Справа № 149/1176/13-ц
Провадження №2/149/406/13
Номер рядка звіту 36
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
18.04.2013 року м. Хмільник
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Олійника І.В.
за участі секретаря Поліщук Л.А.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмільнику цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великомитницької сільської ради про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
05.04.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з цивільним позовом до Великомитницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно.
Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Будків, Хмільницького району Вінницької області помер його батько - ОСОБА_2. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина. До складу спадкового майна входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1, що належав ОСОБА_2 однак останній за життя не оформив на цей будинок правовстановлюючі документи. З заявою до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини позивач не звертався, оскільки вважав, що прийняв спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, що позивач підтверджує довідками сільської ради. Позивач зазначає, що є єдиним спадкоємцем за померлим батьком, що також підтверджується довідками сільської ради. Враховуючи викладене позивач просить суд встановити факт прийняття ним спадщини після смерті ОСОБА_2 та визнати за позивачем право власності на спадкове майно за законом після смерті ОСОБА_2, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1.
У судовому засіданні позивач підтримав позов з наведених в ньому підстав. Також надав пояснення в яких зазначив, що являється громадянином Росії та має тимчасову посвідку на постійне проживання в Україні видану 16.03.2005 року. На час відкриття спадщини постійно проживав з батьком в с. Будків, що підтверджується довідками сільської ради.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надавши заяву про визнання позову та розгляд справи за відсутності представника відповідача. Про дату, час і місце розгляду справи повідомлено завчасно і належним чином.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, враховуючи наступне.
Позивач просить встановити факт прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
До спірних правовідносин належить застосувати норми Цивільного кодексу України, який набув чинності з 01.01.2004 року.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
В обґрунтування позовних вимог, з посиланням на ст. 1268 ЦК України, позивач зазначає, що фактично прийняв спадщину, оскільки постійно проживав з спадкодавцем.
На підтвердження своїх доводів щодо постійного проживання із спадкодавцем на момент відкриття спадщини позивач надає довідки Великомитницької сільської ради №№ 923, 924 від 31.08.2012 року, які видані згідно даних погосподарської книги № 16 за 2012 рік. Вказані докази суд не приймає до уваги, оскільки вони суперечать відомостям що містяться в тимчасовій довідці на постійне проживання серії ВН №012130 виданої УМВС України у Вінницькій області від 16.03.2005 року, згідно з якою громадянин Росії ОСОБА_1 отримав дозвіл на постійне проживання в Україні 16.03.2005 року та з 01.04.2005 року зареєстрований в с. Будків Хмільницького району Вінницької області, в той час як ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Як пояснив у судовому засіданні позивач до 01.04.2005 року він не мав дозволу на постійне проживання в Україні.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Таку правову позицію висловлено в п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року.
Всупереч викладеному позивач просить встановити факт прийняття спадщини, а не факт постійного проживання із спадкоємцем.
Згідно з ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
З пояснень позивача у судовому засіданні та доводів позовної заяви встановлено, що позивач не звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про прийняття спадщини.
Окрім цього, не знайшли свого підтвердження доводи позивача про те, що він являється єдиним спадкоємцем що фактично прийняв спадщину.
Відповідно до інформаційної довідки зі спадкового реєстру № 33741093 від 11.04.2013 року, а також копії заяви ОСОБА_4 від 28.02.2005 року про прийняття спадщини, остання реалізувала своє право на прийняття спадщини як спадкоємець першої черги за законом. На підставі даної заяви було заведено спадкову справу № 94/2005 за померлим ОСОБА_2.
З урахуванням встановлених судом обставин, позовна вимога ОСОБА_1 про визнання права власності спадкове майно, а саме будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом, є передчасною та задоволенню не підлягає.
Також суд не приймає до уваги визнання відповідачем позову, оскільки визнання позову суперечить вимогам вищевказаних норм.
Керуючись ст.ст. 1216-1218, 1220, 1222-1223, 1268-1270, 1272, 1297 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 213-215, 223, 294 ЦПК України, суд, -
ВСТАНОВИВ:
В задоволенні цивільного позову ОСОБА_1 до Великомитницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області про встановлення факти прийняття спадщини, визнання права власності на спадкове майно - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Вінницької області через Хмільницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його оголошення, а особами які не приймали участь у судовому засіданні протягом цього ж строку з дня отримання копії рішення.
Повний текст рішення складено 22.04.2013 року.
Суддя Олійник І. В.
- Номер: 2/149/406/13
- Опис: встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 149/1176/13-ц
- Суд: Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
- Суддя: Олійник І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.04.2013
- Дата етапу: 18.04.2013