Судове рішення #29470086

Справа № 1017/6161/12 Головуючий у І інстанції Каліновська А.В.

Провадження № 22-ц/780/2454/13 Доповідач у 2 інстанції Савченко С.І.

Категорія 47 25.04.2013


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України


25 квітня 2013 року м.Київ


Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:

головуючого судді Савченка С.І.,

суддів Панасюка С.П., Даценко Л.М.,

при секретарі Клименко В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду Київської області цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Миронівського районного суду Київської області від 26 лютого 2013 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на неповнолітніх дітей,-


в с т а н о в и л а:


У грудні 2012 року позивачка звернулася до суду із вказаним вище позовом, який мотивувала тим, що із 21 квітня 2007 року перебуває з відповідачем у зареєстрованому шлюбі, від якого мають двох малолітніх дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2. Вказувала, що в даний час вони з відповідачем проживають окремо, мають різні бюджети. Діти проживають разом з нею і знаходяться на її утриманні, однак відповідач матеріальної допомоги на утримання дітей не надає. Угоди про добровільну сплату аліментів між ними не досягнуто. У зв'зку з наведеним просила стягнути з відповідача аліменти на утримання двох малолітніх дітей в розмірі 1/2 частини всіх видів його заробітку, але не менше 30% встановленого прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дітьми повноліття.


Рішенням Миронівського районного суду Київської області від 26 лютого 2013 року позов задоволено. Стягнуто із відповідача на користь позивачки аліменти на утримання двох дітей до їх повноліття в розмірі 1/2 частини всіх видів його заробітку, але не менше 30% встановленого прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи із 20 грудня 2012 року до досягнення дітьми повноліття. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Відповідач ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким стягнути аліменти на утримання двох неповнолітніх дітей в твердій грошовій сумі в розмірі 400 грн., починаючи з 20 грудня 2012 року і до досягнення дітьми повноліття, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального права.


Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.


- 2 -


Відповідно до вимог ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 214 ЦПК України судове рішення має відповідати в тому числі на такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 3) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Зазначеним вимогам оскаржуване судове рішення відповідає не в повній мірі.


Судом встановлено і з матеріалів справи вбачається, що сторони із 21 квітня 2007 року перебувають у зареєстрованому шлюбі, від якого мають двох малолітніх синів ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2.

Також встановлено, що сторони в даний час проживають окремо, діти проживають з матір'ю і знаходяться на її утриманні. Відповідач матеріальної допомоги на утримання дітей не надає, угоди про добровільну сплату аліментів між сторонами не досягнуто.

Вказані обставини підтверджуються наявними у справі доказами.


Задовольняючи позов, суд першої інстанції обгрунтовував свої висновки тим, що є передбачені законом підстави для стягнення аліментів на утримання дітей до їх повноліття.

Такі висновки суду є правильними і відповідають приписам ст.180 СК України, яка покладає на батьків обов'язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Проте, визначаючи розмір аліментів, що підлягають стягненню з відповідача, суд порушив норми матеріального права, зокрема приписи ст.182 СК України, та не врахував всіх обставин справи, які впливають на розмір аліментів.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач є інвалідом ІІ групи внаслідок аварії на ЧАЕС з ураженням опорно-рухового апарату, на даний час не працює, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Миронівському районі та отримує пенсію по інвалідностів розмірі 1302,91 грн. За таких обставин суд мав врахувати стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, чого не зробив, що призвело до неправильного вирішення спору.


Відповідно до ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального права. Норми матеріального права вважаються порушеними або неправильно застосованими, якщо застосовано закон, який не поширюється на ці правовідносини, або не застосовано закон, який підлягав застосуванню.


З викладених вище підстав колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції в частині визначення розміру аліментів не грунтується на матеріалах справи та вимогах закону і підлягає зміні з ухваленням нового рішення.

Визначаючи розмір аліментів в частці від доходу відповідача який підлягає стягненню, колегія суддів керується наступним.

Згідно ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.

- 3 -


Згідно ч.2 ст.183 СК України якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

З огляду на вимоги закону, а також враховуючи стан здоров'я і матеріальне становище платника аліментів, колегія суддів вважає за необхідне зменшити розмір аліментів, стягнутих із відповідача на користь позивачки на утримання дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 із 1/2 до 1/3 частини всіх видів заробітку щомісячно але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія судів, -


в и р і ш и л а:


Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволити частково.

Рішення Миронівського районного суду Київської області від 26 лютого 2013 року в частині визначення розміру аліментів змінити, стягнувши із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця та жителя АДРЕСА_1, на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини його доходів щомісячно, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, починаючи з 20 грудня 2012 року і до досягнення повноліття.

В решті рішення суду залишити без змін.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з моменту його проголошення.




Головуючий : ___________________






Судді : ___________________ ________________




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація