Судове рішення #29253466




Справа № 235/820/13-ц

Провадження № 2/235/1812/13

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


12 квітня 2013 р. м. Красноармійськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецьої області

у складі: головуючого судді Халаджи О.В.

при секретарі Афендіковій А.О.

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Бушинської Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Красноармійську справу за позовом ОСОБА_3 до Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про відшкодування моральної шкоди,


В С Т А Н О В И В:


Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до відповідача Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» (далі ДП «ВК «Краснолиманська») про відшкодування моральної шкоди у зв`язку із втратою працездатності на виробництві.

У своєму позові позивач вказав, що він тривалий час працював на підприємстві відповідача. 24 березня 2011 року він був звільнений з підприємства за власним бажанням.

26 жовтня 2011 року йому було видано акт розслідування хронічного професійного захворювання по формі П-4.

05 грудня 2011 року, згідно висновку Обласної профпатологічної медико-соціальної експертної комісії (далі МСЕК) йому було встановлено 25% втрати професійної працездатності.

На підставі висновку МСЄК відділом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Україні в м. Красноармійськ йому були призначені страхові виплати у вигляді одноразової допомоги та втраченого заробітку.

Позивач вважає, що дійсно у зв`язку із шкідливими умовами праці він отримав професійне захворювання на підприємстві і тому відповідач йому повинен відшкодувати моральну шкоду. Спричинену моральну шкоду він пояснює тим, що у зв'язку з професійним захворюванням він постійно змушений лікуватись, почуває себе погано, не має можливості працювати як раніше на шахті та вести звичайний спосіб життя, що призвело до втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагало від нього додаткових зусиль для організації свого життя, після втрати працездатності у нього змінилися умови життя, що тягнуть за собою зниження життєвої активності, систематичне нездужання і послаблення організму.

Все це разом має вплив на його життя та стосунки із близькими, у нього з'явилося почуття відчаю, тривоги перед майбутнім. В даний час практично всі кошти його родини спрямовані на відновлення його здоров`я. Свою моральну шкоду він оцінює в 50 000 гривень та просить стягнути зазначену суму з відповідача на його користь.

У судове засідання позивач не з'явився, надав до суду заяву з проханням слухати справу без його участі, за участю його представника ОСОБА_1

Представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача Бушинська Є.В. позовні вимоги не визнала в повному обсязі, оскільки на медико-соціальні експертні комісії покладено обов`язок встановлення наявності моральної шкоди, така шкода позивачу МСЄК не встановлювалась. Крім того, позивач не представив будь-яких доказів, що підтверджували би його моральні страждання та втрату нормальних життєвих зв'язків. Також, не представив медичних довідок, які б підтверджували перенесення позивачем стресових і других негативних проявів стану його здоров,я. Також зазначила що сума, яку просить позивач на відшкодування моральної шкоди значно завищена, та суд, при винесенні рішення, має виходити із засад розумності, виваженості, справедливості. Просила у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Красноармійську Донецької області до судового засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву з проханням слухати справу без його участі, на розсуд суду.

Представник відповідача, представник позивача проти розгляду справи без участі позивача та третьої особи не заперечували.

Суд вважає, що в справі є достатньо даних про викладені у позові обставини та не має необхідності вислуховувати особисті пояснення позивача та представника третьої особи.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_3 з 10.09.1988 року по 24.03.2011 року перебував з відповідачем у трудових відносинах, працював на посадах гірничого робітника з ремонту гірничих виробіток, гірничого майстра підземного, заступника та помічника начальника дільниці, начальника дільниці, на всіх посадах працював з повним підземним робочим днем у шахті, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.6-8).

Під час роботи в шахті він отримав професійне захворювання, яке виникло у зв'язку з тривалим періодом роботи в шкідливих умовах праці, зумовлених впливом шкідливого виробничого фактору - пилу (13,3 мг/м.куб. при ГДК 4 мг/м.куб.) на протязі 86,1 % часу робочої зміни, що підтверджується актом розслідування хронічного професійного захворювання по формі П-4 від 26.10.2011 року (а.с.18)

Згідно з висновком Центральної лікарсько-експертної комісії Державної установи «Інститут медицини праці академії медичних наук України» Клініки професійних захворювань № 32/1210 від 26.09.2011 року позивачу було поставлено: основний діагноз - хронічний бронхіт ІІ ступеня, фаза затухаючого захворювання, прикореневий та нижньочастковий пневмосклероз, ЛН І-ІІ ст. (першого-другого ступеню) - захворювання професійне, встановлено вперше; та супутній - ІХС (дифузний кардіосклероз, стенокардія напруги, І-ІІ ф.кл.), гіпертонічна хвороба ІІ ст., СН 0-1 ст. Хронічний гепатит. Хронічний холецистит. Хронічна люмбоішиапгія (а.с.16-17).

05.12.2011 року позивачу було вперше встановлено 25% безстроково втрати професійної працездатності по профзахворюванню, що підтверджується довідкою МСЄК (а.с.9). Крім того, згідно висновку Центральної лікарсько-експертної комісії Державної установи «Інститут медицини праці академії медичних наук України» Клініки професійних захворювань йому протипоказано роботу в умовах дії пилу, токсичних та подразнюючих речовин, несприятливого мікроклімату, фізичного навантаження. Рекомендовано спостереження та лікування у терапевта, невролога, профпатолога за місцем проживання, санаторно-курортне лікування в санаторіях пульмонологічного профілю (а.с. 16-17)

Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м.Красноармійську Донецької області були призначені страхові виплати: щомісячні страхові виплати та одноразова допомога по профзахворюванню, що підтверджується поясненням представника позивача, проти якого не заперечував представник відповідача.

Згідно виписок із історії хвороби та епікризів, доданих до справи, у позивача постійний кашель, переважно сухий з тяжко відділяємим харкотинням, задуха при незначних навантаженнях, почуття нехватки повітря, болі у грудній клітці, біль в поперековому відділі хребта з іррадіацією в ноги, більше в праву, періодичні болі в області серця, бистра стомленість, слабкість, високий артеріальний тиск, поганий сон, чрезмірна потливість.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2008 р. від 08 жовтня 2008 р. Конституційний Суд України вважає, що після внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності» від 22.02.2001 р. № 2272-ІІІ. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загально обов'язкове державне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності » від 23.03.2007 р. № 717-V (п.1.абз.3 п.5,п.9, абз 3 п.10, п.11 розділу 1 Закону), яким скасовано право застрахованих громадян, які потерпіли на виробництві від нещасного випадку або професійного захворювання, на відшкодування моральної шкоди за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України, право громадян на відшкодування моральної шкоди не порушено, оскільки ст.237-1 КЗпП України їм надано право відшкодовувати моральну шкоду за рахунок власника або уповноваженого ним органу (роботодавця).

Згідно Акту розслідування хронічного професійного захворювання по формі П-4 від 26.10.2011 року, саме у період роботи на підприємстві відповідача ДП «ВК «Краснолиманська» позивач отримав вищезазначене професійне захворювання, а тому саме у останнього виникає обов`язок відшкодовувати моральну шкоду позивачу.

Суд вважає, що саме діями відповідача позивачеві спричинені моральні страждання, пов`язані із професійним захворюванням, яке є прямим наслідком шкідливих та небезпечних умов праці на підприємстві відповідача.

Суд не приймає доводи представника відповідача, що наявність моральної шкоди може встановлюватися лише органом МСЄК, оскільки спричинення працівнику моральної шкоди може бути також встановлено судом.

Відповідно до ст.1 Гірничого Закону України до особливо небезпечних підземних умов відносяться саме умови в шахтах, пов`язані з дією важкопрогнозованих проявів гірничогеологічних і газодинамічних факторів, що створюють небезпеку для життя та здоров`я їх працівників (виділення та вибухи газу та пилу, раптові викиди тощо).

Відповідно до ст.237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством.

Відповідно до статті 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої їй внаслідок душевних страждань, яких вона зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я.

В судовому засіданні встановлено, що позивач отримав професійне захворювання з незворотніми наслідками, втратив 25% професійної працездатності, що суттєво вплинуло на його життя, життя його сім'ї. Окрім того, позивач зазнав та продовжує зазнавати дуже сильного фізичного болю та страждань, у зв'язку із чим змушений довго тривало лікуватись, що також впливає на якість його життя.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом з урахуванням характеру заподіяної шкоди позивачу, ступеню фізичних та душевних страждань позивача, при визначенні розміру моральної шкоди суд виходить з принципів справедливості, розумності та достатності, передбачених ст. 23 ЦК України.

Страждання позивача викликають певні зміни у його житті, він був вимушений звільнитися з підприємства, де бажав продовжувати працювати та отримувати гідну зарплатню. Періодичні дуже сильні напади кашлю, задуха, почуття нехватки повітря, болі в грудній клітці не дають йому можливості почувати себе повноцінною людиною, заважають спілкуванню з родиною. Тривале лікування позначилося на його загальному стані, він постійно пригнічений через те, що можливості лікування і відновлення здоров`я практично немає, відносини його погіршилися, він позбавлений можливості повноцінно виконувати свої сімейні обов'язки по дому, усі турботи по будинку лягли на дружину.

Тому суд, виходячи з засад розумності і справедливості, а також важкості отриманого професійного захворювання, вважає, що на користь позивача має бути стягнуто 12 000 гривень. Моральна шкода у розмірі 50 000 гривень, яку позивач просить стягнути з відповідача судом вважається перебільшеною.

В силу ст.88 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача. Так, суд вважає, що з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір у сумі 229 гривень 40 копійок.

На підставі ст.ст. 23 ЦК України, ст. 237-1 КЗпП України та керуючись ст.ст. 3-6,10, 11, 57, 208, 209, 212-215, 294 ЦПК України, суд


В И Р І Ш И В:


Позовні вимоги ОСОБА_3 до Державного підприємства Вугільна компанія Краснолиманська» про відшкодування моральної шкоди задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства Вугільна компанія Краснолиманська» з рахунку № 26006301620720 в Філії «Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Красноармійськ Донецької області», МФО 334497, код ЄДРПОУ 31599557 на користь ОСОБА_3 на відшкодування моральної шкоди, яка пов`язана із професійним захворюванням на виробництві 12 000 (дванадцять тисяч) гривень.

Стягнути з Державного підприємства Вугільна компанія Краснолиманська» на користь держави судовий збір у розмірі 229 (двісті двадцять девять) гривень 40 копійок .

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.




Суддя:





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація