ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
справа № 5020-12/362 |
ПОСТАНОВА
і м е н е м У к р а ї н и
"13" жовтня 2008 р. 12:48 м. Севастополь
Господарський суд міста Севастополя у складі:
Судді Харченко І.А.,
при секретарі Лебедеві С.О.,
за участю представників:
позивача – Южанінова Т.В., довіреність б/н від 29.04.2008, представник;
Зайцев О.О., директор, наказ №2 від 01.01.2006;
відповідача –не з’явився;
третій особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ПП «Кримбал-Трейд» - Кузнєцов А.А., директор, рішення №1/10-06 про призначення директора підприємства від 17.10.2006,
Іванова А.В., довіреність б/н від 27.08.2008, представник;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи №5020-12/362 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримстрой»до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі Державної інспекції з енергетичному нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Севастополі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні»про визнання недійсним пункту 11 Припису №88/27 від 06.05.2008, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Приватне підприємство «Кримбал-Трейд»,
Суть спору:
04.07.2008 позивач звернувся до господарського суду з позовної заявою (вх. №1743) до Державної інспекції з енергетичному нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Севастополі про визнання недійсним пункту 11 Припису №88/27 від 06.05.2008 про забезпечення охоронної зони трасі проходження кабельної лінії 6кВ (ТРП 29-ТП 348 лінія 16).
Ухвалою від 07.07.2008 відкрито провадження у адміністративної справі №5020-12/362, призначено попереднє судове засідання, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Приватне підприємство «Кримбал-Трейд».
Ухвалою від 06.08.2008 допущена заміна первинного відповідача - Державної інспекції з енергетичному нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Севастополі на належного відповідача –Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі Державної інспекції з енергетичному нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Севастополі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні», закінчено підготовче провадження, справа №5020-12/362 призначена до судового розгляду.
Відповідач в судове засідання явку повноважних представників не забезпечив, про дату, місце та час судового засідання повідомлено належним чином.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення, вважає, що позивачем не надано ні жодного доказу протиправності дій державного інспектора по винесенню припису №88/27.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Приватне підприємство «Кримбал-Трейд»письмово пояснила, що ПП «Кримбал-Трейд»неодноразове зверталось до позивача про необхідність узгодження охоронної зони кабельної лінії 6000 В та вирішення питання про винос кабельної лінії із зони забудови, але безрезультатно.
Згідно статей 27-32, 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні учасникам процесу роз’яснені процесуальні права та обов’язки.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав учасників процесу, суд,
Встановив:
Рішенням Севастопольської міської Ради №1024 від 08.11.2006 «Про передачу в оренду земельної ділянки по вул.Крестовського,87 для реконструкції виробничій бази в реакційний комплекс з готелем, будівництва та обслуговування ТОВ «Кримстрой»було затверджено Товариству з обмеженою відповідальністю «Кримстрой»(Надалі ТОВ «Кримстрой») проект землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,5701га по вул.Крестовського,87-а та передано в оренду строком на 25 років вказану земельну ділянку.
19 січня 2007 року між Севастопольською міською Радою та ТОВ «Кримстрой»був укладений договір оренди, згідно якого ТОВ «Кримстрой»надана земельна ділянка площею 0,5701 по вул.Крестовського,87-а для реконструкції виробничої бази в рекреаційний комплекс з готелем, будівництва та обслуговування, з віднесенням цих земель до категорії земель рекреаційного призначення. Договір належним чином зареєстрований 23 березня 2007 року.
24 квітня 2007 року ТОВ «Кримстрой»Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю оформлений дозвіл на здійснення будівельних робіт №847.
06 травня 2008 року державним інспектором по енергетичному нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії був здійснений плановий захід по обстеженню електричних об’єктів ТОВ «Кримстрой»з питань технічного стану, організації експлуатації електроустаткування та режимів споживання електричної енергії. Оглядом електроустаткування ТОВ «Кримстрой»було встановлено ряд порушень нормативно-правових та нормативно-технічних документів у сфері електроенергетики. В тому числі, державним інспектором було встановлено, що на трасі проходження кабельної лінії 6 кВ (ТРП 29 –ТП 348 лінія 16) збудований фундамент капітального будинку, що суперечать вимогам п.п.4,8 Правил охорони електричних мереж.
На підставі матеріалів перевірки відповідачем 06.05.2008 прийнято припис №88/27, пункт 11 якого зобов’язує позивача забезпечити охоронну зону траси проходження кабельної лінії 6 кВ (ТРП 29 –ТП 348 лінія 16). Про виконання припису повідомити в строк до 22.09.2008. Позивач вважає вимоги припису незаконними і підлягаючими визнанню недійсними.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику»державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії завданнями та функціями державного енергетичного нагляду, зокрема є:
- здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії;
- здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Згідно пунктів 13-15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії державний інспектор з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій має право видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.
Приписи посадових осіб Держенергонагляду можуть бути оскаржені до Держенергонагляду або в судовому порядку. Оскарження не є підставою для зупинення виконання рішення. Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
Таким чином, закон встановлює повноваження Держенергонагляду на здійснення контролю за дотриманням суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії та притягнення до відповідальності у випадку порушення ними вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання.
З метою забезпечення збереження електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму і використовуються у разі проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж, а також під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж запроваджені Правила охорони електричних мереж. Електричними мережами, які підлягають охороні згідно з Правилами, вважаються підземні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.
Відповідно до пунктів 2, 4, 5, 8, 9 цих Правил для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюються встановлення охоронних зон. На період будівництва та експлуатації електричних мереж земельні ділянки надаються забудовникам відповідно до Земельного кодексу України. Підприємства, установи, організації та громадяни, яким надано у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, де знаходяться об'єкти електричних мереж, зобов'язані вживати належних заходів до збереження зазначених об'єктів. У межах охоронних зон землі у їх власників та користувачів не вилучаються, а використовуються з обмеженнями, передбаченими цими Правилами.
Охоронні зони електричних мереж встановлюються уздовж підземних кабельних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх кабелів на відстань 1 метра.
Забороняється в охоронних зонах кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди енергопідприємств, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме: будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд.
Відповідно до п.19 Правил підприємства, що виконують земляні роботи, у разі виявлення кабелю, не позначеного у технічній документації на їх виконання, повинні негайно припинити роботи, вжити заходів до забезпечення збереження кабелю і повідомити енергопідприємство або місцеві органи виконавчої влади.
Таким чином, законодавством передбачено обов’язкове припинення будівельних робіт у разі виявлення кабелю, не позначеного у технічній документації, та забезпечення збереження, та охорони кабельних ліній електричних мереж.
Як вбачається з матеріалів справи, високовольтна кабельна лінія КЛ-6кВ (ТРП 29 –ТП 348 лінія 16), що знаходиться на балансі Приватного підприємства «Кримбал-Трейд»(Надалі ПП «Кримбал-Трейд») та придбана на підставі договору купівлі-продажу майнового комплексу з трансформаторною підстанцією ТП-348, що розташований в місті Севастополі по вулиці Гончарна,10, та високовольтна підземна кабельна лінія електропередач №16 (6000В) від ТП-348 до ТРП-29, що розташовані в місті Севастополі по вулиці Крестовського,54-А, побудована та введена у експлуатацію у 1980 році Балаклавським заводом будівельних матеріалів (Балаклавський цегляний завод). Зазначена лінія прокладена в землі від підстанції ТРП-29, яка розташована в м. Севастополі по вул.Крестовського,54-А до підстанції ТП-348, що розташована в м. Севастополі по вул.Гончарна,10. Кабель АСБ 6кВ 3*120 прокладений в землі на глибині 1-2 метра, довжина кабелю 1200 метрів.
Кабельна лінія 6 кВ (ТРП 29 –ТП 348 лінія 16) є діючою, забезпечує життєдіяльність міста Балаклави, задіяна у графіку міських аварійних відключень, в зв’язку з чим здійснення будівельних робіт в охоронній зоні може порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити перерву в забезпеченні споживачів електричною енергією або призвести до нещасних випадків.
Позивач був належним чином повідомлений ПП «Кримбал-Трейд»до отримання дозволу на виконання будівельних робіт про наявності в зоні забудови високовольтної підземної кабельної лінії та необхідність виносу лінії із охоронної зони (арк.с.61-62). Наявність кабельної лінії у зоні забудови та повідомлення позивача про її наявність також підтверджується копією рішення по господарський справі №20-4/361 (арк.с. 15-16, 88-90) та не спростовується саме ТОВ «Кримстрой».
Судом встановлено, що відповідач довів факт порушення позивачем Правил охорони електричних мереж, що дає можливість зробити висновок про правомірність дій відповідача.
З урахуванням викладеного та керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя І.А. Харченко
Постанова складена та підписана
в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України
20.10.2008.
Розсилка:
1. ТОВ «Кримстрой»(99018, м. Севастополь, вул. Крестовського, 87-а)
2. Державної інспекції з енергетичному нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Севастополі (99001, м. Севастополь, вул. 3-я Бастіонна, 4)
3. ПП «Кримбал-Трейд»(99003, м. Севастополь, вул. Кожанова, 10-2)
4. Відокремленому підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні»ДП «НЕК Укренерго»(95000, м. Сімферополь, вул. Набережна, 69)