Судове рішення #2883417
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

 

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

 

ПОСТАНОВА

Іменем України

 

16.09.08

Справа №2-а-195/08

 

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді    Яковлєва С.В., при секретарі Лісецькій Г.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу 

за позовом   СПД ОСОБА_1         

до   Ленінської районної державної адміністрації             

про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії

за участю представників:

Від позивача - не з'явився .

Від відповідача -  Качнова Л.Б. - пред-к, дов. № 01-21/1113 від 15.09.2008 р.

Сутність спору: Cуб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом , в якому просив визнати незаконною бездіяльність Ленінської районної державної адміністрації (далі відповідач), зобов'язати відповідача  винести рішення , щодо поновлення  договору оренди від 19.10.2000 р. земельної ділянки  площею 175,3 га із земель сільської ради згідно з рішенням 11 сесії 23 скликання Заветненської сільської ради, розглянути клопотання позивача  про надання  земельної ділянки площею 92,6 га рілля в районі «Карав» для ведення сільськогосподарського виробництва, прийнятого рішенням 18 сесії 4 скликання Заветненської сільської ради.  Вимоги мотивовані тим, що сплинув термін дії договору оренди земельної ділянки, яку використовує позивач для ведення сільськогосподарської діяльності, а відповідач не розглядає його заяву про її надання в оренду. 

            Представники позивача у судовому засіданні, яке відбулось 24.07.2008 р., наполягали на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, визначених у позові.

             У судовому засіданні, яке відбулось 16.09.2008г., представник відповідача надав відзив на позов , в якому вказано,що заява позивача про надання в оренду земельної ділянки  розглянуто згідно з вимогами чинного законодавства України, в наслідок чого відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

             Позивач явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 16.09.2008 р., не забезпечив, про час та день його проведення був сповіщений належним чином.  

              Представник відповідача наполягав на розгляду справи  без участі представника позивача.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, приймаючи до уваги  ненадання позивачем  доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника,  його участь у попередньому судовому засіданні , керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд 

ВСТАНОВИВ:

 

   Позивач 12.01.2008 р. надіслав на адресу відповідача заяву , в якій просив надати йому згоду  на складання проекту відведення земельної ділянки площею 267,9 га рілля для її використання для ведення сільськогосподарської діяльності на умовах оренди на строк  5 років. Вказана заява була отримана відповідачем 14.03.2008 р. , про що свідчить відмітка останнього. 

           Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається  і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

         На час розгляду спору порядок регулювання  земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України ( далі ЗК України).

         Серед передбачених ст. 17 ЗК України повноважень державних адміністрацій  в галузі земельних відносин є розпорядження землями державної власності в межах , визначених  цим Кодексом.

          Ст. 84 ЗК  України визначає, що  у державний власності перебувають усі землі України, крім, земель комунальної та приватної власності. комунальній власності знаходяться всі землі  в межах населених пунктів, окрім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розміщені об'єкти комунальної власності.

          Право оренди земельної ділянки - це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

          Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи  набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель  державної  або комунальної власності за рішенням органів  виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом  передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

              Згідно зі  ст. 124 ЗК  України  передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди  земельної ділянки, передача в оренду  земельних ділянок громадянам і юридичним із зміна мою цільового призначення  та із земель запасу  під забудову  здійснюється  за проектами відведення в порядку, передбаченому  ст..ст.118  ,123  цього Кодексу.

           У п. 12 Перехідних  положеннях  ЗК України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження  щодо розпорядження землями в межах  населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. 

           Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначені в Законі України «Про місцеві державні адміністрації» .

            Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою (ст.1 Закону).

           Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

           Відповідачем до матеріалів справи залучена копія Розпорядження № 501 від 03.06.2008р. , прийнятого за результатами розгляду заяви позивача  щодо надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки.  У п.1 зазначеного розпорядження зафіксована згода відповідача  на здійснення позивачем  проекту землеустрою  по відведенню  трьох земельних ділянок загальною площею 267,90 га , з яких 64,80 га - пасовища, 92,6000 га- рілля, для ведення товарного сільськогосподарського  виробництва на умовах оренди стром на 5 років з земель резерву Заветненської сільської ради за межами населених пунктів.

           Вивчивши надані відповідачем документи, суд приходить до висновку,що на час розгляду справи відповідно до положень ЗК України,  Закону України «Про місцеві державні адміністрації» Ленінською районною державною адміністрацією  розглянута заява позивача від 12.01.2008 р. про  надання  йому згоди  на складання проекту відведення земельної ділянки площею 267,9 га рілля для її використання для ведення сільськогосподарської діяльності на умовах оренди на строк  5 років.

           В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, позивачем не надані докази звернення до відповідача з заявою, яка відрізняється від заяви, датованої 12.01.2008р. За таких обставин суд приходить до висновку,що матеріалами справи спростовуються твердження позивача про нерозгляд його заяви  про  надання  йому згоди  на складання проекту відведення земельної ділянки, в наслідок чого не підлягають задоволенню вимоги щодо визнання протиправною  бездіяльність Ленінської районної державної адміністрації та спонуканню відповідача розглянути клопотання позивача  про надання  земельної ділянки площею 92,6 га рілля в районі «Карав» для ведення сільськогосподарського виробництва, прийнятого рішенням 18 сесії 4 скликання Заветненської сільської ради.

            У ст.19 Конституції України визначено, що  правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких  ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

           Ст. 140 Конституції України встановлює, що  місцеве самоврядування  є  правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста -  самостійно вирішувати  питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве  самоврядування здійснюється  територіальною громадою  у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.

           Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».

           До виключної компетенції  селищних рад, передбачених ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відноситься вирішення  відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До матеріалів справи залучена копія договору оренди земельної ділянки, який був укладений 19.10.2000р. з Заветненською сільською радою  на термін до 14.06.2005р. Згідно з п.1 вказаного договору позивач  прийняв в оренду земельну ділянку ,індекс території № 0122782800 з земель сільської ради (резервний фонд) загальною площею 175,3 га згідно з рішенням 11 сесії 23 скликання  Заветненської сільської ради  від 14.07.2000 р. 

           Позивач не надав ані доказів того, що зазначений договір не пролонгований з причин не вчинення відповідачем будь-яких дії, ані докази того, що питання оренди зазначеної земельної ділянки згідно з  ЗК України має вирішуватись саме відповідачем.

           За таких умов суд приходить до висновку, що матеріалами справи не підтверджується обґрунтованість вимог позивача по спонуканню відповідача  винести рішення , щодо поновлення  договору оренди від 19.10.2000 р. земельної ділянки  площею 175,3 га із земель сільської ради згідно з рішенням 11 сесії 23 скликання Заветненської сільської ради.

          З огляду на зазначене вище, приймаючи до уваги задоволення заяви позивача про надання йому згоди  на складання проекту відведення земельної ділянки площею 267,9 га рілля для її використання для ведення сільськогосподарської діяльності на умовах оренди на строк  5 років ,  суд вважає, що не підлягають задоволенню позовні вимоги і в частині спонукання відповідача винести рішення , щодо поновлення  договору оренди від 19.10.2000 р. земельної ділянки  площею 175,3 га із земель сільської ради згідно з рішенням 11 сесії 23 скликання Заветненської сільської ради .

Під час судового засідання, яке відбулось 16.09.2008 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ  постанову складено 22.09.2008р.

            Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд  

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

У разі неподання  заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання  постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ -  з дня складення у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви  про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу  через 20 днів після подання заяви про апеляційне  оскарження. 

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

 

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим                                          Яковлєв С.В.

 

          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація