УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ справи: 116/1903/12 Головуючий суду першої інстанції:Крючков І.І.
№ провадження: 22-ц/190/139/13Доповідач суду апеляційної інстанції:Сінані О. М.
"07" лютого 2013 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді:Сінані О.М.,
Суддів:Рошка М.В., Хмарук Н.С.,
При секретарі:Кутелія Я.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до сільськогосподарського приватного підприємства «Монтанай» про зміну умов договору, за апеляційною скаргою ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 на рішення Роздольненського районного суду Автономної Республіки Крим від 23 жовтня 2012 року,
ВСТАНОВИЛА:
рішенням Роздольненського районного суду АР Крим від 23 жовтня 2012 року у задоволенні позову ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 відмовлено.
В обґрунтування апеляційної скарги ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, просять скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Зазначають, що відповідач не довів у судовому засіданні, що результати господарської діяльності та фінансово-економічний стан підприємства не надають можливості збільшити розмір орендної плати. Таким чином відмова у зміні договору оренди є необґрунтованою.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачів та їх представника, які підтримали апеляційну скаргу, пояснення представника відповідача, яка заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 є власниками земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
21.12.2005 року сільськогосподарським приватним підприємством «Монтанай» з ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_10 укладені договори оренди земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, 30.11.2005 року такі договори укладені сільськогосподарським приватним підприємством «Монтанай» з ОСОБА_8 та ОСОБА_9
Пунктом 9 договорів оренди передбачено, що розмір орендної плати складає 600 грн. Відповідно до п. 13 договорів розмір орендної плати переглядається один раз в три роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Указ Президента України від 02.02.2002 року «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», в редакції Указу від 19.09.2008 року № 725, яким визнано одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря, не має зворотної сили, носить рекомендаційний характер, а тому не може бути і підставою для зміни умов договору оренди.
Окрім того, відповідно до ст. 21 ч. 2 ЗУ «Про оренду землі» розмір, форма та строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди землі. Аналогічний порядок передбачений також ст. 19 ЗУ «Про плату за землю». Частиною 2 ст. 23 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у власності фізичних і юридичних осіб, переглядаються за згодою сторін.
З такими висновками місцевого суду погоджується колегія суддів та вважає, що вони зроблені з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія не приймає доводи апеляційної скарги, оскільки відповідно до ст. 3 ч. 1 п. 3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства є, в тому числі, свобода договору.
Згідно зі ст. 651 ч. 1 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічно волевиявлення сторін при зміні договору передбачено і ст. 30 ЗУ «Про оренду землі».
Текст Указу Президента України в редакції від 19.08.2008 року № 725 не містить посилань про розповсюдження його дії на договори, укладені до набрання ним чинності.
Таким чином збільшення розміру орендної плати залежить не тільки від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану підприємства, але і від волевиявлення сторін договору.
Оскільки згоди на збільшення орендної плати орендарем не надано, а Указ Президента України від 02.02.2002 року, в редакції Указу від 19.09.2008 року № 725 не має зворотної сили, є рекомендаційним в частині встановлення орендної плати, місцевий суд дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 303, 304, 308, 315 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим,
УХВАЛИЛА:
апеляційну скаргу ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 відхилити.
Рішення Роздольненського районного суду Автономної Республіки Крим від 23 жовтня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Судді: