Справа № 149/1046/13-ц
Провадження №2/149/368/13
Номер рядка звіту 36
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
10.04.2013 року м. Хмільник
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Олійника І.В.
за участі секретаря Лисої В.В.
представників сторін:
позивача - ОСОБА_1
представник позивача - ОСОБА_2, представник на підставі договору та ордера
третьої особи - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмільнику цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сальницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області, третя особа - ОСОБА_3 про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
27.03.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з цивільним позовом до Сальницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області, третя особа - ОСОБА_3 про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його баба ОСОБА_4, яка була прописана та постійно проживала в с. Сальниця Хмільницького району Вінницької області. Після її смерті залишилось спадкове майно, що складається з двох земельних ділянок площею 1,6031 га, 1,7088 га, які належали на праві приватної власності ОСОБА_4 та розташовані на території Сальницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області. Після смерті баби позивач на протязі шестимісячного строку не звернувся з заявою про прийняття спадщини, оскільки баба поїхала в гості в р. Білорусь, де і померла. У зв'язку з цим позивач не мав можливості вчасно отримати свідоцтво про смерть спадкодавця, що і стало причиною пропуску строку.
За таких підстав позивач просить визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці необхідний для подання заяви про прийняття спадщини за померлою ОСОБА_4
У судовому засіданні позивач, представник позивача підтримали позов з наведених в ньому підстав та просили задовольнити позовні вимоги. Окрім цього, позивач зазначив, що спадщину після померлої баби ніхто не прийняв, а його мати, яка являється у справі третьою особою не має наміру приймати спадщину та відмовляється від неї. Інших спадкоємців немає. Також зазначив, що просить поновити строк звернення за прийняттям спадщини, оскільки у визначений законом строк не мав можливості надати державному нотаріусу свідоцтво про смерть баби ОСОБА_4, яка померла в р. Білорусь. Отримавши свідоцтво позивач на початку 2013 року звернувся до нотаріальної контори однак отримав усну відмову, у зв'язку з пропуском строку на прийняття спадщини.
Третя особа - ОСОБА_1 зазначила, що не зверталась у шестимісячний строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття чи відмову від прийняття спадщини. Також пояснила, що не має наміру звертатись за оформлення спадщини та не заперечує проти надання її синові ОСОБА_1 додаткового строку для прийняття спадщини. Інших спадкоємців немає.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності, а також зазначив, що у вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 відділом РАГС Калинковичского райвиконкому, м. Калинковичи, Гомельської області республіки Білорусь, підтверджено що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4, про що зроблено запис № 93.
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 25.12.1953 року виданого Сальницькою сільською радою Хмільницького району Вінницької області підтверджено, що ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_5, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_5.
Відповідно до відмітки в паспорті ОСОБА_5 06.05.1976 року уклала шлюб з ОСОБА_6, прізвище після укладення шлюбу - ОСОБА_6.
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 24.10.1978 року виданого Уланівською сільською радою Хмільницького району Вінницької області підтверджено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_3.
З досліджених судом доказів встановлено, що ОСОБА_1 являється внуком ОСОБА_4.
Довідками виконавчого комітету Сальницької сільської ради №№ 367, 370, 371 від 12.03.2013 року підтверджено, що ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 проживала та була зареєстрована по АДРЕСА_1, на протязі 6 місяців з дня смерті ОСОБА_4 у зазначеному житловому будинку ніхто не зареєстрований та не проживав, ОСОБА_3 спадщину не прийняла.
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 3364982 від 02.04.2013 року виданої Хмільницькою міською державною нотаріальною конторою підтверджено, що за померлою ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 спадкова справа не заводилась.
Державними актами серії ЯБ №№967015, 967016 виданих 12.09.2007 року підтверджено право власності ОСОБА_4 на земельні ділянки площею 1,6031 га., 1,7088 га. розташовані на території Сальницької сільської ради.
Звертаючись до суду з позовом, позивач зазначає причинами пропуску строку неможливість отримання свідоцтва про смерть його баби ОСОБА_4, яка померла в р. Білорусь. Вказані обставини підтверджено свідоцтвом про смерть ОСОБА_4 та пояснення у судовому засіданні позивача та третьої особи.
Як встановлено судом з довідок Сальницької сільської ради ОСОБА_4 проживала та була зареєстрована по АДРЕСА_1, отже це останнє місце проживання спадкодавця є місцем відкриття спадщини.
Також суд враховує що позивач являючись внуком ОСОБА_4 є спадкоємцем другої черги, а тому право на прийняття спадщини залежало від неприйняття спадщини іншими спадкоємцями.
Витягом з Спадкового реєстру підтверджено, що спадкова справа за померлою ОСОБА_4 не заводилась.
Отже, згідно з ч. 2 ст. 1270 ЦК України якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини, або відмови від її прийняття.
З довідок сільської ради встановлено, що фактично спадщину після смерті ОСОБА_4 ніхто не прийняв. У судовому засіданні третя особа ОСОБА_1 заявила що не приймала та не має наміру приймати спадщину.
Отже, право на спадкування у позивача виникло після закінчення шестимісячного строку з дня відкриття спадщини.
Тримісячний строк позивач пропустив з причин зазначених в позовній заяві, які суд вважає поважними.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може встановити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач просить встановити йому додатковий строк в три місяці, зазначений строк є достатнім для забезпечення позивачу права на прийняття спадщину.
Витрати у справі залишити за сторонами.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1261, 1262, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст.10, 208, 212-215, 223, 294 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, додатковий строк в 3 (три) місяці з дня набрання даним рішенням законної сили для подання ним заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті його баби - ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Вінницької області через Хмільницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його оголошення, а особами які не приймали участь у судовому засіданні протягом цього ж строку з дня отримання копії рішення.
Суддя Олійник І. В.