового Кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Наведене свідчить про порушення відповідачем ОСОБА_1 природоохоронного законодавства та її обов'язок відшкодувати заподіяні такими неправомірними діями збитки.

Як зазначалось, на підставі встановленого адміністративного діяння, згідно з таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затвердженими постановою КМУ № 665 від 23.07.2008 р. «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», здійснено розрахунок розміру збитків, заподіяних внаслідок знищення дерев у відділі 2 кварталу № 23 урочища «Трудовське» Петровського лісництва, яке відноситься до Державного підприємства «Донецьке лісове господарство» Донецької області, згідно якого шкода, заподіяна внаслідок знищення дерев породи дуб та клен складає 3040,70 грн.

Згідно до ч. 4 ст. 61 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 4 ст. 1193 ЦК України суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину.

Оскільки відповідачем ОСОБА_1 не надано доказів на підтвердження її тяжкого матеріального становища, суд не може зменшити розмір завданої нею шкоди.

З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки встановлено наявність шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, протиправну поведінку відповідача ОСОБА_1, яка вчинила самовільну рубку лісових насаджень, причинний зв'язок між заподіяною шкодою та протиправною поведінкою відповідача, а також вину відповідача, яка діяла умисно.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього середовища», ст. ст. 40 Закону України «Про рослинний світ», ст. ст. 65, 68, 69, 105, 107 Лісового Кодексу України, ст. 1166, 1193 ЦК України, ст. ст. 61, 130, 174, 212-215 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в :


Позовну заяву Донецького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Донецької міської ради, Петровської районної у м. Донецьку ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Державне підприємство «Донецьке лісове господарство» Донецької області до ОСОБА_2 про стягнення шкоди, заподіяної в результаті незаконної порубки дерев - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Донецької міської ради шкоду, заподіяну внаслідок порушення лісового законодавства, в сумі 3040 (три тисячі сорок) грн. 70 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 229 грн. 40 коп.

Апеляційна скарга на це рішення може бути подана в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Донецької області через Петровський районний суд м Донецька протягом десяти днів з дня його проголошення.




Суддя Г.В. Висоцька.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація