Справа № 147/492/13-ц
Провадження № 2/147/211/13
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.05.2013 року Тростянецький районний суд Вінницької області
в складі:
головуючого судді: Костюк Г.М.,
при секретарі: Плохій А.А.,
з участю позивача: ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Тростянець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його батька ОСОБА_4 До складу спадкового майна входить земельна ділянка, розташована на території Летківської сільської ради. В установлений законом строк для прийняття спадщини не звернувся, оскільки довгий час знаходився за кордоном, і не мав змоги приїхати щоб прийняття спадщину. Просить визначити додатковий строк достатній для прийняття спадщини.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав. Додатково суду пояснив, що є спадкоємцем за законом до майна померлого батька. Довгий час знаходився за кордоном. З батьком спілкувався дуже рідко, про його смерть дізнався від матері. Про масу спадкового майна не знав, мати про це йому нічого не говорила, тому вчасно не подав заяву до нотаріальної контори. Доказів перебування за кордоном надати не може, оскільки не вважав за потрібним зберігати квитки проїзду. Свідки, які б засвідчили вказані ним причини пропуску строку для прийняття спадщини приїхати не можуть, оскільки знаходяться за кордоном. Просив суд за обставин викладених в позові його задовольнити, визначити додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю два місяці.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання повторно не з'явилася, про дату та час слухання справи повідомлена своєчасно та належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки (а.с.30), причини неявки суду не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи не надала.
Представник відповідача Летківської сільської ради Тростянецького районного Вінницької області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про визнання позовних вимог, не заперечив щодо задоволення позову та просив справу розглянути у його відсутності (а.с.15).
Суд, за згодою позивача, відповідно до ст. 158 ч.2 ЦПК України, вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача, зважаючи на те, що останній скористався своїми процесуальними правами, а також у відсутності відповідачки ОСОБА_2 та постановити рішення по наявним у справі доказам.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити із наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть від 07.03.2013 року Серії НОМЕР_1 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.3).
Згідно повторного свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 від 07.12.2010 року сином померлого ОСОБА_4 є ОСОБА_1 (а.с.4).
Згідно довідки №427, виданої Летківською сільською радою Тростянецького району Вінницької області, 20.03.2013 року померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 за життя проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 (а.с.5).
Позивач ОСОБА_1 оформити свої спадкові права не може, оскільки у Тростянецькій державній нотаріальної конторі відмовили у видачі свідоцтва про право на спадщину, так як позивач вчасно не подав заяву про прийняття спадщини.
Встановленим судом фактичним обставинам відповідають спадкові правовідносини, що регулюються Книгою шостою Цивільного кодексу України.
Відповідно до п.11 ч. 1 ст. 346 ЦК України - право власності припиняється в разі смерті власника.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1218 ЦК до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно із ч. 1 ст. 1270 ЦК для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України - за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України не застосовуються (постанова Верховного Суду України від 26.09.2012 року у справі №6-85цс12).
Відповідно до п. 24 Постанови № 7 Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними причинами є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до ст. 60 ЦК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як підставу своїх вимог або заперечень, доказуванню підлягають обставини, що мають значення для ухвалення рішення у справі.
Проаналізувавши в сукупності докази надані позивачем ОСОБА_1, та поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, суд прийшов до висновку, що вказані позивачем причини пропуску строку як перебування за кордоном, необізнаності про масу спадкового майна не пов'язані із об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на подачу заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк.
Оскільки позивачем в судовому засіданні не надано доказів, які б доводили поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, в розумінні ч.3 ст. 1272 ЦК України, суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ч. 1 ст. 346, 1216, 1222, 1223, ч.1 ст. 1269, ч. ч.1,3 ст. 1270 ст.1272 ЦК України, п. 24 Постанови № 7 Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», Постановою Верховного Суду України від 26.09.2012 року у справі №6-85цс12, ст.ст. 8, 10, 15, 57, 60, 212-215 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Вінницької області на протязі десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя