ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.10.06р. | Справа № 3/380-06 |
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Запорізький металургійний комбінат "Запоріжсталь", м. Запоріжжя
до Державне підприємство "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ
про стягнення 3 438 грн. 00 коп.
Суддя Юзіков С.Г.
ПРЕДСТАВНИКИ:
позивача - Федорченко Д.О., юрисконсульт, дов. №20-1272 від 05.12.2005р.
Колесник В.А., юрисконсульт, дов. №20-1118 від 10.11.2005р.
відповідача - Шамаров Т.О., юрисконсульт, дов. №39 від 01.01.2006р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути з Відповідача збитки, спричинені несхоронним перевезенням вантажу в розмірі 3 438,00 грн.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що залізницею не допущено порушень чинного законодавства під час перевезення спірних вагонів. До втрат вантажу призвело порушення відправником вимог щодо завантаження вантажу, в наслідок чого за рухом поїзду з'явились поглиблення.
10.10.2006р. Позивач уточнив розрахунок стягуваної суми, за яким розмір позовних вимог становить 3 127,97 грн.
Справа згідно зі ст. 75 ГПК України розглядається за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
У травні 2006р. Позивачеві за накладною №52651411 (яка є договором перевезення) у вагонах №65396624, 67159087 від ДП "Ровенькиантрацит" надійшов вантаж –антрацит.
У зв’язку з тим, що на станцію призначення - Запоріжжя-Ліве продукція надійшла з явними ознаками нестачі, станцією засвідчено нестачу вантажу, що згідно з п. 129 Статуту залізниць України (далі Статут) відображено у комерційному акті №БН 742611/493 від 15.05.2006р., у якому вказано, що у вагоні № №65396624 маса вантажу менше документа на 10 550 кг., у вагоні №67159087 –4 450 кг. Вагони технічно справні, вагон № №65396624 бездверний, люки і двері зачинені, течії вантажу немає, у комерційному відношенні навантаження нижче бортів на 60 см, рівномірне, над 1,2 люками за ходом поїзду є поглиблення 280х200 на усю висоту навантаження, у вагоні №67159087 навантаження нижче бортів на 40 см, справа і зліва між 1,2 люками за ходом проїзду є поглиблення 70х50х50х, з правої сторони над 4 люком поглиблення 80х130х40 см, над 7–ми люками поглиблення 100х280х50 см. При повторному зважуванні результат не змінився.
Відповідно до ст. 110, 129 залізниця несе відповідальність за збереження вантажу від часу його прийняття для перевезення і до моменту видачі одержувачу, обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми.
Відповідно до п. 31 Правил видачі вантажів у залізничній накладній зроблена відмітка про складання комерційного акту.
Відповідно до п. 110, 113 Статуту за незбереження (нестачу) прийнятого до перевезення вантажу залізниця несе відповідальність у розмірі фактично заподіяної шкоди, якщо не доведе, що нестача виникла з незалежних від неї причин.
Вантаж завантажено у справні у технічному і комерційному відношенні вагони, розміщено і закріплено у вагоні відповідно до технічних умов правильно, про що зроблено відповідну відмітку у залізничній накладній.
Залізнична накладна складена відповідно до вимог "Правил оформлення перевізних документів".
Згідно з п. 27 Правил видачі вантажів вантаж вважається доставленим без утрати, якщо різниця між масою, вказаною в пункті відправлення в залізничній накладній, та масою, визначеною на станції призначення, не перевищує норми природної втрати і граничного розходження у визначенні маси нетто. При видачі вантажів, маса яких унаслідок їх властивостей зменшується при перевезенні, норма нестачі (сума норми природної втрати та граничного розходження визначення маси нетто) становить: 1% маси, зазначеної у перевізних документах.
Відповідно до ст. 924 ЦК України перевізник відповідає за збереження вантажу, з моменту прийняття їх до перевезення та до видачі одержувачеві, якщо не доведе, що втрата, нестача, псування або пошкодження вантажу, багажу, пошти сталися внаслідок обставин, яким перевізник не міг запобігти та усунення яких від нього не залежало. Перевізник відповідає за втрату, нестачу, псування або пошкодження прийнятих до перевезення вантажу у розмірі фактичної шкоди, якщо не доведе, що це сталося не з його вини.
За таких обставин, суд не приймає заперечення Відповідача.
При перевірці розрахунку суми позову, судом встановлено, що Позивачем допущено помилку при розрахунку суми збитків, спричинених несхоронним перевезенням вантажу, яка становить 3 117,12 грн.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, так як Відповідач не довів, що втрата вантажу сталася не з його вини.
Згідно зі ст. 49 ГПК України судові витрати слід покласти на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 33, 34, 49, 75, 82-85, 115-118 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства "Придніпровська залізниця”, 49600, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 108 (код ЄДРПОУ 0173828, р/р 2600830130306 у центральному відділенні Промінвестбанку м. Дніпропетровська, МФО 305437) на користь Відкритого акціонерного товариства "Запорізький металургійний комбінат "Запоріжсталь”, 69008, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 72 (код ЄДРПОУ 00191230, р/р 26003032840001 у АКБ "Індустріалбанк”, МФО 313849) 3 117 грн. 12 коп. –збитків, 92 грн. 48 коп. - витрат по сплаті державного мита, 106 грн. 99 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
У решті позову відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя С.Г.Юзіков
Рішення підписане 01.12.2006р.