РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
_____________________________________________________________________
Справа №: 2/0109/2725/2012Головуючий суду першої інстанції:Діденко Д.О.
№ провадження: 22-ц/190/2316/13Доповідач суду апеляційної інстанції:Бондарев Р. В.
"03" квітня 2013 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді: Бондарева Р.В.
Суддів:Курської А.Г. М’ясоєдової Т.М
При секретарі:Щеглової Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про розірвання шлюбу, стягнення аліментів на утримання дитини, своє утримання, стягнення додаткових витрат, за апеляційною скаргою представника ОСОБА_7 на заочне рішення Київського районного суду м. Сімферополя від 11 жовтня 2012 року
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2012 року позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що з 25.10.2008 року знаходиться у зареєстрованому шлюбі з відповідачем. Від шлюбу мають малолітню дитину - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає разом з позивачкою та знаходиться на її утриманні. Спільне життя з відповідачем не склалося, в тому вважає, що подальше збереження шлюбу неможливе. Просила шлюб розірвати, стягнути з відповідача щомісячно аліменти на утримання дитини у розмірі 1000 грн. та на своє утримання у розмірі 2000 грн. до досягнення дитиною трирічного віку. Крім того, просила стягнути додаткові витрати на дитину в розмірі 485 грн., які пов'язані з придбанням ортопедичного взуття та медичними послугами.
Заочним рішенням Київського районного суду м. Сімферополя від 11 жовтня 2012 року позов ОСОБА_6 задоволено частково. Розірвано шлюб, укладений між ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (актовий запис № 483). Стягнуто з ОСОБА_7 на користь ОСОБА_6 аліменти на утримання неповнолітнього ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1000 грн., починаючи з 30.07.2012 року до досягнення дитиною повноліття; аліменти на утримання ОСОБА_6 у розмірі 800 грн. щомісячно до досягнення дитиною трирічного віку; додаткові витрати у розмірі 440 грн. У задоволенні решти вимог відмовлено. Вирішено питання щодо судових витрат.
На зазначене рішення представник ОСОБА_7 подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову про розірвання шлюбу та змінити рішення в частині зменшення розміру аліментів на утримання дитини та позивачки, посилаючись на те, що заочне рішення суду ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи. Зокрема зазначає, що відповідач заперечує проти розірвання шлюбу, вважає, що можливе примирення сторін. Крім того вказує, що при визначенні розміру аліментів на утримання дитини та позивачки, суд першої інстанції в порушення вимог ст. 182 СК України не врахував матеріальне становище відповідача, наявність у нього іншої дитини.
Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню на таких підставах.
Згідно з ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Враховуючи, що рішення суду оскаржується в частині розірвання шлюбу та стягнення аліментів на утримання дитини та позивачки, в решті рішення не переглядається.
Судом першої інстанції встановлено, що 25.10.2008 року ОСОБА_7 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб у Київському відділі реєстрації актів цивільного стану Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим, актовий запис № 483. Від шлюбу мають сина - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає разом із матір'ю.
Задовольняючи позовні вимоги про розірвання шлюбу, суд першої інстанції виходив з того, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам сторін.
Колегія суддів погоджується з такими висновками, оскільки вони відповідають обставинам справи.
Згідно з ч. 2 ст. 112 СК України суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.
Судом першої інстанції встановлено, що сторони не проживають разом тривалий час, відповідач зловживає алкогольними напоями, знаходиться на лікуванні від алкогольної залежності, позивачка проживає з дитиною у своїх батьків, категорично незгодна на збереження шлюбу.
Доводи апелянта про те, що суд в порушення вимог ст. 111 СК України не вжив заходів для примирення сторін не свідчать про неправильне вирішення справи, оскільки з часу ознайомлення з заочним рішенням суду представника відповідача (22.10.2012 р.) до вирішення справи судом апеляційної інстанції свого ставлення до вимог про розірвання шлюбу позивачка не змінила. Враховуючи категоричне небажання позивачки проживати з відповідачем однією сім'єю, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам сторін.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову про стягнення аліментів на утримання сина в розмірі 1000 грн. щомісячно, а на утримання позивачки 800 грн. щомісячно, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач є батьком неповнолітньої дитини, а тому зобов'язаний утримувати її на підставі вимог чинного законодавства, а також зобов'язаний утримувати позивачку до досягнення дитиною трирічного віку.
Проте з такими висновками суду першої інстанції в повному обсязі погодитися не можна.
Статтею 180 Сімейного кодексу України встановлено, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Приписами частини першою статті 184 Сімейного кодексу України визначено, що у випадку якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Відповідно до положень частини першої статті 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Ухвалюючи рішення та визначаючи розмір суми стягнення аліментів, суд першої інстанції не в повному обсязі з'ясував матеріальне та сімейне становище платника аліментів та інші обставини, що мають істотне значення.
Із матеріалів справи убачається, що відповідач на час розгляду справи ніде не працює, знаходиться на лікуванні від алкогольної залежності в реабілітаційному центрі, доходів від підприємницької діяльності не має, від першого шлюбу має дитину ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження, на утримання якої щомісячно добровільно перераховуються грошові кошти (а. с. 50-58).
Зазначені обставини були не в повному обсязі з'ясовані судом першої інстанції при ухваленні рішення та визначенні розміру аліментів на утримання дитини та позивачки.
За таких обставин колегія суддів апеляційного суду вважає, що розмір стягнутих з ОСОБА_7 аліментів підлягає зменшенню: на утримання ОСОБА_8 до 500 грн., а на утримання позивачки до 300 грн.
Згідно частини 3 ст. 309 ЦПК України порушення норм процесуального і матеріального права можуть бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення привело до неправильного вирішення справи.
Виходячи з наведеного та керуючись статтями 303, 304, пунктом 3 частини першої статті 307, статті 309, статтями 314, 315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_7 задовольнити частково.
Заочне рішення Київського районного суду м. Сімферополя від 11 жовтня 2012 року в частині вирішення позову про стягнення з ОСОБА_7 аліментів на утримання ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 змінити, зменшити розмір щомісячних аліментів до 500 грн.
Заочне рішення Київського районного суду м. Сімферополя від 11 жовтня 2012 року в частині вирішення позову про стягнення з ОСОБА_7 аліментів на утримання ОСОБА_6 змінити, зменшити розмір аліментів до 300 грн.
В решті заочне рішення Київського районного суду м. Сімферополя від 11 жовтня 2012 року залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів
Судді