Справа № 2-4347/12
Провадження №2/369/372/13
РІШЕННЯ
іменем України
19.03.2013 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі
головуючої судді Медвідь Н.О.
при секретарі Ковтонюк К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, НАСК «Оранта» про відшкодування завданих збитків та моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом , посилаючись на те, що 09.06.2012 приблизно о 16 годині 20 хвилин на 22 км + 600 м, автодороги М07 Київ- Ковель, водій ОСОБА_2, керуючи автомобілем «Lexus LX» державний номер НОМЕР_1, виїжджаючи з другорядної дороги на перехресті, не надав перевагу в русі автомобілю «Suzuki Grant Vitara» державний номер НОМЕР_2, та вчинив ДТП з останнім після чого автомобіль «Suzuki Grant Vitara» державний номер НОМЕР_2, відкинуло на автомобіль «Volkswagen Vento» державний номер НОМЕР_3 що належить позивачу.
Згідно постанови Києво-Святошинського районного суду м. Київської області від 09.07.2012 ДТП сталася внаслідок порушення Правил дорожнього руху України, водієм автомобіля «Lexus LX» державний номер НОМЕР_1, ОСОБА_2
Відповідно до звіту про визначення матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу «Volkswagen Vento» вартість матеріального збитку становить 24178,34 грн., а вартість відновлювального ремонту становить 46137,48 грн.
Згідно з акту виконаних робіт від 16.09. 2012 вартість ремонтних робіт складає 32 500,00 грн., зазначені кошти були ним сплачені для проведення відновлення автомобіля.
На момент вчинення ДТП власник автомобіля «Lexus LX» ОСОБА_2 мав договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власника наземного транспортного засобу, згідно якого НАСК „ОРАНТА" взяла на себе зобов'язання відшкодувати заподіяну шкоду третім особам під час ДТП.
Ним були понесенні витрати на проведення автотоварознавчого дослідження що складає 500 грн., та витрати на евакуацію автомобіля з місця ДТП в розмірі 450 грн.
Тому вважає, що з НАСК "Оранта" повинно бути стягнуто суму, страхового відшкодування, в розмірі 32 500,00 грн. + 500грн.( витрати за проведення авто товарознавчого дослідження) + 450 грн. ( витрати на за евакуацію автомобіля) - 510 гривень, (франшиза) = 32 940,00 грн. (ліміт матеріальних збитків що підлягає сплати страховиком). Невідшкодовані витрати в розмірі франшизи 510 грн.. повинні бути стягнуті з відповідача ОСОБА_2
Пошкодження його автомобіля стало причиною сильних переживань, він має сталу репутацію та займаюся активною комерційною діяльністю, після настання ДТП у нього погіршився настрій, він став дратівливіший, та, в цьому емоційному стані не може сумлінно виконувати взяті на себе обов'язки, а це впливає на становищі на роботі та в сім'ї, всі вищезазначені обставини виникли в результаті небажання відповідачів врегулювати вищезазначену подію та провести виплату страхового відшкодування..
Тому просив стягнути з НАСК „Оранта" 32 940 грн., матеріальних збитків, з ОСОБА_2 510 грн., (франшизи); з НАСК „Оранта" 2500 грн., моральних збитків; з ОСОБА_2 2500 грн., моральних збитків. Стягнути з відповідачів судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився, про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, згідно заяви просив слухати справу у свою відсутність, позов визнає.
Відповідач НАСК «Оранта» в судове засідання не з»явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, згідно заперечень зазначив, що 11.06. 2012 позивач звернувся до НАСК "Оранта" з заявою про виплату страхового відшкодування та надав для огляду та проведення експертного висновку для визначення розміру відшкодування автомобіль «Volkswagen Vento» д.н. НОМЕР_3
20.06.2012 року було складено експертне дослідження № НОМЕР_3 - 20.06/2 яким встановлено вартість відновлювального ремонту (Свр)- 49147,60 грн. більша ринкової вартості КТЗ до ДТП ( С ) - 47 495,65 грн., оскільки виконується дана умова згідно Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, п. 8.2 якщо Свр > С то, у даному випадку КТЗ економічно недоцільно. Та матеріальний збиток визначається за формулою У = С (47 495,65 грн.).
Якщо власник транспортного засобу не згоден з визначенням транспортного засобу фізично знищеним, йому відшкодовується різниця між вартістю транспортного засобу до та після ДТП , а також витрати по евакуації транспортного засобу з місця ДТП.
Оскільки позивач не визнавав свій транспортній засіб фізично знищеним відповідачу потрібно визначити вартість транспортного засобу після ДТП, щоб відшкодувати різницю відповідно до вище згаданої статті.
25.07.2012 листом позивача було повідомлено що, для встановлення дійсної ринкової вартості після ДТП буде проведено маркетингове дослідження з визначення вартості майна за допомогою Інтернет-аукціону, для подальшого розрахунку страхового відшкодування. Після проведення маркетенгового дослідження відповідно до протоколу затвердження результату проведення аукціону від 11.09.2012 визначено вартість транспортного засобу після ДТП що складає - 26 000 грн.
01.10.2012 було складено розрахунок страхового відшкодування де визначено відповідно до п. 30.2 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" різниця між вартістю транспортного засобу до та після ДТП , а саме, 47 495,65 грн. (ринкова вартість до ДТП) - 26 000,00 грн. (вартість після ДТП) = 21495,65 грн. від отриманої суми віднімаємо - 510 грн. (франшиза) = 20 985.65 грн. сума страхового відшкодування.
На сьогоднішній день дана сума страхового відшкодування дійсно не виплачена тому відповідач не буде заперечувати проти стягнення суми відшкодування в розмірі - 20 985,65 грн. Тому просив позов задовольнити частково.
Суд, вислухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи, позов задовольняє з наступних підстав:
Судом встановлено, що 09.06.2012 приблизно о 16 годині 20 хвилин на 22 км + 600 м, автодороги М07 Київ-Ковель, водій ОСОБА_2, керуючи автомобілем «Lexus LX» державний номер НОМЕР_1, виїжджаючи з другорядної дороги на перехресті, не надав перевагу в русі автомобілю «Suzuki Grant Vitara» державний номер НОМЕР_2, та вчинив ДТП з останнім після чого автомобіль «Suzuki Grant Vitara» державний номер НОМЕР_2, відкинуло на автомобіль, що належить позивачу.
Згідно постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 09.07.2012 ДТП сталася внаслідок порушення Правил дорожнього руху України, водієм автомобіля «Lexus LX» державний номер НОМЕР_1 ОСОБА_2
Відповідно до звіту про визначення матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу «Volkswagen Vento» державний номер НОМЕР_3., вартість матеріального збитку становить 24178,34 грн., а вартість відновлювального ремонту становить 46137,48 грн.
Згідно з акту виконаних робіт від 16.09.2012 вартість ремонтних робіт по відновленню автомобіля «Volkswagen Vento» державний номер НОМЕР_3 складає 32 500 грн., зазначені кошти були ним сплачені для проведення відновлення автомобіля.
На момент вчинення ДТП власник автомобіля «Lexus LX» державний номер НОМЕР_1 ОСОБА_2 мав договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власника наземного транспортного засобу, згідно якого НАСК „ОРАНТА" взяла на себе зобов'язання відшкодувати заподіяну шкоду третім особам (позивачу), під час ДТП, яка сталася за участю забезпеченого транспортного засобу «Lexus LX» державний номер НОМЕР_1, та внаслідок якої наступає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована за договором (ОСОБА_3.).
Згідно ч. 2 ст. 1187 ЦК України шкода завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі ( права власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Стаття 1194 ЦК України передбачає порядок відшкодування шкоди особою, яка застрахувала свою цивільну відповідальність: за загальним правилом особа, на користь якої здійснено страхування (потерпілий), не має права звернутися безпосередньо до страхувальника. Вимога про відшкодування шкоди пред'являється до страховика. Проте, якщо страхового відшкодування (сплату якого проводить страховик) недостатньо, страхувальник (для повного відшкодування завданої ним шкоди) зобов'язаний сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Відповідно до ст. 29 Закону України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому уповноваженим органом.
Отже, відповідно до законодавства України страхова компанія повинна відшкодувати вартість саме матеріального збитку, реально понесених затрат на відновлення автомобіля.
Позивачем були понесенні додаткові витрати на проведення авто-товарознавчого дослідження що складає 500 грн., та витрати на евакуацію автомобіля з місця ДТП в розмірі 450 грн.
Відповідно до ст. 29 Закону України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", та полісу № АВ 5400979, від 16.05.2012 суд стягує з відповідача НАСК "Оранта" суму страхового відшкодування, в розмірі 32 500,00 грн. реальні затрати на ремонт автомобіля, 500грн. витрати за проведення авто товарознавчого дослідження, 450 грн. витрати на за евакуацію автомобіля, 510 гривень франшиза, що складає загальну суму 32 940,00 грн.
Невідшкодовані витрати в розмірі франшизи 510 грн. підлягають стягненню з ОСОБА_2.
Відповідно до вимог ст. 22 Закону України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", потерпілому відшкодовується також моральна шкода передбачена п. 1,2 частини другої ст. 23 ЦК України. Така шкода відшкодовується у встановленому судом розмірі відповідно до вимог ст.23 ЦК України. При цьому страховик, НАСК «ОРАНТА» відшкодовує шкоду не більше 5 відсотків ліміту визначеного у п. 9.3 ст. 9 Закону України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", що становить 5 000 грн.
Згідно ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній особі або юридичній особі неправомірними рішеннями діями, чи бездіяльністю відшкодовується особою, яка її завдала за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Суд задовольняє позов щодо відшкодування моральної шкоди, оскільки відповідно роз'яснень даних в п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.95 року № 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної шкоди" обов'язковому з'ясуванню при вирішенні справ про відшкодування моральної шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою та протиправними діяннями її заподіювача, та вина останнього в її заподіянні. Зокрема суд повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або витрат немайнового характеру, за яких обставин, та якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі позивач оцінює заподіяну шкоду та з чого він виходив при цьому.
Обов»язок по відшкодуванню шкоди суд покладає на обох відповідачів, а тому завдана моральна шкода у розмірі 5 000 грн., та підлягає стягненню з відповідача ОСОБА_2 у сумі 2 500 грн., та з відповідача НАСК „Оранта" у сумі 2 500 грн.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Отже, суд, оцінюючи докази в їх сукупності, дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність вимог позивача, оскільки вони відповідають вимогам ст.57-59 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 23, 526, 530, 979, 988, 990, 992, 1167, 1187, 1194 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 209, 212-214, 215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути НАСК «Оранта» на користь ОСОБА_1 32 940 грн. матеріальних збитків, 2500 грн. моральних збитків, 383 грн. 05 коп. судового збору, а всього 35 823 грн. 05 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 510 грн. франшизи, 2500 грн. моральних збитків, 64 грн. 25 коп. судового збору, а всього 3 074 грн. 25 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області через Києво-Святошинський протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя: