Судове рішення #28764894

Справа №2-1571/10 Головуючий у суді у 1 інстанції - Яковець О.Ф.

Номер провадження 22-а/788/4579/13 Суддя-доповідач - Собина

Категорія - 99

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


25 лютого 2013 року м.Суми


Колегія суддів з розгляду справ адміністративного судочинства Апеляційного суду Сумської області в складі:

головуючого-судді - Собина О. І.,

суддів - Рибалки В. Г., Таран С. А.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області

на рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 26 липня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області (далі-Управління)

про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -


в с т а н о в и л а:


04 червня 2010 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, у якому просила визнати протиправною відмову Управління перерахувати пенсію та зобов'язати вчинити дії з її перерахунку.

На обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначила, що Управління при розрахунку заробітної плати для перерахунку пенсії застосувало середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік замість такої заробітної плати за 2008 рік, чим порушило вимоги статей 40, 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 26 липня 2010 року позов задоволено частково.

Зобов'язано управління в м. Ромни Сумської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з 1 листопада 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до Закону, враховується для призначення пенсії за 2008 рік в сумі 1573 грн.99 коп.

В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі Управління, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції по суті виходив з того, що перерахунок пенсії позивачці повинен проводитися з урахуванням вимог статей 40, 42 Закону № 1058-IV у редакції, що діяла до внесення змін до зазначено Закону Законом України від 28 грудня 2008 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова № 530) передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку. Перерахунок пенсії позивачці проводився у 2009 році, тобто рік, що йому передує - 2008, у якому середня заробітна плата по Україні для перерахунку пенсії визначена у розмірі 1573 грн. 99 коп.

Проте, погодитись з таким висновком суду неможливо з наступних підстав.

Так, відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскаржувана постанова вищезгаданим вимогам закону не відповідає, а тому підлягає скасуванню з наступних підстав.

Так, позивачці призначено пенсію у 2007 році.

Частиною 4 ст.42 Закону № 1058-IV встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання в цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону).

За змістом частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Слова «за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року» означають, що враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-IV: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

У ч.4 ст. 42 Закону № 1058-IV зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону № 1058-IV цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Про застосування вищевказаних норм матеріального права йдеться в постанові Верховного Суду України від 08 травня 2012 року (справа № 21-85а12), тому суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України (ст.244-2 КАС).

Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

За таких обставин, є достатньо підстав для винесення нової постанови про відмову в позові.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.195, 197, п.3 ч.1 ст.198, ст.ст.202, 205, 207 КАС України, Законом України „Про внесення змін до розділу ХІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатам», колегія суддів ,-

п о с т а н о в и л а:


Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області задовольнити.

Рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 26 липня 2010 року скасувати та прийняти нову постанову.

Відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позову до управління Пенсійного фонду України в м.Ромни Сумської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Постанова суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і з цього часу може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.


Головуючий -


Судді -



  • Номер: Б/н 1111
  • Опис: про стягнення грошових коштів і моральної шкоди
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-1571/10
  • Суд: Дарницький районний суд міста Києва
  • Суддя: Собина О. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Зареєстровано
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.10.2015
  • Дата етапу: 21.10.2015
  • Номер: 6/456/10/2018
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1571/10
  • Суд: Стрийський міськрайонний суд Львівської області
  • Суддя: Собина О. І.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.01.2018
  • Дата етапу: 23.08.2018
  • Номер: 22-ц/783/1802/18
  • Опис: Лобойко О.П. про визнання виконавчих документів такими що не підлягають виконанню
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-1571/10
  • Суд: Апеляційний суд Львівської області
  • Суддя: Собина О. І.
  • Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.06.2018
  • Дата етапу: 23.08.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація