Судове рішення #28941434

Головуючий у 1 інстанції - Добнєв С.С.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.



ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


ПОСТАНОВА


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2013 року справа № 2а-5369/11/0531


Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Карпушової О.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 20 червня 2011 року у справі № 2а-5369/11/0531 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про зобов'язання вчинити певні дії, -


В С Т А Н О В И В:


Позивач 29 квітня 2011 року звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про поновлення строку звернення до суду, визнання недійсними дій та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену, як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу, починаючи з 1 січня 2010 року та виплачувати в подальшому (а.с.3, конверт).

Ухвалою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 31 травня 2011 року позивачеві поновлено строк звернення до адміністративного суду з огляду на похилий вік позивача та юридичну необізнаність (а.с. 6).

Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 20 червня 2011 року позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про зобов'язання вчинити певні дії задоволений частково: визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2010 року до внесення змін в ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; зобов'язано відповідача здійснити позивачу нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як «дитині війни» за період з 01.01.2010 року до внесення змін в ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого відповідними законами розміру для осіб, які стратили працездатність. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 3,40 грн.

Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просив скасувати постанову суду першої інстанції та позов залишити без розгляду (а.с. 7).

Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Судове рішення першої інстанції переглядається в межах доводів апеляційної скарги.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач належить до соціальної групи «діти війни», що підтверджується посвідченням та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідач в апеляційній скарзі підтвердив, що позивач отримує щомісячне підвищення до пенсії, як дитина війни у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, яке виплачується: з 01.01.2008 року у розмірі 47 грн.; з 01.10.2008 року - 49,80 грн. (а.с. 7)

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2013 року постанова Куйбишевського районного суду м. Донецька від 20 червня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька про зобов'язання вчинити певні дії за період з 1 січня 2010 року до 28 жовтня 2010 року включно скасована, а позов в цій частині залишений без розгляду.

Статтею 1 вказаного закону передбачено, що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій, на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, від 22.05.2008 року № 10/рп/2008 було визнано неконституційними зміни до Закону № 2195-IV внесеними Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік», чим було відновлено дію ст. 6 Закон № 2195-IV у попередній редакції.

Статтею 6 Закону № 2195-IV встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Колегія судів зазначає, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлений абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується не тільки для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, з огляду на те, що положення частини 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на думку колегії суддів, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-ХІV прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Таким чином колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, що відповідає положенням ст. 6 Закону № 2195-IV в редакції яка є чинною на даний час, адже попередні зміни, як було зазначено вище, визнані неконституційними, тому застосовується саме та редакція, яка була до внесення відповідних змін. Але при цьому резолютивна частина постанови суду першої інстанції підлягає зміні, а саме, необхідно виключити з неї словосполучення «до внесення змін в ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»», оскільки КАС України не передбачає вирішення питання щодо застосування норм закону, який регулює спірні правовідносини, і до якого можуть бути внесені зміни в майбутньому.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та вирішив спір, але внаслідок помилкового застосування норм процесуального закону постанова підлягає зміні.

Керуючись ст. 183-2 ст. 195 ч.1, ст. 198 ч.1 п.2, ст. 201, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 207, ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -


П О С Т А Н О В И В:


Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька задовольнити частково.

Постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 20 червня 2011 року у справі № 2а-5369/11/0531 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії змінити: з другого та третього абзаців резолютивної частини постанови виключити словосполучення «до внесення змін в ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»».

В іншій частині постанови суду залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.



Головуючий суддя Л.А. Василенко


Судді М.М. Гімон


О.В. Карпушова


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація