РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
__________________________________________________________________
Справа №: 22-ц/191/357/13Головуючий суду першої інстанції:Бистрякова Д.С.
Доповідач суду апеляційної інстанції:Авраміді Т. С.
"19" березня 2013 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим в м. Феодосія у складі:
Головуючого суддіАвраміді Т.С.
СуддівСамойлової О.В., Приходченко А.П.
При секретаріБогданович О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Феодосії цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, за апеляційною скаргою ОСОБА_7 на рішення Феодосійської міського суду АР Крим від 26 листопада 2012 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У липні 2012 року ОСОБА_6 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_7 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.
Позовні вимоги мотивовані тим, що від шлюбу з відповідачем мають сина ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1. 05 вересня 2010 року між сторонами шлюб розірвано. Дитина проживає з нею та знаходяться на її утриманні. Відповідач у добровільному порядку участь в утриманні дитини не бере, інших дітей, або непрацездатних дружини чи батьків не має, у зв'язку з чим просить присудити аліменти на утримання ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 1/4 частки від всіх доходів відповідача щомісячно.
Рішенням Феодосійської міського суду АР Крим від 26 листопада 2012 року позов задоволено. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Не погодившись з рішенням суду ОСОБА_7 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про стягнення аліментів у розмірі 1/6 частки.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що суд першої інстанції при визначенні розміру аліментів не врахував той факт, що відповідач має нову сім'ю, ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась ще одна дитина, яка знаходиться на його утриманні. Також апелянт вказує на те, що судом першої інстанції залишені поза увагою обставини, що свідчать про тяжке матеріальне становище відповідача.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, представника позивачки, перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія судів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Згідно з вимогами частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції.
Як правильно встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, з 21 жовтня 2006 року по 05 вересня 2010 року сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, від якого мають сина ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає з позивачкою і знаходиться на її утриманні.
Відповідач перебуває на військовій службі і має регулярний дохід (а.с.6,23).
Вказані обставини визнанні сторонами.
Відповідно до вимог ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ст. 181 СК України при відсутності укладеного в порядку передбаченому ст. 189 СК України між батьками договору про сплату аліментів на неповнолітню дитину та ненадання дитині утримання, аліменти стягуються у судовому порядку на користь того з батьків з ким проживає, дитина та хто її утримує.
Вирішуючи спір по суті суд першої інстанції виходив з наявності з боку відповідача обв'язку щодо утримання сина - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, який знаходиться на утриманні позивачки та підстав для задоволення позову в повному обсязі, присудивши аліменти на утримання неповнолітньої дитини у розмірі ? частки від доходу відповідача.
З таким висновком повністю не може погодитися колегія суддів, виходячи з такого.
Визначаючи обов'язок відповідача щодо сплати аліментів, суд першої інстанції виходив з положення статей 180 СК України, що відповідає вимогам закону.
Згідно приписів ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
Однак, вказані цією нормою закону обставини судом першої інстанції повністю враховані не були.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач 16 липня 2011 року зареєстрував шлюб з ОСОБА_9 (а.с.26), прізвище якої після реєстрації шлюбу - ОСОБА_9.
ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_10, батьком якого записаний відповідач (а.с.27).
Згідно довідки №2 від 15.10.2012 року ОСОБА_9 з 09.10.2012 року знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.31).
Як випливає з мотивувальної частини рішення суду, визначаючи розмір аліментного платежу, судом першої інстанції врахований стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, а також те, що розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Проте, поза увагою суду першої інстанції залишився факт народження у відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 дитини - сина ОСОБА_10, який знаходиться на утриманні відповідача, а також наявність у нього обов'язку, передбаченого ч. 2 ст. 84 СК України щодо утримання дружини - ОСОБА_9 до досягнення дитиною (ОСОБА_10) трьох років (а.с. 26-27).
Вказані обставини, судом першої інстанції, враховані не були, між тим зазначені факти згідно положень ст. 182 СК України підлягають врахуванню і впливають на розмір аліментів, а тому свідчать про відсутність підстав для задоволення позову у повному обсязі та про необхідність визначення аліментів, що підлягають присудженню на користь позивачці, з урахуванням обставин, передбачених ст.182 СК України, зокрема стану здоров'я та матеріального становища дитини, матеріального становище платника аліментів, а також розміру заробітної плати відповідача, наявність у платника аліментів іншої дитини та дружини, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною, у розмірі 1/6 частки від доходу відповідача.
За таких обставин, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги про порушення судом першої інстанції норм матеріального права та невідповідність висновку суду обставинам справи, що відповідно до п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України є підставою для скасування оскаржуваного рішення суду з ухваленням нового про часткове задоволення позовних вимог та стягнення аліментів на користь позивача з ОСОБА_7 у розмірі 1/6 частки від його доходу щомісячно.
Згідно ст. 367 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
На підставі наведеного, керуючись статтею 303, пунктом 2 частини 1 статті 307, пунктами 3, 4 частини 1 статті 309, частиною 2 статті 314, статтею 316 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у м. Феодосії,
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_7 на рішення Феодосійської міського суду АР Крим від 26 листопада 2012 року - задовольнити.
Рішення Феодосійської міського суду АР Крим від 26 листопада 2012 року - скасувати.
Ухвалити у справі нове рішення, яким позов ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Одеси (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь ОСОБА_6 аліменти на утримання неповнолітньої дитини - сина ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 1/6 частки доходу ОСОБА_7, але не менш ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 12 липня 2012 року і до досягнення дитиною повноліття.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_7 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід держави судовий збір у розмірі 214,6 грн.
Рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржено протягом двадцяти днів, з дня набрання законної сили, до суду касаційної інстанції.
Судді:
Т.С. Авраміді О.В. Самойлова А.П. Приходченко