Судове рішення #29891198

Справа № 243/3605/13-ц

Провадження у справі № 2/243/1538/2013


РІШЕННЯ

Іменем України


21 травня 2013 року м. Слов'янськ


Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:


головуючий суддя Гладун В.Р.

при секретарі судового засідання Смаль О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, представник позивача - ОСОБА_2, до Черкаської селищної ради про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, -


В С Т А Н О В И В :


16.04.2013 року до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області звернувся ОСОБА_1 з позовом до Черкаської селищної ради про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, обґрунтувавши позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_4, та після її смерті залишилося спадкове майно, а саме: земельна ділянка, кадастровий номер 1424256500010000197, площею 8,64 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Черкаської селищної ради, яка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 101181 від 17.04.2006 року, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010616700474; грошовий вклад у ПАТ «Державний ощадний банк України», номер рахунку - 91551/4889, в сумі 2987,25 грн.

Позивач з матір'ю були зареєстровані та фактично проживали за різними адресами, та позивач, як спадкоємець першої черги після смерті матері ОСОБА_4, повинен був у строк не пізніше шести місяців з моменту відкриття спадщини подати до відповідної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, тобто не пізніше 22.03.2013 року. Однак, у зв'язку з перебуванням в період з 04.03.2013 року по 03.04.2013 року на амбулаторному лікуванні на денному стаціонарі КЗ «ЦПМСД», Лікарняна амбулаторія с. Маяки Слов'янського району, з діагнозом «остеохондроз б-відділу хребта з виявленим корінцевим синдромом, люмбоішиалгія», позивач у встановлений законом строк не встиг подати заяву про прийняття спадщини та звернувся до нотаріальної контори лише 04.04.2013 року. Та своєю постановою від 04.04.2013 року нотаріус відмовила ОСОБА_1 в прийнятті вказаної заяви у зв'язку з пропуском встановленого законом строку.

Позивач вважає, що встановлений законодавством строк для подання заяви про прийняття спадщини він пропустив з поважних причин, оскільки перебував на лікуванні з діагнозом «остеохондроз б-відділу хребта з виявленим корінцевим синдромом, люмбоішиалгія», при цьому остеохондроз хребта - це хвороба, яка розвивається внаслідок змін у міжхребтових дисках. У позивача був остеохондроз грудного відділу хребта, та у нього постійно виникав біль по ходу ребер, який посилювався під час глибокого дихання, з'явився біль в області серця, які часто не минали навіть після вживання медикаментів, біль була постійною, загострювалась під час рухів, поворотах та нахилянні, у позивача порушилася здатність самостійно рухатися, у зв'язку з чим він майже весь час перебування на лікарняному практично не вставав з ліжка, а підвестися міг лише зі сторонньою допомогою. Через люмбоішиалгію ОСОБА_1 відчував ниючий, пекучий біль в попереку, який відлунювався в ногах, відчував мерзлякуватість та жар, при чому біль посилювалася при зміні положення тіла, було боляче наступати на ноги.

Позивач просить визначити йому додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву з проханням розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву з проханням розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник відповідача Черкаської селищної ради в судове засідання не з'явився, від Черкаського селищного голови надійшла заява з проханням розглядати справу без участі їх представника, не заперечували проти задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2, 3 ст. 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 13.11.1967 року, його матір'ю є ОСОБА_4. (а. с. 9)

ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт Черкаське Слов'янського району Донецької області у віці 85 років померла мати позивача ОСОБА_4 (а. с. 10)

Відповідно до державного акту серії ЯГ номер 101181 від 17.04.2006 року, виданого ОСОБА_4 головою Слов'янської райдержадміністрації, ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 8,640 га у межах згідно з планом, яка розташована на території Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області, на підставі розпорядження голови Слов'янської районної державної адміністрації № 16 від 10.01.2006 року. Цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорі оренди землі за № 010616700474. (а. с. 11)

На ім'я ОСОБА_4 відкритий рахунок НОМЕР_2 у ПАТ «Державний ощадний банк України», на якому зберігаються грошові кошти в сумі 2987,25 грн. (а. с. 12)

Відповідно до довідки № 111 від 03.04.2013 року, виданої зав. амбулаторії с. Маяки Слов'янського району Донецької області, позивач ОСОБА_1 перебував на амбулаторному лікуванні на денному стаціонарі у Маяковській амбулаторії з 04.03.2013 року по 03.04.2013 року включно з діагнозом «остеохондроз б-відділу хребта з виявленим корінцевим синдромом, люмбоішиалгія». (а. с. 13)

Постановою державного нотаріуса Другої слов'янської державної нотаріальної контори Донецької області ОСОБА_5 від 04.04.2013 року було відмовлено ОСОБА_1 у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 у зв'язку з пропущеним строком. (а. с. 14)

Згідно з листом зав. Другою слов'янською державною нотаріальною конторою № 464/02-12 від 17.04.2013 року, після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, заяви про прийняття спадщини та про відмову від спадщини не надходили, спадкова справа не заводилась. (а. с. 21)

Відповідно ч. 3. ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі заяви про прийняття спадщини.

Оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 пропустив строк на подачу заяви про прийняття спадщини з поважної причини, оскільки він перебував на амбулаторному лікуванні на денному стаціонарі у Маяковській амбулаторії з 04.03.2013 року по 03.04.2013 року включно з діагнозом «остеохондроз б-відділу хребта з виявленим корінцевим синдромом, люмбоішиалгія», що позивач підтвердив відповідною довідкою № 111 від 03.04.2013 року, яка має всі необхідні реквізити та підписана відповідальною особою, та через дану хворобу позивач майже не міг самостійно рухатися та практично весь час перебування на лікарняному не підводився з ліжка, тобто фізично не мав можливості вчасно подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті матері.

На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, суд -


В И Р І Ш И В :


Позовні вимоги ОСОБА_1, представник позивача - ОСОБА_2, до Черкаської селищної ради про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк для подання до державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_4 - три місяці, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд шляхом подачі в 10 денний строк з моменту проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження, з наступною подачею в 20 денний строк апеляційної скарги з направленням її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Рішення складене та підписано у нарадчій кімнаті у єдиному екземплярі.


Суддя

Слов'янського міськрайонного суду В.Р. Гладун






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація