Справа № 121/1928/13-к
1-кп/121/85/13
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим
у складі судді: ГАНИЧА М.Ф.
при секретарі: Гавриковій Ж.І.
за участю прокурора: Кутіщевої Н.М.
захисника: ОСОБА_1
законного представника: ОСОБА_2
представника цивільного позивача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ялтинського міського суду клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру відносно
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Ялти, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1,
вчинившего у стані неосудності суспільно небезпечне діяння, передбачене ст. 296 ч. 1 КК України,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 11 червня 2012 року в період часу з 14:10 до 15:00 години в приміщенні аптеки ПП «Фірма «Віста» № 1 по вул. Пальміра Тольятті-Маршака, 15/4 у м. Ялті, у період робочого часу аптеки, зажадав від фармацевта продати йому медичний препарат «Трамадол», на що йому було відмовлено. Після цього ОСОБА_4 умисно, з хуліганських спонукань, грубо порушуючи громадський порядок, з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося особливою зухвалістю, став голосно висловлюватися нецензурною лайкою на адресу працівників аптеки й покупців, розбив вітринне скло біля каси № 2 вартістю 996 гривень та дзеркальні двері біля кас №№ 8, 9 вартістю 650 гривень, заподіявши ПП «Фірма «Віст» № 1 матеріальну шкоду на загальну суму 1646 гривень. Від розбиття осколки скла в аптеці розлетілися по всьому залу, покупці злякалися й розійшлися, в результаті чого на дві години була порушена нормальна діяльність аптеки.
Вчинення ОСОБА_4 зазначеного суспільно небезпечного діяння доведено наступними доказами.
Свідок ОСОБА_5 показала в судовому засіданні, що 11 червня 2012 року приблизно о 14:00 годині до приміщення аптеки № 1 зайшов ОСОБА_4 та звернувся до фармацевта з вимогою продати йому медичний препарат «Трамадол». Оскільки такого препарату в аптеці не знайшлося, ОСОБА_4 було відмовлено в продажу, після чого він почав кричати, висловлюватися нецензурною лайкою, розбив вітринне скло біля однієї з кас та дзеркальні двері, від чого розлетілися у різні сторона осколки скла, попадали медичні препарати з розбитої вітрини. На деякий період часу робота аптеки була порушена, деякі покупці, що перебували в приміщенні на той час, злякалися та пішли.
З протоколу огляду відеозапису з камер відеонагляду, встановлених в приміщенні торговельного залу аптеки «Віста № 1», вбачається, що о 14:48 годині 11 червня 2012 року до приміщення аптеки входить чоловік, якого впослідуючому впізнала ОСОБА_5 як ОСОБА_4, розмахує руками, жестикулює, вказує на відвідувачів аптеки руками, щось говорить, після чого підходить до каси № 9, говорить з продавцем, відходить від каси, після чого рукою, а затим ногою наносить два удари по дзеркальній двері та склу вітрини, які розбиваються, а осколки скла розлітаються по полу (а.с. 53).
Завданий ПП «Фірма «Віста» № 1 матеріальний збиток, який, відповідно до довідки ПП «Фірма «Віста» № 147 від 17 липня 2012 року склав 1646 гривень (а.с. 25), відшкодований у повному обсязі (а.с. 38).
Відповідно до акту № 99 стаціонарної судово-психіатричної експертизи від 21 грудня 2012 року, ОСОБА_4 страждає психічним захворюванням - недиференційованою шизофренією (тип протікання неясний, період нагляду занадто короткий). На момент інкримінованого йому діяння ОСОБА_4 знаходився у стані загострення зазначеного психічного розладу (рівень важкого психічного розладу: гострому психотичному стані у вигляді картонно-галюцинарно-бредового синдрому), що перешкоджало йому усвідомлювати свої дії та керувати ними. На момент огляду ОСОБА_4 знаходився у стані неповної ремісії вказаного психічного захворювання і міг усвідомлювати свої дії та керувати ними. ОСОБА_4, відповідно до цього акту, потребує застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із звичайним наглядом (а.с. 28-31).
Розглянувши матеріали кримінального провадження, вислухавши думки учасників судового розгляду та свідка ОСОБА_5, суд дійшов до висновку про доведеність факту вчинення ОСОБА_4 суспільно небезпечного діяння, передбаченого ст. 296 ч. 1 КК України, як хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю.
Але суспільно небезпечне діяння вчинене ним у стані неосудності у зв'язку з психічною хворобою, якою він страждав на момент вчинення кримінального правопорушення і яка виключає можливість застосування до нього покарання.
Таким чином, до ОСОБА_4 мають бути застосовані примусові заходи медичного характеру.
В судовому засіданні були допитані у якості спеціалістів лікарі психоневрологічного відділення Ялтинської міської лікарні № 1 ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які пояснили, що на даний час психічний стан здоров'я ОСОБА_4 покращився, він пройшов стаціонарне лікування у стаціонарному психіатричному закладі та на даний час госпіталізації не потребує, у зв'язку з чим до нього можуть бути застосовані примусові заходи медичного характеру у вигляді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.
В підтвердження цих доводів 16 квітня 2013 року суду був наданий висновок комісії лікарів-психіатрів психоневрологічного відділення МЛ № 1 м. Ялти, відповідно до якого ОСОБА_4 на даний час не потребує госпіталізації до психіатричного закладу, до нього можуть бути застосовані заходи медичного характеру у вигляді амбулаторного лікування в умовах поліклініки психоневрологічного відділення міської лікарні № 1 м. Ялти (а.с. 49-50).
За таких обставин, з урахуванням вимог ст.ст. 93, 94 КК України, ч. 2 ст. 513 КПК України, ОСОБА_4 в примусовому порядку слід надати амбулаторну психіатричну допомогу.
Судових витрати у провадженні не мається, питання щодо речових доказів необхідно вирішити в порядку ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 19, 93, 94 КК України, ст.ст. 371, 372, 513 КПК України, суд
У Х В А Л И В:
До ОСОБА_4, вчинившего у стані неосудності суспільно-небезпечне діяння, передбачене ч. 1 ст. 296 КК України, відповідно до ст. 94 КК України застосувати примусові заходи медичного характеру у вигляді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.
Застосований до ОСОБА_4 запобіжний захід у виді підписки про невиїзд до набрання ухвалою законної сили - залишити без змін.
Речовий доказ - компакт-диск з відеозаписом з камер відеонагляду від 11 червня 2012 року, - зберігати в матеріалах кримінального провадження (а.с. 51-54).
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим протягом 7 днів з моменту її проголошення.
Суддя :