ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2013 рокуСправа № 912/359/13-г
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Мохонько К.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ТОВ "Агрофірма Краснянська" с. Красне, Чернігівського району, Чернігівської області
до відповідача: Приватного акціонерного товариства "Креатив" м. Кіровоград
про визнання недійсним договору поставки
Представники сторін:
від позивача - не з'явився
від відповідача - Яковець О.Ю. довіреність б/н від 12.04.12р.
В судовому засіданні 26.03.13р. оголошувалась перерва до 10.04.13р. на 12 год. 00 хв.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом про визнання недійсним укладеного з відповідачем договору поставки № С 12-290 від 03.10.12р. В письмових поясненнях від 20.03.13р. позивач просив у випадку, якщо договір поставки не буде визнаний недійсним повністю, визнати його недійсним в частині пунктів 3.2, 4.2.11, 6.5.
В судовому засіданні 26.03.13р. представник позивача підтримав позов, представник відповідача позов не визнав, надав відзив. В дане засідання суду позивач не з'явився, про причини неявки не повідомив, ніяких клопотань не подавав, хоча належним чином сповіщений про час і місце розгляду справи, що підтверджується підписом його представника на заяві про оголошення перерви по справі. Представник відповідача надав усні та письмові заперечення.
На підставі ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній документами та при даній явці сторін.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача господарський суд з'ясував наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Між сторонами укладений договір поставки № С 12-290 від 03.10.12р. За умовами договору продавець (позивач) зобов'язується поставити і передати у власність покупця, а покупець (відповідач) прийняти і оплатити насіння соняшнику урожаю 2012 року. Кількість товару 490 тон, ціна за тону - 4100 грн., орієнтовна сума договору - 2009000 грн. Покупець зобов'язується здійснити оплату товару на умовах 100 % передоплати. Остаточний розрахунок здійснюється протягом 10 банківських днів після фактичного отримання товару та документів. Договір набирає силу з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання всіх умов. Договір підписаний представниками сторін та посвідчений печатками підприємств.
В тексті позову ТОВ "Агрофірма Краснянська" посилається на підписання договору зі сторони відповідача начальником відділу закупівель Кафіліносом С.В. без необхідних повноважень і права на підписання договору; наявність сумнівів щодо справжності підпису Кафіліноса С.В. та щодо належності підпису саме цій особі. Позивач не виключає, що в договорі використане факсимільне відтворення підпису або інший аналог власноручного підпису зазначеної особи, на що згоди позивач не надавав.
Відповідно до ст. ст. 203, 207, 215 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і супільства, його моральним засадам.
Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.
Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.
Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідач надав завірену копію довіреності № 5042 від 27.08.12р. на ім'я Кафіліноса С.В. підписану генеральним директором приватного акціонерного товариства "Креатив" Бойко О.М. За змістом довіреності Кафілінос С.В. має право підписувати договори, контракти, угоди, специфікації від імені довірителя на поставку, зберігання насіння соняшнику, а також перевезення насіння соняшнику, та інших олійних, технічних чи зернових культур на суму, що не перевищує 5000000 грн. та еквівалент цієї суми в іноземній валюті за курсом НБУ на дату підписання. В спірному договорі поставки № С12-290 від 03.10.12р. зазначена його орієнтовна сума 2009000 грн., що не перевищує максимально допустимої суми в 5000000 грн.
В судовому засіданні 26.03.13р. судом оглянутий наданий представником відповідача оригінал договору поставки № С12-290 від 03.10.12р. на якому стоять підписи представників сторін та відбитки печаток підприємств.
Позивач не подавав клопотань про призначення судової експертизи для з'ясування питання про приналежність підписів на договорі певним особам чи про дослідження способу, яким вони виконані (власноруч чи факсиміле).
Стосовно вказаних позивачем окремих пунктів договору, які на його думку слід визнати недійсним, слід зазначити наступне.
Пункт 3.2 - термін поставки Товару - протягом 6 днів після здійснення сплати Покупцем. Продавець зобов'язаний у письмовій формі за 3 (три) календарних дні повідомити Покупця про готовність поставки Товару із зазначенням дати та місця поставки. Після закінчення терміну ставки Продавець не звільняється від обов'язку поставити Товар на суму отриманої передплати. Покупець має право в односторонньому порядку відмовитись від отримання непоставленого товару, письмово попередивши про це Продавця.
Зміст цього пункту договору цілком і повністю відповідає положенням ст. ст. 663, 664, 665 ЦК України, ст. 267 ГК України - строки поставки встановлюються сторонами самостійно, а останнє речення узгоджується з правом кредитора відмовитись від прийняття виконання зобов'язання визначеного в ст. 612 ЦК України.
Пункт 4.2.11 - у видаткових накладних вказується остаточна ціна на партію товару, згідно з п. 4.2.10 даного Договору.
В цьому пункті йде мова про ціну партії товару, а не однієї тони товару, яка визначена в пункті 4.1 договору. А ціна партії товару коливається від обсягу товару, що поставлений в одному транспортному засобі (наприклад, у вантажному автомобілі), про що вказано в пунктах 4.2.8, 4.2.9 договору.
Пункт 6.5 - після закінчення терміну поставки, вказаного в п. 3.2 Договору, у разі поставки Товару на суму, меншу розміру здійсненої передплати або не поставки/недопоставки Товару, Продавець повинен повернути (перерахувати) Покупцеві грошові кошти у розмірі виниклої заборгованості протягом двох банківських днів з дати направлення відповідної вимоги Покупцем. Обов'язок повернення передплати є грошовим зобов'язанням Продавця відповідно до ст. 625 ЦК України.
Перше речення цього пункту повністю відповідає змісту ч. 2 ст. 693 ЦК України, друге речення узгоджується зі ст. ст. 192, 655, 712 ЦК України.
Сторони, в тому числі і позивач, не надали суду доказів існування протоколу розбіжностей при укладенні договору № С12-290 від 03.10.12р. чи його окремих частин, зокрема спірних пунктів 3.2; 4.2.11; 6.5.
Таким чином, позов задоволенню не підлягає.
На підставі ч. 1 ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача, так як суд відмовляє в задоволенні позову.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 181 ГК України, ст. ст. 203, 207, 215 ЦК України, ст. ст. 32 - 34, 43, 44, 49, 75, 82 - 85 ГПК України господарський суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову повністю відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку визначеному ГПК України.
Примірники рішення направити позивачу за адресою: 15572 Чернігівська область, Чернігівський район, с. Красне вул. Радянська 26-А; відповідачу - 25014 м. Кіровоград просп. Промисловий 19 рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Повне рішення складено 15.04.13р.
Суддя К.М.Мохонько