Провадження 2-а/235/66/13
Справа 235/1423/13-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 квітня 2013 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі:
головуючого - судді Халаджи О.В.
при секретарі Афендіковій А.О
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
15.03.2013 року позивач ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, зазначивши, що вона є пенсіонером, їй призначена пенсія державного службовця, знаходиться на обліку у відповідача.
12.06.2012р. позивачка вийшла на пенсію держслужбовця з посади головного спеціаліста відділу державного реєстрації актів цивільного стану по м. Красноармійськ, маючи стаж державної служби 29 років 9 місяців 25днів На її письмове звернення відповідач рішенням від 01.03.2013 року відмовив їй в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати. Позивачка вважає, що їй, як державному службовцеві, повинна бути перерахована пенсія з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, оскільки з цих виплат було сплачено страхові внески. Просила суд визнати неправомірною відмову УПФУ у м. Красноармійську та Красноармійському районі щодо перерахунку їй пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, скасувати рішення від 01.03.2013 року про відмову в перерахунку пенсії, зобов»язати провести перерахунок та виплату пенсії з 12.06.2012 року з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, позовні вимоги не визнав у повному обсязі, надав заперечення проти позову(а.с.37).
Суд, заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області районі та отримує пенсію за віком, згідно з Законом України «Про державну службу» з 12.06.2012 року. Працювала на посаді головного спеціаліста відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Красноармійську.
21.02.2013 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги та індексації: включити до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати відповідно до довідки від 21.02.2013 року № 05-3-26/30, виданої Головним управлінням юстиції , так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати , що суттєво вплинуло на розмір пенсії.
Рішенням від 01.03.2013 року відповідач відмовив в перерахунку(а.с.11).
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП (далі -Закон № 3723-ХП) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
04 лютого 2003 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року N 432-ІУ, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 371, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2)іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Що стосується позовних вимог про включення в розрахунок пенсії середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, то за змістом статті 37 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці»(далі -Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП «Про пенсійне забезпечення»(далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 105 8-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій довідці форми N5-1.
Таким чином, суд вважає, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № Ю58-ІУ та стаття 66 Закону № 1788-ХП.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Частиною першою ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов’язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
На підставі ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суд приходить до висновку, що оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії 21.02.2013 року, тобто після 15 числа місяця, то перерахунок пенсії повинен бути проведений з першого числа місяця, наступного за зверненням, тобто з 01.03.2013 року, а не з 12.06.2012 року, як просить в позові позивачка ОСОБА_1
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 158-163, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 01.03.2013 року про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області провести з 01 березня 2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 34,41 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя