РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
_____________________________________________________________________
Справа №: 22-ц/0191/1784/2011Головуючий суду першої інстанції:Ковальов О.В.
Головуючий суду апеляційної інстанції:Ломанова Л. О.
РІШЕННЯ
"07" грудня 2011 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого суддіЛоманової Л.О.
СуддівКустової І.В., Притуленко О.В.
При секретаріКовтун Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Феодосії цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про стягнення аліментів, за апеляційною скаргою ОСОБА_7 на рішення Керченського міського суду АР Крим від 25 жовтня 2011 року
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2011 року ОСОБА_6 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_7 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Вимоги позову мотивувала тим, що фактичні шлюбні відносини між сторонами були припинені в січні 2011 року. Відповідач є батьком дитини, яка проживає з нею та знаходиться на її утриманні; матеріальної допомоги, яку добровільно надає відповідач, недостатньо для утримання сина.
Посилаючись на вищевикладене просила суд, стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання сина ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі ? частини заробітку (доходу), а також аліменти в розмірі ? частини заробітку на своє утримання до досягнення дитиною трьох років.
Рішенням Керченського міського суду АР Крим від 25 жовтня 2011 року позов ОСОБА_6 задоволений частково - стягнуто з відповідача на користь позивача аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі ? частини заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менш ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 23 вересня 2011 року до досягнення дитиною повноліття. В іншій частині вимог відмовлено. Також судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
У апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить зазначене рішення суду змінити, зменшивши розмір аліментів до 1/6 частини від його заробітку (доходу).
Так апелянт зазначає, що він не має можливості сплачувати аліменти у визначеному судом розмірі, оскільки у нього на утриманні знаходяться неповнолітня донька ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, та непрацездатні батьки, які потребують матеріальної допомоги. Посилається на неврахування судом факту добровільного надання матеріальної допомоги на утримання сина та його матеріального становища.
У запереченнях на апеляційну скаргу ОСОБА_7 позивач просить суд відхилити скаргу та залишити без змін оскаржуване рішення.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення позивача, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а оскаржуване рішення - зміні.
Згідно з вимогами частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, є сином сторін (а.с. 6) та проживає з матір'ю (а.с. 16).
Вказані обставини не заперечуються сторонами.
Ухвалюючи рішення про стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітньої дитини, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_7 зобов'язаний брати участь в утриманні сина, з урахуванням його матеріального стану розмір аліментів має складати ? частину від його заробітку (доходу) щомісяця.
Відповідно до статті 180 Сімейного кодексу України (далі - СК України) батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно з частинами 2 та 3 статті 181 СК України аліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька (стаття 183 цього Кодексу) або в твердій грошовій сумі (статті 184 СК України) і виплачуються щомісячно. Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. Частиною 1 статті 189 цього Кодексу батькам надано право укласти договір про сплату аліментів на дитину.
За відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.
Відповідно до частини 1 статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина та інші обставини, що мають істотне значення.
За тих обставин, що на утриманні ОСОБА_7 знаходиться неповнолітня дитина ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, про що свідчать матеріали справи (а.с. 19, 20), колегія суддів приходить до висновку про неповне врахування судом першої інстанції обставин, передбачених вищенаведеною нормою закону, при вирішенні питання визначення розміру аліментів, на що обґрунтовано посилається апелянт.
Враховуючи наведене, розмір аліментів, які підлягають стягненню з відповідача на утримання неповнолітньої дитини, слід зменшити до 1/5 частини від заробітку (доходу) щомісячно, але не менш ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Посилання апелянта на неврахування судом факту добровільного надання матеріальної допомоги на утримання сина не може бути взято до уваги як підстава для зменшення розміру аліментів, оскільки добровільне надання матеріальної допомоги є суб'єктивним правом позивача, воно не може перебувати в залежності від сплати аліментів на утримання дитини в існуючий час.
Доводи апеляційної скарги про знаходження на утриманні відповідача також його батьків, не підтверджені матеріалами справи, яки свідчать лише про те, що батьки відповідача є пенсіонерами (а.с. 21).
Виходячи з вищевикладеного, на підставі статей 180, 181 та 182 Сімейного кодексу України, керуючись статтею 303, пунктом 3 частини 1 статті 307, пунктом 1 частини 1 статті 309, частиною 2 статті 314 та статтею 316 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_7 задовольнити частково.
Рішення Керченського міського суду АР Крим від 25 жовтня 2011 року змінити в частині визначення розміру аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_7 на користь ОСОБА_6 на утримання неповнолітнього сина - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, зменшивши цей розмір до 1/5 частини від заробітку (доходу) щомісячно, але не менш ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
В решті рішення Керченського міського суду АР Крим від 25 жовтня 2011 року залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції.
Л.О. Ломанова І.В. Кустова О.В. Притуленко