ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ___________________________________________________________________________________________ |
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ |
"27" червня 2006 р. | Справа № 1/159/06 |
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді : Жукової А. М.
суддів : Величко Т.А.
Бойко Л.І.
при секретарі : Храмшиній І.Г.
за участю представників сторін:
від позивача –не з’явився
від відповідача –не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Відділення виконавчої дирекції ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Арбузинському р-ні Миколаївської області
на постанову господарського суду Миколаївської області
від 14.04.2006р.
по справі № 1/159/06
за позовом УПФУ в Арбузинському р-ні Миколаївської області
до відповідача : Відділення виконавчої дирекції ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Арбузинському р-ні Миколаївської області
про зобов'язання включити в акт щомісячної звірки суми витрат виплачених пенсій по інвалідності в сумі 3062,64 грн.
встановив:
Постановою господарського суду Миколаївської області від 11.04.2006 року, яка підписана 20.04.2006 року ( суддя Васильєва Л.І.) позов задоволено, зобов'язано Відділення виконавчої дирекції ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Арбузинському р-ні Миколаївської області включити в акт щомісячної звірки суми витрат виплачених пенсій по інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві гр. Ященко Т.С, Чехлову А.О. за період з 1.04.05 р. по 16.02.06 р. на суму 3 062,64 грн. які здійснені УПФУ в Арбузинському р-ні Миколаївської області.
Відповідач, не погодившись із постановою місцевого суду 28.04.06 р. звернувся із заявою про оскарження, а 18.05.06 р. із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову від 14.04.06 р., в позові –відмовити, обґрунтовуючи свої доводи порушенням норм матеріального права та пояснюючи, що для того щоб розповсюдити норми закону „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.99 р. необхідно встановити право на страхову виплату. У цьому законі не йдеться про те, що особи, право на отримання відшкодування шкоди яких раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР автоматично без заяви потерпілого та передачі документів –мають отримувати страхові виплати в т.ч пенсію по інвалідності. Фонд виплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам сім’ї), які постраждали на виробництві до 1.04.2001 року тільки з того часу, коли відповідні підприємства в установленому порядку передали Фонду документи, що підтверджують право на такі виплати від свого роботодавця. Документи на Ященко Т.С. та Чехлова А.О. до ВВД ФССНВ в Арбузинському р-ні не передавались. Крім того, особи, які потерпіли внаслідок нещасного випадку на виробництві підприємствах держав-учасниць СНД не мають право на відшкодування від нещасного випадку на підставі ЗУ №1105. Посилання позивача на „Угоду про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в сфері пенсійного забезпечення” від 13.03.1992 року (п.3) не може прийматися до уваги, оскільки ця Угода не ратифікована Верховною Радою України.
УПФУ надіслало до апеляційного господарського суду заперечення, у яких просить залишити постанову місцевого суду без змін, як таку, що відповідає нормам матеріального права.
ВВД ФССНВ заявою від 6.05.06 р. №324-01/15 просить розглянути апеляційну скаргу без участі його представника.
Розглянувши матеріали справи, судовою колегією встановлено таке.
Під час щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання між УПФ в Арбузинському р-ні та Відділенням ВД ФССНВ по Арбузинському р-ні не прийнято до заліку витрати на виплату пенсій Ященко Т.С. та Чехлову А.О. за період з квітня 2005 року по лютий 2006 року у зв'язку з тим, що нещасні випадки з потерпілими сталися за межами України і їх справи у фонді відсутні, про що складено акти (а.с.9-29)
Вважаючи, що ФССНВ порушує норми ЗУ„Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.99 р. позивач звернувся з позовом про зобов'язання відповідача включити в щомісячний акт звірки суми виплаченої пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві на загальну суму 3062,64 грн. На обґрунтування позову УПФУ в Арбузинському районі послалось на те, що нещасний випадок на виробництві з Ященко Т.С. та Чехловим А.О. підтверджено актами про нещасний випадок на виробництві ФН-1 №2 від 28.09.1984 р. ; №7 від 11.06.1966 року, довідкою МСЕК серії 407849 №112 від 24.01.1985 р. та довідкою МСЕК серії Г-68 №32 від 10.03.1969 року. Нещасні випадки сталися на території СРСР, а саме, з гр. Ященко Т.С. –на території Латвійської РСР, з гр. Чехловим А.О. –на території Азербайджанської РСР. Усі документи на підтвердження витрат на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві є в наявності, а формування особової справи потерпілого у ВВД ФССНВ –обов'язок останнього. Відповідно до ст.7 ЗУ „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” –органи ВД ФССНВ починаючи з 1.04.2004 року відшкодовують органам ПФУ пенсії, сплачені особам, яким призначено пенсії внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Порядком відшкодування ФССНВ Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” затв. сумісною Постановою ФССНВ та ПФУ №5-4/4 від 4.03.03. встановлено механізм погодження та відшкодування таких витрат. Неприйняття до заліку виплачених сум пенсій внаслідок нещасного випадку порушує встановлений Порядком механізм погодження та відшкодування цих витрат ПФУ, який забезпечував фінансування на виплату державних пенсій непрацездатним громадянам.
Заперечуючи доводи позовної заяви, ВВД ФССНВ пояснила, що згідно листа Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 628-08-1 від 28.03.2005 р. дана вказівка, що громадянам держав-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення та членам їх сімей, які отримали каліцтво в державах СНД та переїхали на постійне місце проживання в Україну –не включати суми витрат до щомісячних актів звірки з ПФУ. Відповідно до ЗУ„Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”(ст.35,36) встановлено механізм призначення страхових виплат. Перелік документів та порядок їх передачі до ФССНВ визначено Інструкцією №10 від 24.04.2001 року „Про порядок передачі виконавчій дирекції ФССНВ документів, що підтверджують право застрахованого або членів його сім’ї на страхову виплату”. Відповідно до ст.7 ЗУ „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” страхові виплати здійснюються особам, які потерпіли на виробництві до 1.04.2001 року коли відповідні підприємства передали ФССНВ документи в установленому порядку. Потерпілі, документи яких не передано до Фонду продовжують отримувати належні виплати від свого роботодавця. Позивач безпідставно посилається на ст.3 „Угоди країн учасниць СНД про гарантії прав громадян держав співдружності у галузі пенсійного забезпечення”, оскільки відповідно до ст.2 „Угоди про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівнику каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров’я, які пов'язані з виконанням ним трудових обов'язків” підписаної 9.09.1994 р. державами СНД –відшкодування (після переїзду потерпілого на територію іншої сторони) –проводиться роботодавцем сторони, законодавство якої поширювалося на працівника під час отримання каліцтва, іншого ушкодження здоров’я, смерті. Отже, ФССНВ має здійснювати відшкодування ПФУ витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності тільки особам, які отримали трудове каліцтво чи професійне захворювання лише на Україні. Відповідно до Порядку відшкодування ФССНВ Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” затв. сумісною Постановою ФССНВ та ПФУ №5-4/4 від 4.03.03., зареєстр. МЮУ 16.03.03 р. за №376/7697. Ященко Т.С. та Чехлов А.О. одержали каліцтво поза межами України і відповідно до ст.3„Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в сфері пенсійного забезпечення” від 13.03.1992 року - усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення несе держава, яка надає це забезпечення в особі ПФУ. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонньою угодою.
Місцевий суд, задовольняючи позовні вимоги вмотивував постанову посиланням на ЗУ„Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (ст.2;21;24), ЗУ„Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”(ст.7), Порядок відшкодування ФССНВ Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” затв. сумісною Постановою ФССНВ та ПФУ №5-4/4 від 4.03.03., та зазначив, що чинне законодавство не містить обмежень щодо відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок травмування на виробництві, або професійного захворювання. Факти нещасного випадку на виробництві, встановлення групи інвалідності, пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та виплати пенсії по інвалідності Чехлову А.О. та Ященко Т.С. підтверджено актами Ф-НІ, довідками МСЕК, списками осіб, яким призначена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку. Каліцтво потерпілим спричинено у 1966 р. та у 1984 р. на території СРСР, а не в країнах СНД. Відповідно до ст.1 „Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в сфері пенсійного забезпечення” від 13.03.1992 р. –пенсійне забезпечення громадян здійснюється відповідно із законодавством держави, на території якої вони проживають. Відповідач безпідставно відмовився від включення в акти звірки сум виплачених пенсій по інвалідності за період з 1.04.05 р. по 16.02.06 р. в порушення Порядку відшкодування ФССНВ Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” затв. сумісною Постановою ФССНВ та ПФУ №5-4/4 від 4.03.03., (п.5) Щодо посилання відповідача на „Угоду про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівнику каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров’я, які пов'язані з виконанням ним трудових обов'язків” від 9.09.1994 р. то вона регулює відносини, що склалися після її підписання, а саме, юридичні особи у разі заподіяння громадянину каліцтва зобов'язані були у регресному порядку відшкодувати органам соціального забезпечення суми виплачених пенсій по інвалідності.
Судова колегія не погоджується з доводами апеляційної скарги, виходячи із наступного.
Чехлов А.О. одержав каліцтво на суперфосфатному заводі м. Сумгаїт Азербайджанської РСР у 1966 році, що підтверджено актом Ф-НІ, довідкою МСЕК (а.с.31-33)
Ященко Т.С. одержала каліцтво на Саласпільському заводі ЗБВ Латвійської РСР у 1984 році, що підтверджено актом Ф-НІ, довідкою МСЕК (а.с.34-36)
Відповідно до ч.2 ст.2 ЗУ„Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.99 р. –особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасних випадків відповідно до цього закону. Статтею 21 п.1”г” цього закону передбачено обов'язок ФССНВ у встановленому законодавством порядку своєчасно та у повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я –виплачувати пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві. На виконання ЗУ„Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, ЗУ„Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” та ЗУ „Про пенсійне забезпечення” сумісною постановою ФССНВ та ПФУ№5-4/4 від 4.03.03., затверджено Порядок відшкодування ФССНВ Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” .
Тоб-то, ці нормативні акти не містять винятків щодо відшкодування ФССНВ пенсій по інвалідності, виплачених ПФУ особам, які набули травмування на території СРСР.
Згідно ст.1 „Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в сфері пенсійного забезпечення” від 13.03.1992 р. –пенсійне забезпечення громадян здійснюється відповідно із законодавством держави, на території якої вони проживають. При цьому, усі витрати пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення –несе держава, що надає забезпечення.
Щодо посилання на лист ФССНВ №628-08-1 від 28.03.05 р. про неврахування пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку громадян держав СНД для відшкодування ПФУ, то слід зазначити, що ці рекомендації суперечать чинному законодавству та Конституції України.
З огляду на викладене,
Керуючись ст. ст. 198,200,205,206,212,254 КАСУ, суд
ухвалив:
Постанову господарського суду Миколаївської області від 14.04.2006р. у справі №1/159/06 –залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Ухвала апеляційного господарського суду набирає законної сили з дня проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку в місячний термін до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Жукова
Суддя Т.А. Величко
Суддя Л.І. Бойко