УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-5126/ 2006 Головуючий у 1 й інстанції - Морозова Л.М.
Категорія - 19 Доповідач - Гоков П.В.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 листопада 2006 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого - Рудь В.В.
суддів - Чубукова O.П, Гокова П.В.
при секретарі - Горобець К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу за апеляційною скаргою
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Тернівки
на рішення Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 22 травня 2006 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Тернівки, третя особа ВАТ „Павлоградвугілля" про стягнення страхової виплати за моральну шкоду, -
ВСТАНОВИЛА:
В квітні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом і просив стягнути з відповідача на його користь 71800 грн. як страхову виплату у відшкодування моральної шкоди.
В обгрунтування позовних вимог посилався на те, що тривалий час знаходився у трудових відносинах з копалинами системи „Павлоградвугілля". За час роботи в шкідливих умовах праці отримав професійні захворювання -попереково-кресцову радикулопатію, порушення біомеханіки хребта, двосторонній плечелопаточний періартроз та інші.
Згідно висновку МСЕК від 26.04.2004р. йому було встановлено 55% втрати професійної працездатності та 3-ю групу інвалідності безстроково.
У зв'язку з професійним захворюванням стан здоров'я погіршився, постійно відчуває фізичний біль, знаходиться в депресії.
Відповідач - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Павлограді позовні вимоги не визнав.
Рішенням Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 22 травня 2006 року позовні вимоги задоволені частково, з Фонду на користь позивача стягнуті страхові виплати за моральну шкоду в сумі 38500 грн. / а.с. 29-30 /.
В апеляційній скарзі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Тернівка ставить питання про скасування рішення суду, посилаючись на те, що рішення ухвалено з порушенням матеріального та процесуального права, оскільки не була проведена медико-соціальна експертиза для встановлення факту спричинення позивачу моральної шкоди, а Законом України „Про бюджет 2006 року" зупинена дія Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності" на 2006 рік в частині призначення моральної шкоди /а.с. 31 /.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - зміні з постановлениям нового рішення в частині розміру моральної шкоди згідно п. З с. 309 ЦПК України, з наступних підстав.
Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції виходив із встановлених ним обставин про те, що позивач він тривалий час знаходився у трудових відносинах з копалинами компанії„Павлоградвугілля". За час роботи в шкідливих умовах праці отримав професійне захворювання, втратив 55% професійної працездатності, має 3-ю групу інвалідності безстроково. У зв'язку з професійним захворюванням стан здоров'я погіршився, позивач постійно відчуває фізичний біль, знаходиться в депресії та інше.
Ці обставини підтверджуються - довідкою МСЭК від 26.04.2004р. про встановлення позивачу первинно 55% втрати професійної працездатності та З групи інвалідності; трудовою книжкою; актом розслідування професійного захворювання, медичними документами про хвороби позивача; поясненнями сторін та іншими матеріалами справи / а.с. 14,6-21 /.
За таких обставин міський суд прийшов до обґрунтованого висновку про те, що позивачу спричинено моральну шкоду і, що, відповідно до вимог ст. ст. 21, 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", страхову виплату за моральну шкоду повинен сплатити відповідач.
Доводи в апеляційній скарзі відповідача про відсутність медичного висновку щодо спричинення позивачу моральної шкоди не можуть бути прийняті до уваги, оскільки наявність таких висновків не є обов'язковим для суду при вирішенні питання про відшкодування моральної шкоди. До того ж, під час розгляду справи відповідач не заявляв клопотання про проведення експертизи на предмет спричинення позивачу моральної шкоди.
Не можуть бути прийняті до уваги доводи відповідача про те, що Фонд не зобов'язаний відшкодувати моральну шкоду потерпілим на виробництві згідно Закону України „Про бюджет 2006 року", оскільки законодавство, що регламентує такі компенсації - діє.
Суд ухвалив рішення, що відповідає вимогам закону, його висновки обґрунтовані і підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та поясненнями самих сторін.
Разом з тим, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції безпідставно зависив суму відшкодування і, враховуючи характер моральних страждань позивача, розмір втрати ним працездатності, а також те, що відповідач сплачує позивачеві і інші страхові виплати у зв'язку з його професійним захворюванням, колегія вважає необхідним зменшити розмір страхової виплати за моральну шкоду з 38500 грн. до 23000 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 303, 307, 309 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Тернівка задовольнити частково.
Рішення Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 22 травня 2006 року змінити в частині розміру страхової суми за моральну шкоду.
Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Тернівка на користь ОСОБА_1 страхову суму за моральну шкоду в розмірі 23000 грн.
В іншій частині рішення залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з цього часу.