ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
16.09.08Справа №2-а-953/08
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Лісецькій Г.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ТОВ "Укрпромснаб"
до Державного реєстратора – начальника Ялтинського відділення Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів» Мажейка С.В.
про визнання протиправними дій
за участю представників:
Від позивача – Дербеньова Н.М. – пред-к, дов. Від 2.07.2008 р.
Титов П.П. – керівник, наказ №3.
Від відповідача – не з’явився.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРПРОМСНАБ» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом , в якому просило визнати протиправними дії Державного реєстратора Ялтинського відділення Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів» (далі відповідач) з відмови у реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 0,3000 га (кадастровий номер: 0111970200:01:005::0235), розташованої за адресою м. Алупка, вул. Левітана, в районі будинку №9 (далі земельна ділянка), зобов’язати відповідача провести державну реєстрацію зазначеного договору оренди. Вимоги мотивовані тим, що позивач, діючи відповідно до вимог чинного законодавства України, звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію укладеного з Алупкінською міською радою договору оренди земельної ділянки та отримав 02.07.2008 відмову у здійсненні його реєстрації. Позивач вважає, що дії відповідача суперечать чинному законодавству України, на його думку були відсутні підстави для відмови у реєстрації зазначеного вище договору оренди.
Представники позивача у судових засіданнях наполягали на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові.
Відповідач явку свого представника у судові засідання не забезпечив, про час та дні їх проведення був сповіщений належним чином.
Представники позивача наполягали на розгляді справи за наявними в неї матеріалами.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач 07.04.2008 р. уклав з Алупкінською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 0,3000 га (кадастровий номер: 0111970200:01:005:0235), розташованої за адресою м. Алупка, вул. Левітана, район будинку №9 (далі земельна ділянка).
Зазначений договір оренди був укладений на підставі рішення № 21/1 23 сесії 5 скликання Алупкінської міської ради від 12.03.2008 р., згідно з п. 2, 3 якого був затверджений проект землеустрою по відведенню позивачу земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоповерхового житлового будинку, йому була передана земельна ділянка в оренду терміном на 49 років .
Позивач звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію договору оренди земельної ділянки, укладеного з Алупкінською міською радою.
Відповідач листом № 02-07/02 від 02.07.2008 р. відмовив позивачу у реєстрації вказаного договору з підстав того, що право оренди земельної ділянки було отримано ним в порушення вимог ст. 124 Земельного кодексу України ( з урахуванням внесених змін), а саме без проведення аукціону.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 140 Конституції України встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади – мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».
До виключної компетенції селищних рад, передбачених ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
На час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України ( далі ЗК України).
Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних , міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам , надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.
Ст. 83 ЗК України визначає, що у комунальній власності знаходяться всі землі в межах населених пунктів, окрім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розміщені об'єкти комунальної власності.
Право оренди земельної ділянки – це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно зі ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, передбаченому ст.ст.118,123 цього Кодексу.
Законом України № 309- IV від 03.06.2008 р., який набрав чинність 04.06.2008 р. внесені зміни до ст. 124 ЗК України, відповідно до яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні.
У ст.ст. 118,123 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється за проектами відводу цих ділянок, за умови звернення у відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який розглядає заяву та у місячний термін дає відповідь на цю заяву. Рішення органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади про відмову у наданні земельної ділянки у користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
З аналізу зазначених вище положень ЗК України стає зрозумілим, що у разі отримання земельної ділянки під забудову необхідно звернення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування з заявою про надання згоди для здійснення проекту відведення необхідної земельної ділянки. Саме у разі надання такої згоди уповноважений орган визначається щодо майбутнього землекористувача земельною ділянкою.
Матеріали справи свідчать про те, що Алупкінська міська рада 28.11.2006р. на 9 сесії 5 скликання прийняла рішення № 2/5 про надання позивачу дозволу на розробку проведення землеустрою щодо відводу земельної ділянки для подальшого надання її в оренду ТОВ «УКРПРОМСНАБ».
За таких умов суд приходить до висновку, що Алупкінська міська рада, діючи в межах повноважень, встановлених у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні»,ЗК України, визначилась з питанням щодо порядку землекористування земельною ділянкою, фактично вирішивши передати її в оренду саме позивачу для здійснення забудови з додержанням процедури, встановленої у ст. 118, 123, 124 ЗК України в редакції, яка діяла станом на прийняття зазначеного вище рішення, тобто на 28.11.2006 р. Незмінність визначеного Алупкінською міською радою порядку користування земельною ділянкою підтверджено останньою прийняттям 12.03.2008 р. рішення №21/1, згідно з яким був затверджений акт вибору та обстеження земельної ділянки, проект землевідведення по її відводу.
Зміни у зазначений вище порядок надання земельних ділянок в оренду з земель державної та комунальної власності шляхом проведення аукціону, були внесені вже після того, як Алупкінська міська рада визначила землекористувача земельної ділянки – позивача, зобов’язавши його згідно з вимогами ЗК України надати на затвердження проект відводу земельної ділянки для подальшого укладення договору оренди.
В силу викладеного суд вважає, що питання землекористування земельною ділянкою вирішено відповідно до положень чинного законодавства України, а твердження відповідача, щодо порушень порядку надання земельної ділянки в оренду не ґрунтуються на обставинах справи та спростовуються наданими позивачем документами.
Крім того, суд вважає необхідним визначити, що правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, визначені в Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». У ст. 2 зазначеного Закону вказано, що земельні ділянки є об’єктами нерухомого майна, право користування якими строком більш ніж один рік підлягає державної реєстрації (ст.4 Закону).
Ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» визначено,що може бути відмовлено у державній реєстрації прав, якщо: заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі; із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна; заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване. Відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
У порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надані докази існування будь-яких, передбачених ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» підстав для відмови позивачу у державній реєстрації укладеного 07.04.2008 р. з Алупкінською міською радою договору оренди земельної ділянки.
За таких обставин суд вважає, що відмовляючи позивачу у реєстрації зазначеного вище договору оренди земельної ділянки, відповідач порушує встановлено в порядку передбаченому чинним законодавством України право позивача на оренди земельної ділянки, діє способом, який непередбачений законодавством України, в наслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 16.09.2008 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 18.09.2008р.
Керуючись ст.ст. 98, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії державного реєстратора Ялтинського відділення Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів» (м. Ялта, вул. Київська 60, оф. 15) з відмови у реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 0,3000 га (кадастровий номер: 0111970200:01:005::0235), розташованої за адресою м. Алупка, вул. Левітана, в районі будинку № 9.
3. Зобов’язати державного реєстратора Ялтинського відділення Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів» (м. Ялта, вул. Київська 60, оф. 15) здійснити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 0,3000 га (кадастровий номер: 0111970200:01:005::0235), розташованої за адресою м. Алупка, вул. Левітана, в районі будинку № 9.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРПРОМСНАБ» (м. Донецьк, вул. Універсальна, буд. 36, банківські реквізити невідомі) 3,40 грн. судового збору.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Яковлєв С.В.
- Номер:
- Опис: замінити позивача
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-953/08
- Суд: Житомирський окружний адміністративний суд
- Суддя: Яковлєв С.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.02.2020
- Дата етапу: 27.02.2020