Судове рішення #2906031

Справа 2-3206/2007

 

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

 

30 жовтня 2007 року

Дзержинський районний суд м.  Кривого Рогу у складі:

головуючого- судді                                                        Міхеєвої В.Ю.

при секретарі                                                                  Єруновій О.В.

за участю представників позивачки адвоката            ОСОБА_1.,

ОСОБА_2.,

відповідачок                                                                   ОСОБА_3.,  ОСОБА_4.

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_3,  ОСОБА_4,  3-я особа відділ соціального захисту населення виконкому Дзержинської районної у місті ради про припинення договору довічного утримання та визнання права власності на нерухомість,

 

ВСТАНОВИВ:

 

Позивачка ОСОБА_5  14.08.2007 року звернулася до суду з позовною заявою до відповідачок ОСОБА_3.,  ОСОБА_4.,  в якій просить припинити дію договору довічного утримання,  укладеного між нею та ОСОБА_6.,  посвідченого нотаріусом 07.08.2001 року,  реєстраційний № у-559; скасувати реєстрацію права власності на квартиру № АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_6 від 16.08.2004 на підставі зазначеного договору та визнати право власності на вказану квартиру за нею.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка зазначила,  що між нею та ОСОБА_6 був укладений договір довічного утримання,  який посвідчений приватним нотаріусом Криворізького нотаріального округу Рукавіциною Н.М.  07.08.2001 року та внесений до реєстру під № у-559. Згідно цієї угоди квартира позивачки,  яка належала їй на праві власності,  була передана у власність ОСОБА_6.,  яка,  с свою чергу,  зобов'язувалася довічно утримувати ОСОБА_5  і зберігати за нею право проживання без оплати в цій квартирі.

ОСОБА_6. померла ІНФОРМАЦІЯ_1. Спадкоємцями спадщини,  що відкрилася після смерті ОСОБА_6.,  в тому числі і відчуженої квартири,  стали дочка померлої ОСОБА_3. та мати ОСОБА_4

Відповідачки звернулися до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини,  однак свідоцтво про право на спадщину не отримали.

Як стало відомо позивачці з бесіди з відповідачками,  вони відмовляються виконувати умови договору довічного утримання. Позивачка також не бажає в подальшому виконувати умови договору та планує укласти новий договір з іншою фізичною особою.

В попередньому судовому засіданні представники позивачки адвокат ОСОБА_1 та ОСОБА_2.,  яка діє на підставі довіреності,  позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити,  пояснивши при цьому,  що фактично договір довічного утримання в теперішній час не виконується,  оскільки одна сторона договору - ОСОБА_6. померла,  а її спадкоємиці дочка ОСОБА_3. та мати ОСОБА_4 відмовляються продовжувати виконувати умови договору.

 

Відповідачки ОСОБА_3.,  ОСОБА_4,  в попередньому судовому засіданні позовні вимог визнали у повному обсязі,  просили припинити дію договору довічного утримання ОСОБА_5  та визнати за нею право власності на квартиру.

ОСОБА_3. пояснила,  що в 2001 році її мати ОСОБА_6. уклала договір з позивачкою,  згідно якого ОСОБА_6. зобов'язувалася довічно утримувати ОСОБА_5,  а ОСОБА_5  передала у власність матері свою квартиру. Мати померла ІНФОРМАЦІЯ_1. Вона як спадкоємиця,  звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини,  але свідоцтво про право на спадщину не отримувала. Заявила,  що не бажає виконувати умови договору довічного утримання ОСОБА_5  та не претендує на її квартиру.

Відповідачка ОСОБА_7  дала аналогічні пояснення,  зазначивши,  що за станом здоров'я не може утримувати ОСОБА_5,  а також має свою квартиру.

Представник Третьої особи відділу соціального захисту населення виконкому Дзержинської районної у місті ради в судове засідання викликався,  не з'явився,  про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд,  вислухавши думку учасників процесу,  дослідивши письмові матеріали справи,  дійшов висновку,  що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні,  на підставі договору довічного утримання,  посвідченого приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_8. 07.08.2001 року,  реєстровий № у-559,  ОСОБА_5 передала,  а ОСОБА_6 прийняла квартиру № АДРЕСА_1. Згідно п.4 договору ОСОБА_6. зобов'язувалася довічно утримувати ОСОБА_5,  надаючи їй комплекс послуг згідно щомісячних домовлень по згоді сторін та зберігати її право пожиттєвого безкоштовного проживання у вказаній квартирі. Пунктом 8 договору передбачалося його розірвання за згодою сторін,  а у випадку невиконання його умов і відмови від добровільного розірвання однією із сторін у судовому порядку (а.с. 9).

Згідно вищезазначеного договору довічного утримання ОСОБА_6. набула право власності на квартиру № АДРЕСА_1,  що підтверджується витягом з реєстру права власності на нерухоме майно,  виданого Комунальним підприємством «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» 16.08.2004 року (номер запису 49 в книзі 25 ЖСК-49) (а.с. 6).

ОСОБА_6. померла 05 серпня 2006 року (свідоцтво про смерть Серії І-КИ № 106960,  видане Саксаганським відділом реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області,  а.с. 8).

Спадкоємцями після смерті ОСОБА_6. є її дочка ОСОБА_3. та мати ОСОБА_4,  які звернулися до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини. Свідоцтво про право на спадщину їм не видавалося (а.с.  10).

Згідно ч.1  ст.  752 ЦК України у разі неможливості подальшого виконання фізичною особою обов'язків набувача за договором довічного утримання з підстав,  що мають істотне значення,  обов'язки набувача можуть бути передані за згодою відчужувача члену сім'ї набувача або іншій особі за їхньою згодою.

Як з'ясувалося в судовому засіданні,  і ці обставини не заперечувалися сторонами,  відчужувач квартири позивачка ОСОБА_5  не бажає продовжувати взаємовідносини зі спадкоємцями померлої ОСОБА_6.,  так як має намір укласти договір довічного утримання з іншою особою. Спадкоємці набувача,  в свою чергу,  також не бажають приймати майно,  передане ОСОБА_5  за договором довічного утримання.

Відповідно до ч.3  ст.  757 ЦК України,  яка регулює правові наслідки смерті набувача,  якщо спадкоємці набувача відмовилися від прийняття майна,  переданого відчужувачем,  відчужувач набуває право власності на це майно. У цьому разі договір довічного утримання припиняється.

 

Тому,  з огляду на вищенаведене,  суд вважає договір довічного утримання,  укладений між ОСОБА_5 та ОСОБА_6,  посвідчений приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_8. 07.08.2001 року,  реєстровий № у-559,  припиненим,  в зв'язку з чим скасовує реєстрацію права власності на квартиру № АДРЕСА_1 за ОСОБА_6 та визнає право власності на зазначену квартиру за ОСОБА_5.

Відповідно до вимог  ст. 88 ЦПК суд стягує з позивачки на користь держави недоплачену нею суму судового збору в розмірі 214 грн. 04 коп.,  так як вбачається з матеріалів справи,  вартість квартири згідно витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно за станом на 14.09.2007 року становить 26604 грн. (1% судового збору складає 266 грн. 04 коп.),  в той час,  як позивачкою сплачено 52 грн. (а.с. 1, 2),  а також недоплачену суму витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи на користь Територіального управління Державної судової адміністрації в Дніпропетровській області в розмірі 8 грн. 50 грн. (позивачкою згідно квитанції сплачено 22 грн. 50 коп.,  а.с. 3).

Керуючись  ст.  ст.  10,  11,  60; 130 ч. 4,  174 ч. 4,  212,  213,  215 ЦПК України,   ст.  ст.  346,  752,  757 ЦК України,  суд,  -

 

ВИРІШИВ:

 

Позовні вимоги ОСОБА_5 до ОСОБА_3,  ОСОБА_4 про припинення договору довічного утримання та визнання права власності на нерухомість,  задовольнити у повному обсязі.

Припинити договір довічного утримання,  укладений між ОСОБА_5 та ОСОБА_6,  посвідчений приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_8. 07 серпня 2001 року,  реєстровий № у-559,  зареєстрований Комунальним підприємством «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» 16 серпня 2004 року в книзі 25 ЖСК-49,  номер запису 49.

Скасувати реєстрацію права власності на квартиру № АДРЕСА_1,  на ім'я ОСОБА_6,  померлої 05 серпня 2006 року.

Визнати право власності на квартиру № АДРЕСА_1 за ОСОБА_5.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави недоплачену нею суму судового збору в розмірі 214 грн. 04 коп.,  та на користь Територіального управління Державної судової адміністрації в Дніпропетровській області недоплачену суму витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 8 грн. 50 грн.

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м.  Кривого Рогу,  а апеляційна скарга подається у такому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення набуває законної сили через десять днів з дня його проголошення,  якщо заява про апеляційне оскарження або апеляційна скарга не будуть подані.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація