Судове рішення #2885219

 

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

 

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

 

ПОСТАНОВА

Іменем України

 

02.10.08

Справа №2а-3710/08

 

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:  

головуючого судді  Цикуренко А.С.,

при секретарі Павленко Н.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу       

за позовом   Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради         

до   ОСОБА_1             

про зоборону проведення мирних зібрань

за участю:

представника позивача - ОСОБА_2 дор. від 26.02.08р. № 24/01-06/106

відповідач - не з'явився

Обставини справи: Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про заборону ОСОБА_1 проведення 06.10.2008 р. о 9:00 год.  акції протесту з установкою наметів на площі біля адміністративної будівлі Верховної Ради АР Крим.

Позовні вимоги мотивовані тим, що проведення 06.10.2008 р. акції протесту з установкою наметів на площі біля будівлі Верховної Ради АР Крим  створить перешкоди у діяльності державних, суспільних та  культурних установ розташованих у даному районі, вільному пересуванню пішоходів, руху громадського та особистого транспорту, чим обмежить право та свободи громадян - мешканців м. Сімферополя.   Також проведення зазначеної акції відволіче значні сили і засоби правоохоронних органів, що може сприяти росту правопорушень і злочинів в інших районах міста. Також  місце проведення акції (пікету) не входить у перелік рекомендованих місць для проведення зборів, мітингів, вуличної ходи, демонстрацій та інших масових заходів в м.Сімферополі, визначених у Додатку №2 «Перелік місць, які пропонуються для проведення масових заходів у м.Сімферополі» до рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради №2 від 09.01.2008р. «Про порядок організації та проведення масових заходів в місті Сімферополі».

Відповідач у судове засідання не з'явився, але надав суду заяву, у якій просить відмовити у позові Виконавчому комітету Сімферопольської міської ради та розглянути справу за його відсутністю.         

Заслухав пояснення представника позивача, розглянув матеріали справи, дослідив надані докази, суд,

ВСТАНОВИВ:

 

   18.09.08 р. відповідач звернувся з заявою до позивача про встановлення наметового містечка на майданчику біля Верховної Ради АР Крим, розміщення наметового містечка буде здійснено з 23.09.08 до 30.10.08 р. лозунг акції: «При Бабенко и Черновой Симферопольцам … не очень».

Згідно листа виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 18.09.2008 р. проведення акції не було погоджено. У зв'язку з чим Виконком Сімферопольської міської ради звернувся з позовною заявою до Окружного адміністративного суду АРК про заборону встановлення та розміщення наметового містечка біля будівлі Верховної Ради АР Крим. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.09.2008 р. по справі № 2а-3182/08 провадження по справі закрито на підставі ст.. 157 КАС України (справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства).

29.09.2008 р. ОСОБА_1 знов звернувся до позивача з повідомленням про тимчасове зняття наметового містечка біля Верховної Ради АРК та відновлення його діяльності 06.10.08 р. о 09:00 год. Вимоги учасників наметового містечка біля Верховної Ради АР Крим - це зняття міського голови м. Сімферополя г. Бабенко та створення у Верховній Раді України депутатської комісії щодо махінацій з землею в м. Сімферополі.

Виконком Сімферопольської міської ради листом від 30.09.2008 р. повідомив відповідача про неможливість погодження проведення з 06.10.2008 р. акції протесту з встановленням наметового містечка біля Верховної Ради АР Крим (а.с. 22-23).

Одночасно виконком Сімферопольської міської ради звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про заборону ОСОБА_1 проведення 06.10.2008 р. о 9:00 год.  акції протесту з установкою наметів на площі біля будівлі Верховної Ради АР Крим по  вул. Карла Маркса,  18 в м. Сімферополі. 

Таким чином, є дві заяви відповідача (від 18.09.2008 р. та від 29.09.2008 р.) щодо проведення акції протесту біля будівлі Верховної Ради АР Крим. Зміст цих заяв зводиться к тому, що у заяві від 18.09.2008 р. відповідач повідомив про намір встановлення наметового містечка на майданчику біля Верховної Ради АРК з 23.09.2008 р. по 30.10.2008 р., а у заяві від 29.09.2008 р. сповістив про поновлення діяльності наметового містечка у цьому ж місті з 06.10.08 р.

У відзиві на позовну заяву відповідач також вказує на тимчасове зняття наметового містечка біля Верховної Ради АР Крим, на існування заяви про споруду наметового містечка біля Верховної Ради АР Крим.

З огляду на викладене, суд розглядає питання щодо можливості обмеження проведення акції протесту «Крим против самозахватов» на майданчику біля адміністративної будівлі Верховної Ради АР Крим з встановленням наметів з 9:00 год. 06.10.2008 р.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19 квітня 2001 року №4рп/2001 (справа № 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 ).

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів, здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку. Разом з тим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє орган місцевого самоврядування  повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.

Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що акти місцевих рад, прийняті в межах наданих їм повноважень, обов'язкові для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями і громадянами.

Рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради №2 від 09.01.2008р. «Про порядок організації і проведення масових заходів в місті Сімферополі»  (зі змінами внесеними рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради №1061 від 25.04.2008р., а.с.7-12, 14,15) затверджені Положення про порядок організації і проведення масових заходів у місті Сімферополі (Додаток №1) та Перелік місць, які пропонуються для проведення масових заходів у місті Сімферополі (Додаток №2).

Вищезазначене Положення і Перелік встановлюють порядок організації і проведення недержавних масових заходів в місті Сімферополі шляхом визначення порядку, форми і строку звернення організаторів таких заходів, порядку повернення заяв (повідомлень) без розгляду, підстав для відмови у погоджені, обов'язків організаторів щодо облаштування місць проведення заходів (пересувних санвузлів), страхування відповідальності організаторів перед третіми особами та інше, а також рекомендовані місця проведення заходів.

Крім того, рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради №1205 від 10.05.2007р. «Про заходи по забезпеченню громадського порядку при проведенні масових, культурно-спортивних та інших заходів в м. Сімферополі» заборонено проведення у центральній частині міста Сімферополя, в тому числі у адміністративних будівель державних, громадських, культурних закладів, на центральних площах, в парках, і скверах (площа ім. Леніна, сквер Перемоги, та інші) мітингів, демонстрацій, ходів, інших масових заходів, в тому числі протестів, як із встановленням палаток і інших тимчасових споруд, так і без таких.

Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основи національної безпеки України» національна безпека це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.

          Як слідує із заяви відповідача від 29.09.2008р., останній планує виставити наметове містечко з вимогою відставки міського голови. Аналізуючи діюче законодавство, суд приходить до висновку, що проведення акції шляхом встановлення наметового містечка у будь-якій кількості не є законодавчо визначеним заходом реалізації волі громадян при зборах, мітингах, вуличних походах або демонстраціях.

          Крім того суд приймає до уваги доводи позивача, у частині неможливості розміщення малих архітектурних форм, яким є намети,  у місцях знаходження великої кількості людей. Майданчик біля Верховної Ради АРК є центральною частиною міста, поруч з якою знаходяться будівлі державних, суспільних та культурних установ. Тому знаходження наметів у цій місцевості може негативно вплинути на санітарно-гігієнічний стан, відволіче значні сили працівників правоохоронних органів, що може привести до створення загрози заворушень, злочинів, загрози здоров'ю населення, а також може створити перешкоди у доступі громадян до адміністративних будівель установ та організацій розташованих поруч з площею, що є посяганням на права і свободи інших людей, тому суд не вбачає підстав для організації та проведення акції протесту з встановленням наметового містечка на майданчику біля адміністративної будівлі Верховної Ради АР Крим.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 39 Конституції України, ст.160-163, 182, п.6 ч.1 ст.256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Заборонити ОСОБА_1 - координатору Кримської акції протесту «Крим против самозахватов» організацію та проведення з 06.10.2008 р. о 9:00 год.   акції протесту з встановленням наметів на майданчику біля адміністративної будівлі Верховної Ради АР Крим по  вул. Карла Маркса,  18 в м. Сімферополі.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви  про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне  оскарження. 

Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим                                          Цикуренко А.С.

 

          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація