Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/283/13-ц
Провадження № 2/670/113/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2013 року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області у складі
головуючого судді Марціцкої І.Б.
при секретарі Главацькому О.І.
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради, третя особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог - відділ Держземагенства у Віньковецькому районі про визнання права власності в порядку спадкоємства,
В С Т А Н О В И В :
До суду з позовом звернулась ОСОБА_1, просила визнати за нею в порядку спадкоємства право на земельну частку (пай) із земель колишньої агрофірми «Маяк» смт. Віньківці, відповідно до сертифіката серії ХМ № 0367133 виданого 09.06.1997 року на ім’я ОСОБА_2, який помер 09 січня 2005 року.
В обґрунтування позову вказувала, що вона є спадкоємцем за законом майна батька - ОСОБА_2, який помер 09 січня 2005 року. Після смерті батька відкрилася спадщина на майно, в тому числі на право на земельну частку (пай), посвідчене сертифікатом серії ХМ № 0367133, виданим 09.06.1997 року по колишній агрофірмі «Маяк» смт. Віньківці Віньковецького району Хмельницької області. Спадщину прийняла у встановлені законом строки, оскільки на день смерті спадкодавця була неповнолітньою особою. Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину, немає, так як на день смерті спадкодавець проживав один.
З метою отримати свідоцтво про право власності на спадщину позивач звернулась із заявою до державного нотаріуса Віньковецької державної нотаріальної контори, однак останній відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, так як відсутні правовстановлюючі документи на земельну частку (пай). В зв’язку з цим, з метою реалізації своїх спадкових прав та визнання права власності в порядку спадкування, позивачка змушена звертатися до суду.
Про дату, час та місце розгляду справи сторони повідомлені належним чином, однак в судове засідання не з'явились.
Позивачка надала суду письмову заяву, у якій просила розглядати справу за її відсутністі, позовні вимоги підтримала просила їх задоволити.
Представник відповідача, Віньковецької селищної ради Віньковецького району Хмельницької області надав суду письмову заяву, у якій позовні вимоги ОСОБА_1 визнав та просив справу розглянути за відсутності представника сільської ради.
Представник третьої особи, відділу Держземагенства у Віньковецькому районі також надав суду письмову заяву, у якій не заперечував проти позову ОСОБА_1 та просив справу розглянути за відсутності представника відділу Держземагенства.
Справа розглянута у відповідності до ч. 2 ст. 197 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали та враховуючи, що представники відповідача та третьої особи визнали позовні вимоги, які обґрунтовані та підтверджуються належними доказами, що не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 09 січня 2005 року помер ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії І-БВ № 207158 видане Віньковецькою селищною радою 15 березня 2013 року, актовий запис № 12).
Померлий ОСОБА_2 був батьком позивачки, що підтверджується свідоцтвом про народження серії ІІІ -БВ № 335292, видане Віньковецьким райвідділом ЗАГС Хмельницької області від 03 червня 1992 року.
Відповідно до ч.4 ст. 1268 ЦК України, малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою – четвертою статті 1273 цього Кодексу.
Позивачка на момент смерті батька була неповнолітньою, тобто мала повних 17 років, таким чином в силу приписів ч.4 ст. 1268 ЦК України прийняла спадщину.
Відповідно до виписки з по господарської книги Віньковецької селищної ради № 526 від 25.03.2013 року, згідно запису в по господарській книзі виконавчого комітету Віньковецької селищної ради, Віньковецького району, Хмельницької області, за адресою смт. Віньківці по вул. Кропивницького, 13 був зареєстрований ОСОБА_2, який помер 09.01.2005 року, де проживав один.
22 березня 2013 року позивачка звернувся до державного нотаріуса Віньковецької державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, проте, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 79/02-31 від 22.03.2013 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) по колишній агрофірмі «Маяк», в с. смт. Віньківці Віньковецького району Хмельницької області, так як відсутні правовстановлюючі документи.
Відповідно до довідки відділу Держземагенства у Віньковецькому районі від 25.03.2013 року № 263, ОСОБА_2 09.06.1997 року отримав сертифікат на право на земельну ділянку(пай) серії ХМ № 0367133, зареєстрований за № 446.
Відповідно до ст. ст.15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ст. ст. 1217, 1218, 1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Інших осіб, які б оспорювали право власності на земельну ділянку, що належала ОСОБА_2 немає.
Встановивши, що позивачка є спадкоємцем майна померлого за законом, спадщину прийняла у встановленому законом порядку, оскільки на день смерті спадкодавця була неповнолітньою особою, суд прийшов до висновку, що слід визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай) із земель колишньої агрофірми «Маяк» смт. Віньківці, відповідно до сертифіката серії ХМ № 0367133 виданого 09.06.1997 року на ім’я ОСОБА_2, що визнано відповідачем та не порушує прав чи інтересів інших осіб.
Керуючись ст. ст. 8, 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради, третя особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог - відділ Держземагенства у Віньковецькому районі про визнання права власності в порядку спадкоємства задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкоємстства право власності на земельну частку (пай) із земель колишньої агрофірми «Маяк» смт. Віньківці, відповідно до сертифіката серії ХМ № 0367133, виданого 09.06.1997 року на ім’я ОСОБА_2, який помер 09 січня 2005 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час його проголошення, протягом 10 днів після отримання копії цього рішення через Віньковецький районний суд до апеляційного суду Хмельницької області.
Суддя Марціцка І.Б.