АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"8" червня 2006 року місто Луцьк
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого судді Завидовської О.Г.,
суддів Мудренко Л.І., Карпук А.К.
при секретарі Лінік Т.В. з участю :
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Петренко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом прокурора м. Нововолинська в інтересах: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 , ОСОБА_8, ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до Відкритого акціонерного товариства «Нововолинська бавовно - прядильна фабрика «Нотекс» про викуп акцій, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Нововолинського міського суду від 14 квітня 2006 року позов задоволений частково.
Постановлено зобов'язати ВАТ "Нововолинська бавовнопрядильна фабрика „Нотекс" викупити у за ціною 1 (одна) гривня за кожну акцію у: ОСОБА_2 належні їй 210 простих іменних акцій цього товариства загальною вартістю 210 (двісті десять) грн.., ОСОБА_3 належні їй 210 простих іменних акцій цього товариства загальною вартістю 210 (двісті десять) грн., ОСОБА_4 належні їй 210 простих іменних акцій цього товариства загальною вартістю 210 (двісті десять) грн., ОСОБА_5 належні їй 210 простих іменних акцій цього товариства загальною вартістю 210 (двісті десять) грн., ОСОБА_6 належні їй 210 простих іменних акцій цього товариства загальною вартістю 210 (двісті десять) грн., ОСОБА_7 належні їй 210 простих іменних акцій цього товариства загальною вартістю 210 (двісті десять) грн., ОСОБА_8 належні йому 210 простих іменних акцій цього товариства загальною вартістю 210 (двісті десять) грн., ОСОБА_1 належні їй 210 простих іменних акцій цього товариства загальною вартістю 210 (двісті десять) грн., ОСОБА_9 належні їй 210 простих іменних акцій цього товариства загальною вартістю 210 (двісті десять) грн., ОСОБА_10 належні їй 210 простих іменних акцій цього товариства загальною вартістю 210 (двісті десять) грн..
Справа №22- 611/06 Головуючий в 1 інстанції: Галушка О.Г.
Категорія :42 Доповідач: Мудренко Л.І.
Стягнуто з ВАТ „Нотекс" в дохід держави судовий збір в сумі 51 (п»ятдесят одну) грн. 00 коп.
В апеляційній скарзі відповідач ВАТ „Нотекс" просить скасувати рішення суду і ухвалити нове рішення, яким відмовити в позові, покликаючись на те, що Закон „Про державну програму приватизації", на підставі якого вирішено справу, не поширюється на спірні правовідносини щодо викупу акцій, оскільки ВАТ „Нотекс" пройшло процес приватизації до набрання чинності цим законом.
Апеляційна скарга підлягає відхиленню із наступних підстав.
Відповідно до ст. 144 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженої Законом України від 18 травня 2000 року „Про державну програму приватизації" (далі - Закон № 1723-Ш), ВАТ, створене у процесі приватизації та корпоратизації, зобов'язане здійснити оцінку активів товариства виходячи з балансової вартості та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, в разі, якщо ці акціонери голосували проти прийняття загальними зборами рішень, зокрема, щодо відчуження майна (необоротних активів) підприємства, у порядку, встановленому Фондом державного майна України.
За змістом цієї статті балансова вартість є величиною, з якої товариство зобов'язане виходити при здійсненні оцінки своїх активів, а не при оцінці акцій, які воно повинне викупити у акціонерів.
Відповідно до ст. 10 Закону України „Про господарські товариства" та ст. 4 Закону України „Про цінні папери і фондову біржу" акціями є цінні папери, які, будучи об'єктом права власності, засвідчують часткову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджують членство в останньому та право на участь в управлінні ним, дають право на одержання частини прибутку у вигляді дивідендів і на участь у розподілі майна при ліквідації товариства, а не на виділ майна в натурі чи відповідну грошову компенсацію при виході з нього.
Питання про порядок вибуття учасника з акціонерного товариства і про майнові наслідки цього безпосередньо законом не врегульовані. Відсутнє врегулювання цих питань і в Статуті ВАТ „Нотекс".
За таких обставин, якщо особи, які виходять з акціонерного товариства, позбавлені можливості розпорядитися належними їм акціями внаслідок створених у товаристві умов, вони відповідно до ст.ст. 28, 32 Закону „Про господарські товариства" та ст. 144 Закону № 1723-Ш можуть вимагати від акціонерного товариства сплати їм вартості акцій за ціною, визначеною сторонами, або тією, що склалася на фондовому ринку.
Згідно з пунктами 5.1 і 5.2 Статуту ВАТ „Нотекс" в редакції, що діє з 2002 року, статутний фонд товариства становить 230 187 грн. 30 коп. і він поділений на 4 603 746 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 5 коп.
Сертифікатами іменних акцій, виданими позивачам у 2004 році стверджується, що вони є власниками 210 простих іменних акцій ВАТ кожний вартістю 10,5 грн. Загальними зборами ВАТ „Нотекс", які відбулися 30 травня 2005 року і на яких були присутні позивачі, більшістю голосів було вирішено реалізувати майно товариства з метою погашення його боргів, про що свідчить протокол загальних зборів.
З протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ "Нововолинська бавовнопрядильна фабрика "Нотекс" від ЗО травня 2005 року більшістю голосів (85, 84 %) було прийнято рішення про реалізацію майна товариства з метою погашення його боргів, проти 14,6 % голосів.
Згідно з роз'ясненням департаменту з питань корпоративних відносин Фонду державного майна України від 14 червня 2005 року за наведених обставин акціонерне товариство повинно здійснити викуп акцій акціонерів, які голосували проти відчуження майна, за ціною та в строки, що встановлені загальними зборами акціонерів, але не нижче їх номінальної вартості.
Загальні збори ВАТ „Нотекс" рішення з означеного питання не приймали.
Разом з тим, рішенням Спостережної ради товариства від 5 жовтня 2004 року було ухвалено викупити в акціонерів, які голосували на загальних зборах проти відчуження, належні їм акції за ціною одна гривня за акцію.
Відповідно до п. 8.2.2 Статуту ВАТ „Нотекс" питання про визначення ціни, за якою товариство проводить викуп акцій в акціонерів, не відноситься до виключної компетенції загальних зборів, тоді як пунктом 8.3.4 цього Статуту передбачено, що в перервах між загальними зборами акціонерів товариства Спостережна рада вирішує усі питання його діяльності, крім тих, що входять до виключної компетенції загальних зборів.
Отже, фактично відповідач в межах наданих йому законом повноважень у встановленому порядку визначив ціну, за якою ним мають викуплятися акції, - одна гривня за штуку.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог і вирішив спір відповідно до вимог вищенаведених норм права.
Доводи апелянта про непоширення на спірні правовідносини Закону № 1723-ІІІ не заслуговують на увагу, так як рішення щодо реалізації майна ВАТ „Нотекс" було прийняте після введення в дію цього Закону. Крім того, пунктом 4 Закону №1723-ІІІ передбачено, що нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють в частині, що не суперечить цьому Закону. Будь-яких обмежень щодо поширення його дії на правовідносини з участю підприємств, приватизованих до 2000 року, Законом не встановлено.
Рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 307,308,314 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу відповідача ВАТ "Нотекс" відхилити, а рішення Нововолинського міського суду від 14 квітня 2005 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена касаційному порядку безпосередньо до судової палати у цивільних справах Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили. Головуючий: Судді: