Справа № 261/1722/13-ц
Провадження № 2/261/872/13
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
м. Донецьк 15 травня 2013 р.
Петровський районний суд м. Донецька в складі:
судді Висоцької Г. В.
при секретарі Крутась Я. С.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Гусарова А. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Донецька цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Петровської районної у місті Донецьку ради про визнання права власності в порядку спадкування,
в с т а н о в и в :
22.03.2013 року позивач звернулася до суду із позовом про визнання права власності в порядку спадкування, мотивуючи свої вимоги наступним. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, який доводився їй рідним братом, після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку, яке належало їхньому спільному батькові ОСОБА_5 та після смерті останнього його дружині - ОСОБА_6, померлій ІНФОРМАЦІЯ_2, на підставі Договору на право будівництва будинку і безстрокового користування земельною ділянкою від 02.02.1955 р. Проте через те, що зазначений правовстановлюючий документ за життя ОСОБА_5 не був зареєстрований в БТІ відповідного виконкому місцевої ради, позивач в даний час не має змогу оформити свої спадкові права. Окрім цього, за життя в ОСОБА_4 залишився грошовий вклад,який позивач теж не має змоги оформити через те, що грошові внески документально оформлені на ОСОБА_4 Позивач просила визнати за нею право власності на житловий будинок в порядку спадкування та грошові внески після смерті брата.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Судом в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих доказів встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 (а. с. 10), який доводився рідним братом ОСОБА_3, що вбачається із свідоцтв про народження ОСОБА_4 та ОСОБА_7, відповідно до яких батьками обох записані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а. с. 11) та свідоцтвом про реєстрацію шлюбу ОСОБА_7 із ОСОБА_1 (а. с. 14).
За життя ОСОБА_4 до самої його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав в будинку за адресою: АДРЕСА_1 разом зі своїми батьками ОСОБА_5 та ОСОБА_6, як вбачається із домової книги для реєстрації громадян. Зазначений будинок належав на праві власності ОСОБА_5 на підставі Договору на право будівництва будинку і безстрокового користування земельною ділянкою, посвідченого Державною нотаріальною конторою Петровського району м. Сталіно Сталінської області 02 лютого 1955 року за № 680. Відповідно до архівної довідки - вулиця Андрєєва, на якій відповідно до Договору на право будівництва будинку і безстрокового користування земельною ділянкою, розташований спірний жилий будинок перейменована відповідно до Рішення виконкому Донецької міської ради депутатів трудящих № 6/95 від 21.03.1968р. «Про впорядкування найменувань площей, бульварів, проспектів, вулиць та перевулків міста Донецька» на Брюллова.
Після смерті ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_3, відповідно до п. 1 ст. 549 ЦК УРССР 1963 р., його дружина ОСОБА_6 та його син ОСОБА_4 прийняли спадщину, так як фактично вступили в управління та володіння спадковим майном, продовжуючи там проживати до самої своєї смерті, при цьому жодного разу не змінюючи місце реєстрації, як вбачається із домової книги.
Після смерті ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідно до п. 1 ст. 549 ЦК УРССР 1963 р., її син - ОСОБА_4 прийняв спадщину, яка складалася із належній їй за життя частини спірного житлового будинку, виконавши дії, що свідчили про фактичний вступ в управління та володіння спадковим майном, а саме продовжуючи там проживати до самої своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 (дані домової книги).
Після смерті рідного брата ОСОБА_4 - ОСОБА_3, як спадкоємниця другої черги за законом, у відповідності до ст. 1262 ЦК України, звернулася у встановлений законом 6-місячний строк для оформлення спадкових своїх спадкових прав.
Постановою приватного нотаріусу Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_8 від 27.02.2013р. № 56/02-14 (а. с. 7-8) ОСОБА_3 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірний житловий будинок через відсутність державної реєстрації правовстановлюючого документу та на грошові вклади через описку в документах на грошові внески в прізвищі ОСОБА_4
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008р. № 7 у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
В зв'язку із тим, що в даний час у позивача відсутня об'єктивна можливість, через смерть спадкодавця, зареєструвати правовстановлюючий документ на жилий будинок на надвірні будівлі, що посвідчували право власності ОСОБА_5, вимоги ОСОБА_3 про визнання за нею права власності в порядку спадкування підлягають судовому розгляду. На розсуд суду, незважаючи на те, що ОСОБА_5 не була здійснена за життя своєчасна реєстрація об'єкту нерухомості в органі місцевого самоврядування, жилий будинок не можна вважати самочинним будівництвом, так як він був побудований на відведеній в установленому законом порядку земельній ділянці із присвоєнням відповідного адресу, видачею домової книги для реєстрації осіб, які проживають за адресою будинку та заведенням інвентаризаційної справи. Відповідно до Акту прийомки індивідуального будинку спірний житловий будинок прийнятий до експлуатації. Окрім цього, суд розуміє, що на теперішній час у ОСОБА_3, як потенційної спадкоємниці, відсутній інший спосіб, окрім судового, визнання права власності на спірний будинок з боку держави. Стосовно грошових вкладів, суд вважає, що наданими письмовими доказами, позивачем доведений факт описки в прізвищі її брата ОСОБА_4 при оформленні грошових внесків на своє їмя в ПАТ «Державний ощадний банк України».
На підставі викладеного та керуючись ст. 1262 Цивільного кодексу України, ст. 549 ЦК УРСР 1963 р., ст.ст. 10, 60, 213-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_3 до Петровської районної у місті Донецьку ради про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_3 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок - літ. А-1, загальною площею 67,30 кв. м., із них жилої - 39,40 кв. м., та надвірні будівлі: літню кухню - літ. Б, сарай - літ. В, гараж - літ. Г, вбиральню - літ. Д., розташовані за адресою: АДРЕСА_1, після смерті рідного брата ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_3 право власності в порядку спадкування за законом після смерті рідного брата ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, на недоотриману пенсію, грошові внески з відповідними відсотками, компенсаціями та виплатами, що зберігаються у відділеннях Донецького обласного управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», які оформлені на ОСОБА_4.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Петровський районний суд міста Донецька шляхом подачі в десятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, а в разі відсутності у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Г. В. Висоцька