ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" квітня 2013 р. Справа № 809/1036/13-a
11 год. 00 хв.
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Лучко О.О., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Івано-Франківського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави - в особі Головавтотрансінспекції та структурного підрозділу територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
01.04.2013 року Івано-Франківський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави - в особі Головавтотрансінспекції та структурного підрозділу територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області звернувся з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій згідно постанови №144372 від 10.01.2013р. в розмірі 1700 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Тернопільській області 22.11.2012 року складено акт за №076849 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, під час якої виявлено відсутність у водія індивідуальної контрольної книжки на автомобіль, що належить ОСОБА_1. За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області 10.01.2013 року винесено постанову за №144372 про застосування до відповідача фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. за порушення, передбачені абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" .
Відповідно до п.3 ч.1 ст.183-2 КАС України судом 02.04.2013 року винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, яку разом із копією позовної заяви та доданими до неї документами направлено відповідачу для подання заперечення або заяви про визнання позову. 04.04.2013 року відповідач отримав надіслані матеріали, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи. Заперечення проти позову чи заява про визнання позову від відповідача у строки передбачені ст.183-2 КАС України, не надходили.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Суд, розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України - без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, - прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05.04.2001р. встановлено, що загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту. Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. Зокрема, в ст.48 даного Закону зазначено, що документами для здійснення внутрішніх вантажних перевезень є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Вказаним Законом встановлено, що водій зобов'язаний пред'являти і інші документи, передбачені законодавством.
Так, 07.06.2010р. Міністерством транспорту та зв'язку України прийнято Наказ №340 "Про затвердження положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів" (далі Положення), яке встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку. Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Відповідно до п.6.1. розділу VI даного Положення автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Пунктом 6.3 розділу VI зазначеного вище Положення встановлено, що водій, який керує транспортним засобом та не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.
Відповідно до п.1.5 розділу І Положення тахограф - це контрольний пристрій, який встановлюється на транспортному засобі для показу та реєстрації інформації про рух транспортного засобу.
Статтею 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону застосовуються санкції, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
У відповідності до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій.
Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України №15-рп/2002 від 09.07.2002 року дане положення слід розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Таким чином, право суб'єкта владних повноважень на звернення до суду визначено в ч.2 ст.124 Конституції України.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.11.2012р. працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Тернопільській області проводилася перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт та було виявлено порушення вимог даного законодавства, а саме: автомобіль МАН, д.н. НОМЕР_3, що належить ОСОБА_1, та яким здійснювалось перевезення вантажу згідно товарно-транспортної накладної №82/36 від 21.11.2012р. (вантажоперевізник: ПП ОСОБА_2, вантажоодержувач: фірма «Ясен»), не облаштований повіреним тахографом, а у водія ОСОБА_3 відсутня індивідуальна контрольна книжка.
Дані обставини зафіксовані в акті перевірки від 22.11.2012р. №076849 (а.с. 9).
За виявлені порушення на підставі вищевказаного акта, начальником управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області 10.01.2013р. винесено постанову за №144372, на підставі якої до ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції в розмірі 1700 грн. (а.с. 11).
Дана постанова направлялася відповідачу та отримана останнім, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.12).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 22.05.2002 року зареєстрований як фізична особа-підприємець (а.с. 8)
Крім того, відповідно до довідки територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області від 20.02.2013р. відповідач не отримував ліцензію на право провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
При наданні відповідачем послуг з вантажних перевезень, наявність документів, передбачених ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" та п.6.3 Наказу №340 "Про затвердження положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів" є обов'язком відповідача, порушення якого тягне наслідки у вигляді застосування штрафних санкцій, передбачених ст.60 згаданого Закону.
Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. відповідно до постанови за №144372 від 10.01.2013 року.
Дана постанова відповідачем до вищестоящого органу або в судовому порядку не оскаржувались.
На день розгляду справи відповідачем добровільно сума застосованих фінансових санкцій не сплачена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, АДРЕСА_1, 77605) в дохід державного бюджету (№31110106700002 УДКСУ в м.Івано-Франківську, код платежу 21081100, МФО - 836014, код одержувача 37952250) фінансові санкції в розмірі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до ч.9 ст.183-2 КАС України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, рішення суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Суддя: Лучко О.О.