Судове рішення #2980186
Справа № 2-501

Справа № 2-501

                                                                                            2008 рік

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

30 вересня 2008 року

 

Петрівський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Колесник С.І.

при секретарі - Ісаченко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Петрове справу за позовом ОСОБА_1 до Луганської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області про продовження терміну для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,-

 

ВСТАНОВИВ:

            Позивач звернувся з позовом до суду мотивуючи тим, що після смерті його брата залишилось спадкове майно у вигляді земельного та майнового паїв, однак,  він не може оформити спадщину, так як оригінал сертифікату на право власності на земельну частку(пай) втрачено,  а свідоцтва про право власності на майновий пай брат при житті не отримав, а тому позивач просить визнати за ним право власності на спадкове майно.

            Представник відповідача в судове засідання не з”явився, письмовою заявою просив справу розглядати без його участі, позов визнає повністю.

            Заслухавши позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню зі слідуючих підстав.

            В судовому засіданні встановлено, що після смерті брата позивача - ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1(а.с.8), залишилося спадкове майно - земельний пай, посвідчений сертифікатом на право власності на земельну частку(пай)НОМЕР_1, виданого 25 березня 2000 року СВК “Агрофірма “Маріампольська” с.Луганка Петрівського району Кіровоградської області на ім”я ОСОБА_2. Однак, позивач не може оформити спадщину, так як відсутній правовстановлюючий документ на земельний пай, тобто сертифікат на право власності, який втрачено, позивач з цього приводу звертався в 2007 році з оголошенням в редакцію газети “Трудова слава”     (а.с.15). Довідка, видана 14.12.2007 року Петрівським районним відділом земельних ресурсів Кіровоградської області підтверджує те, що державного акт на право колективної власності на землю ТОВ “Агрофірма “Маріампольська” було зареєстровано 30.12.1999 року(а.с.14), а згідно довідки, виданої Луганською сільською радою Петрівського району Кіровоградської області від 25.02.2008 року, спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2, складається з земельної частки(паю) розміром 7,22 га та майнового паю(а.с.12).

           Являючись членом СВК “Агрофірма “Маріампольська” с.Луганка Петрівського району Кіровоградської області, брат позивача набув права на пайовий фонд майна зазначеного підприємства і був включений до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників 25 грудня 1999 року і його частка складає 10898 гривень, однак, свідоцтва про право власності на цей пай ОСОБА_2. при житті не отримав. Позивач про спадкове право на майновий пай брата дізнався лише в 2007 році.

            Пунктом 4  Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 177, встановлено, що до списку осіб, за якими відповідно до законодавства зберігається право на майновий пай, включаються всі члени підприємства, а також особи, за якими відповідно до законодавства зберігається право на майновий пай, у тому числі особи, які припинили трудові відносини з підприємством, але не отримали при цьому належного їм майнового паю натурою, грошима або цінними паперами, а також спадкоємці померлих осіб, які мали право на майновий пай.

            Згідно ст.525 ЦК України (1963 року) у зв”язку зі смертю спадкодавця спадщина відкривається на те майно, яке належало покійному на день його смерті на праві приватної власності або на його частку у спільному майні.

            Відповідно до ст.529 ЦК України (в редакції 1963 року)  при спадкоємстві за законом  спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти, дружина, батьки померлого. Однак, дружина померлого - ОСОБА_3померла у червні 2004 року, донька померлого - ОСОБА_4також померла в серпні 2007 року; мати померлогоОСОБА_2. - ОСОБА_5 відмовилася від спадщини свого сина на користь позивача, що підтверджується письмовою відмовою(а.с.10), тому єдиним спадкоємцем спадкового майна являється позивач у відповідності до ст.530 ЦК України (в редакції 1963 року) як спадкоємець другої черги.

            Позивач після смерті брата не звернувся до нотаріальної контори у встановлений законом шестимісячний строк, хоча фактично прийняв спадщину, так як вступив в управління і володіння спадковим майном.

           Згідно п.4 постанови Пленуму Верховного суду України від 25.12.1992 року  “Про практику розгляду  судами України справ про спадкування” передбачений ст.549 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою зацікавленої особи при доведеності поважності його пропуску. Проте, якщо у вказаний строк позивач вступив в управління або володіння майном або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права на  спадкове майно, а не про продовження пропущеного строку.

            Враховуючи вищевикладене, суд  вважає, що  позов слід задовільнити та визнати за позивачем право власності на спадкове майно брата - земельний та майновий паї.

            На підставі ст.ст.524, 525, 530, 548, 549 ЦК України(в редакції 1963 року) та керуючись ст.ст.213, 214, 215 ЦПК України,-  

                  

                                                                       ВИРІШИВ:

            Позов задовільнити. Визнати за ОСОБА_1 право власності  в порядку спадкування за законом на спадкове майно, що залишилося після смерті брата - ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1:  на майновий пай в пайовому фонді СВК “Агрофірма “Маріампольська” с.Луганка Петрівського району Кіровоградської області  в розмірі 10898(десять тисяч вісімсот дев”яносто вісім) гривень, що належав ОСОБА_2;  на земельну частку(пай), посвідчений сертифікатом на право власності на земельну частку(пай)НОМЕР_1, виданого            25 березня 2000 року СВК “Агрофірма “Маріампольська” с.Луганка Петрівського району Кіровоградської області на ім”я ОСОБА_2.

           Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Кіровоградської області через Петрівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного суду Кіровоградської області або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.  

           

                       

            Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація