Судове рішення #2952483
4/99

 

ЛУГАНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  

м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 2

____________________________________________________________________________________


ПОСТАНОВА

Іменем України


07.10.2008  року                                                                      Справа № 4/99


Луганський апеляційний господарський суд колегією суддів у складі:

     головуючого судді                      Бородіної Л.І.

     суддів                                          Іноземцевої Л.В.

                                                  Якушенко Р.Є.


Склад судової колегії призначений розпорядженням першого заступника голови Луганського апеляційного господарського суду від 02.09.2008.


     При секретарі

     судового засідання                         Жиленка Д.В.

     та за участю представників сторін:

     від позивача                                   Лаптінова  Н.М., за дов. від 09.01.2008 № 22/06

     від  відповідача                         Усова К.В., за дов. від 28.07.2008 № 280708/01


     розглянувши

     апеляційну скаргу                      Відділу виконавчої дирекції Фонду соціального

страхування від нещасних випадків на виробництві

та професійних захворювань України в м.Луганську          

     на рішення

     господарського суду                  Луганської області

                                                          від 19.08.2008

     у справі                                                 № 4/99 (суддя Батюк Г.М.)


     за позовом                                Відділу виконавчої дирекції Фонду соціального

страхування від нещасних випадків на виробництві

та професійних захворювань України в м.Луганську

                                                                                                                                                                                                                                                                

     до відповідача                               Товариства з обмеженою відповідальністю

„Партнер-Банк” в особі Луганської філії

ТОВ „Партнер-Банк”, м.Луганськ                    

 

    про                                          стягнення 1409 грн. 82 коп.



          

В С Т А Н О В И В :


Рішенням господарського суду Луганської області від 19.08.2008 у справі № 4/99 (суддя Батюк Г.М.) відмовлено у задоволенні позову Відділу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Луганську до ТОВ „Партнер-Банк” в особі ЛФ ТОВ „Партнер-Банк”, м.Луганськ, про стягнення 1409 грн. 82 коп. пені за несвоєчасне перерахування на рахунок позивача страхових внесків.


Рішення суду з посиланням на частину 1 статті 1089 Цивільного кодексу України (далі –ЦК України), пункт 8.4. Закону України від 05.04.2001 № 2346-ІІІ „Про платіжні системи та перекази коштів в Україні” (далі –Закон № 2346), мотивоване необгрунтованістю заявлених вимог, оскільки відповідач виконав усі належні заходи для своєчасного зарахування. Платіжні доручення Відокремленого підрозділу „Шахтоуправління „Луганське” Державного підприємства „Луганськвугілля” надійшли до банківської установи 30.05.2008 після операційного часу, у зв”язку з чим суд дійшов висновку про правомірність перерахування коштів відповідачем на наступний робочий день, тобто 02.06.2008, відповідно до пунктів 2.19, 3.3 Інструкції про безготівкові розрахунку в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України  29.03.2004 за № 377/8976 (далі –Інструкція).


Позивач у справі не погодився з рішенням господарського суду та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Луганської області від 19.08.2008 у справі № 4/99 через неповне з”ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

В обгрунтування доводів апеляційної скарги заявник вказує на порушення відповідачем вимог чинного законодавства щодо строків проведення переказу, а саме: платіжне доручення здано до банку 30.05.2008 в операційний час –близько 16 години. На документах, прийнятих банком після закінчення операційного часу крім відміток „Дата надходження” та „Дата виконання” ставиться штамп „Вечірня”, але на платіжному дорученні від 30.05.2008 № 1291 ніяких поміток щодо прийняття документів після операційного часу немає, у зв”язку з чим позивач вважає, що переказ повинен був виконаний банком в день надходження платіжного документа, тобто 30.05.2008.

У зв”язу з несвоєчасним перерахуванням відповідачем страхових внесків на рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків, позивач вважає правомірним нарахування пені відповідно до частини 3 статті 49 Закону України від 23.09.1999                        № 1105-XIV „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.


ТОВ „Партнер-Банк” в особі ЛФ ТОВ „Партнер-Банк” (відповідач у справі) заперечує проти доводів апеляційної скарги, просить залишити рішення господарського суду без змін,  апеляційну скаргу - без задоволення.


Заслухавши доводи і пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що рішення господарського суду підлягає скасуванню з огляду на наступне.


Загальні засади функціонування платіжних систем в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України визначені Законом України від 05.04.2001 № 2346-ІІІ „Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”.


Статтею 8 цього Закону встановлено, що банк зобов”язаний виконати доручення   клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

              У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку  після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що  міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.

              Банки та їх клієнти мають право передбачати в договорах інші, ніж встановлені в абзацах першому та другому цього пункту, строки виконання доручень клієнтів.

Банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, яке міститься в документі на переказ готівки, протягом операційного часу в день надходження цього документа до банку.

              Банки та їх клієнти мають право обумовлювати в договорах інші, ніж встановлені в цьому пункті, строки переказу готівки.


          Пунктом 1.22 статті 1 даного Закону термін операційний час визначений як частина операційного дня банку або іншої установи - члена платіжної системи, протягом якої приймаються документи на переказ і документи на відкликання, що мають бути оброблені,  передані та виконані  цим  банком  протягом цього ж робочого дня. Тривалість операційного часу встановлюється банком або іншою установою - членом платіжної  системи  самостійно та закріплюється в їх внутрішніх нормативних актах.


          Відповідно до пункту 2.14 Інструкції банк платника на всіх   примірниках прийнятих розрахункових документів і на реєстрах обов'язково заповнює реквізити "Дата надходження" і "Дата   виконання", а банк стягувача - "Дата надходження в банк стягувача" (якщо ці реквізити передбачені формою документа), засвідчуючи їх підписом відповідального  виконавця та відбитком штампа банку. На документах, прийнятих  банком після закінчення операційного часу, крім того, ставиться штамп "Вечірня".

          

З матеріалів справи вбачається, що 30.05.2008 Відокремлений підрозділ  „Шахтоуправління „Луганське” Державного підприємства „Луганськвугілля” подав до ТОВ „Партнер-Банк” платіжне доручення № 1292 на суму 2883700 грн. на перерахування заробітної плати за квітень 2008 року та № 1291 –на перерахування страхових внесків від нещасних випадків підприємстві у сумі 469939 грн. (а.с.18, 19).


Згідно з пунктом 2.7 договору банківського рахунку від 28.05.2008 № 24/11-ЮР, укладеного між ТОВ „Партнер-Банк” та Відокремленим підрозділом „Шахтоуправління „Луганське” Державного підприємства „Луганськвугілля” розрахункові документи клієнта на переказ грошових коштів з рахунку банк приймає і виконує в день їх надходження, якщо вони надані в банк в операційний час. В разі надходження документів після операційного часу вони приймаються як „вечірні” і виконуються наступного операційного дня (а.с.53).

          

          Платіжне доручення  від 30.05.2008  на перерахування заробітної плати одержано та проведено банком 30.05.2008.

          Платіжне доручення від 30.05.2008 на перерахування страхових внесків одержано банком 30.05.2008 та переведено 02.06.2008, про що свідчать відбитки штампа банку.


          Відповідачем не доведено суду, що дане платіжне доручення прийнято ним після операційного часу, оскільки, по-перше, на платіжному дорученні відсутній штамп „Вечірня”, який відповідно до пункту 2.14 Інструкції підтверджує прийняття банком документів після закінчення операційного часу, та по-друге, платіжне доручення № 1292 на перерахування заробітної плати, яке надано до установи банку одночасно з платіжним дорученням на перерахування страхових коштів, одержане та проведено банком 30.05.2008.

          


Крім того, згідно листа НБУ України від 06.04.2007 № 25-211/710-3661 в останній робочий день кожного місяця приймання початкових платежів від усіх учасників системи електронних платежів продовжується на 2 години. У зв”язку з цим виконання наступних технологічних процедур, пов”язаних із закінченням банківського дня в СЕП, починається на 2 години пізніше, що спростовує доводи відповідача щодо неможливості проведення платежу 30.05.2008 в день одержання банком платіжного доручення від 30.05.2008 № 1292.


Таким чином, висновок місцевого господарського суду про те, що платіжні доручення надійшли 30.05.2008 після операційного часу, про недоведеність факту несвоєчасного перерахування страхових внесків та про відсутність підстав для нарахування пені не відповідає фактичним обставинам справи та є необгрунтованим.


          Частиною 3 статті 49 „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” встановлено, що у разі несвоєчасного зарахування або перерахування на рахунки Фонду соціального страхування від нещасних випадків з вини установ банків  страхових  внесків,  пені,  штрафів  та  інших  фінансових санкцій ними сплачується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум,  розрахована за кожний день прострочення  їх  перерахування (зарахування). Нарахування пені починається з першого календарного дня,  що  настає   за   днем   закінчення   строку   перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками.


          Отже, позивачем правомірно нарахована відповідачеві пеня у сумі 1409 грн. 82 коп. за 3 дні прострочення перерахування на рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків з вини установи банку страхових внесків у сумі 469939 грн.


З огляду на викладене апеляційна скарга Відділу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Луганську підлягає до задоволення, рішення господарського суду Луганської області від 19.08.2008 у справі № 4/99 –скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача пені в сумі 1409 грн. 82 коп. за несвоєчасне перерахування суми страхових внесків за платіжним дорученням від 30.05.2008 № 1291.


Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито за позовом та апеляційною скаргою, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету.


Керуючись ст.ст.49, 99, 101, 102, п.2 ст.103, п.4 ч.1 ст.104, ст.105 Господарського процесуального кодексу України, Луганський апеляційний  господарський суд



ПОСТАНОВИВ:


         

          1. Апеляційну скаргу Відділу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Луганську на рішення господарського суду Луганської області від 19.08.2008 у справі № 4/99 задовольнити.



2. Рішення господарського суду Луганської області від 19.08.2008 у справі                № 4/99 скасувати.



3. Позов задовольнити.



4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Партнер-Банк” в особі Луганської філії Товариства з обмеженою відповідальністю „Партнер-Банк”, м.Луганськ, пл.Героїв ВВВ, 5, ід.код 34353904:

- на користь Відділу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Луганську, м.Луганськ, вул.Леніна, 26, ід.код 25938888, пеню в сумі 1409 грн. 82 коп.;

- в доход Державного бюджету України державне мито за позовною заявою в сумі 102 грн. 00 коп. та за апеляційною скаргою в сумі 51 коп. 00 коп.; витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.



Доручити господарському суду Луганської області видати відповідні накази.



Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.


Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку у місячний строк до Вищого господарського суду України через апеляційний господарський суд.




           Головуючий суддя                                                       Л.І.Бородіна



Суддя                                                                               Л.В.Іноземцева



Суддя                                                                               Р.Є.Якушенко












Надруковано 5 примірників:

1-          до справи

2-          позивачу

3-          відповідачу

4-          ГСЛО

5-          до наряду


Внесено



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація