КОПІЯ Справа № 2-а-904/08
Категорія 67
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2008 року Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого – судді Ясенової Т.І.
при секретарі – Турік Л.С.,
за участю представників сторін:
від позивача: Шевченко Н.С., довіреність № 04-04/3357 від 09.06.2008р.;
Поліщук О.М., довіреність № 0404/3583 від 17.07.2008р.
від відповідача: участі не приймав.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Кооперативного підприємства „Комбінат громадського харчування” про стягнення адміністративно – господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до Кооперативного підприємства „Комбінат громадського харчування”, в якому просить стягнути з відповідача адміністративно – господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році в розмірі 1579 грн. 17 коп. та пеню в розмірі 83 грн. 79 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що КП „Комбінат громадського харчування” своєчасно подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 рік, але самостійно не сплачено адміністративно-господарські санкції у термін, передбачений законодавством, тому за ним рахується заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій в сумі 1579 грн. 17 коп. та пені в розмірі 83 грн. 79 коп.
В судовому засіданні представник позивача подав до суду заяву про зменшення позовних вимог, посилаючись на те, що, в зв’язку з частковим погашенням відповідачем заборгованості, Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить стягнути з КП „Комбінат громадського харчування” адміністративно-господарські санкції за невиконання вимог Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів” в 2007 році в сумі 1079 грн. 17 коп. та пеню в розмірі 83 грн. 79 коп.
Представник відповідача в судове засідання, не з’явився, подав, через канцелярію суду, заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначив, що КП „Комбінат громадського харчування” вимоги адміністративного позову визнає в повному обсязі, суму заборгованості сплачено частково, що підтверджується платіжним дорученням від 03.09.2008р. №148.
Зважаючи на те, що представником відповідача надано до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, суд вважає можливим розгляд справи за відсутності представника відповідача на підставі наявних доказів.
Суд, вислухавши доводи представника позивача, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п.1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 №1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.
Згідно з п.9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
Судом встановлено, що відповідно до Положення про Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом директора від 01.03.07р. №16, Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом урядового державного управління - Фонду соціального захисту інвалідів і має статус юридичної особи.
Основним завданням Фонду соціального захисту інвалідів є, зокрема, контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів” (далі - Закону). У відповідності до покладених на Фонд завдань останній здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені.
Таким чином, Фонд та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з роботодавцями, зокрема у зв’язку із здійсненням контролю за перерахуванням адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону, реалізують владні управлінські функції.
З огляду на викладене, та відповідно до п.1 ч.1 ст.3, п.4 ч.1 ст.17 КАСУкраїни, спори за позовами суб’єктів владних повноважень - відділень Фонду до роботодавців про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, є публічно-правовими і відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Встановлено, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону для підприємств (об’єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Згідно з п.1.9 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженоїнаказом Державного комітету статистики Українивід 28.09.2005р. №286, показники кількості працівників у формах державних статистичних спостережень відображаються у цілих одиницях.Тому роботодавцям слід визначати середньооблікову чисельність працівників та чисельність працівників за встановленим Законом нормативом у цілих числах, округлюючи дробові числа відповідно до встановлених правил математики.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.19 Закону роботодавці самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст.18 цього Закону.
Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості (ч.1 ст.18 Закону).
Згідно з ч.3 ст.18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 Закону передбачено обов’язок підприємств (об’єднань), установ і організацій, крім тих, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, незалежно від форм власності і господарювання, де середньооблікова кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч.1 ст.19 Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об’єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце не зайняте інвалідом.Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Судом встановлено, що відповідно до звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 рік від 25.02.2008р. середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві в 2007 році складала 3158 грн. 33 коп.
Згідно даних, наданих відповідачем у звіті за 2007 рік, форма № 10-ПІ, вбачається, що при середньообліковій чисельності працюючих на підприємстві відповідача в 2007 році - 12 осіб та виходячи з нормативу, передбаченого ч.1 ст.19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, у відповідача мало бути створено робоче місце для працевлаштування одного інваліда.
При цьому, відповідно до розділу 2 зазначеного звіту на підприємстві протягом 2007 року інваліди не працювали.
Таким чином, робоче місце, яке призначене для працевлаштування інваліда, на КП „Комбінат громадського харчування”, в порушення ч.3 ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, створено не було.
Звітності щодо наявності вакансій для працевлаштування інвалідів відповідачем до центру зайнятості протягом 2007 року не надавалось.
Тому, Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в зв’язку з порушенням відповідачем ст.19 Закону, нараховано адміністративно-господарські санкції в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, що становить 1579 грн. 17 коп.
Судом встановлено, що згідно платіжного доручення від 03.09.2008р. №148 на суму 500 грн., відповідачем частково погашена заборгованість перед Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів по адміністративно – господарським санкціям в сумі 1579 грн. 17 коп.
Таким чином, сума заборгованості КП „Комбінат громадського харчування” перед Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів по адміністративно – господарським санкціям становить 1079 грн.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Механізм нарахування пені встановлено Порядком нарахування пені та її сплати.
Згідно Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Міністерством праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. №223, порушення строку сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, розмір якої обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки Національного Банку України, що діє на момент подання позовної заяви.
Сума пені, що виникла в зв’язку з порушенням відповідачем термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, становить 83 грн. 79 коп.
Враховуючи те, що відповідачем, в порушення ст.ст. 19, 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, не здійснено працевлаштування інваліда у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст.18 цього Закону, не сплачено адміністративно-господарські санкції, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ від 21.03.1991р. №7-93 „Про державне мито” Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звільняється від сплати державного мита.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Зважаючи на викладене, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.18, ст.ст. 19, 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. №875-ХІІ, ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Кооперативного підприємства „Комбінат громадського харчування” на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно – господарські санкції в сумі 1079 (одна тисяча сімдесят дев’ять) грн. 17 коп. та пеню в розмірі 83 (вісімдесят три) грн. 79 коп.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – здня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено – 30.09.2008р.
Суддя – підпис.
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.І. Ясенова
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяви про неможливість прибуття до суду не подано.