Судове рішення #2875905
2-27/3964-2008

       

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД


Постанова

Іменем України


  

Справа №


                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Котлярової О.Л.,

суддів                                                                      Прокопанич Г.К.,

                                                                                          Антонової І.В.,

за участю представників сторін:

позивача:  Мельніков І. В., довіреність № 01/4371 від 27.09.07 (Фонд майна Автономної Республіки Крим;)

відповідача: Новикова О. А, довіреність №  б/н   від 29.09.08 (товариство з обмеженою відповідальністю "Дайвіс");

розглянувши апеляційну скаргу Фонду майна Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Воронцова Н.В.) від 04 червня 2008 року у справі № 2-27/3964-2008

за позовом           Фонду майна Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 17, Сімферополь, 95015)

до товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвіс" (вул. 15 квітня, 4, Алушта, 98500)

про спонукання укласти додаткову угоду та стягнення заборгованості по орендної платі та пені          

                                                            ВСТАНОВИВ:

          Фонд майна Автономної Республіки Крим  звернувся до  господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом  до товариства з обмеженою відповідальністю "Дайвіс" про спонукання укласти додаткову угоду до договору оренди від 24 лютого 2001 року, стягнення заборгованості по орендній платі у розмірі 391 090,27 та пені у розмірі 67 766,27 грн.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 04 червня 2008 року у справі №2-27/3964-2008 у позові відмовлено.

Не погодившись з даним рішенням, позивач звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду  з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати, позов задовольнити.

                    Доводи апеляційної скарги обґрунтовані порушенням місцевим господарським судом норм матеріального права, а саме –статті 21 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, статтю 118  Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, статті 525, 526 Цивільного кодексу України.

                    Так, за твердженням заявника апеляційної скарги, чинним законодавством передбачено, що договір оренди державного та комунального нерухомого майна  підлягають перегляду у частині розміру орендної плати відповідно до встановлених Методикою розрахунку, розподілу та порядку використання плати за оренду (суборенду) майна, що належить Автономної Республіки Крим  орендних ставок, у зв’язку з чим у відповідача утворилась заборгованість з орендної плати у сумі 391 090,27 грн. та за несвоєчасну сплату була нарахована пеня у сумі 67 766,27 грн.

Розпорядженням виконуючого обов’язки голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 29 вересня  2008 року змінено склад судової колегії, суддю Заплаву Л.М. замінено на суддю Антонову І.В.

                    29 вересня  2008 року  у судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу у повному обсязі, представник відповідача проти апеляційної скарги заперечував, письмових пояснень  суду не надав.

          Повторно розглянувши матеріали справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.

          Постановою Кабінету Міністрів України №157 від 07 лютого 1996 року  “Про передачу у власність Автономної Республіки Крим майна санаторно –курортних і оздоровчих закладів, що перебуває у загальнодержавної власності” пансіонат “Північна Двіна” було передано до складу майна,  що належить Автономної Республіки Крим.

          Відповідно до Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим №982-2/2000 від 15 березня 2000 року  “Про склад майна, що належить Автономній Республіці Крим” державне підприємство з  лікуванням “Північна Двіна” знаходиться в складі майна, що належить Автономної Республіці Крим.

          24 лютого 2001 року між Фондом майна Автономної Республіки Крим  та товариством з обмеженою відповідальністю "Дайвіс" був укладений договір оренди  цілісного майнового комплексу, що належить Автономної Республіки Крим розташованого за адресою: місто Алушта, вул. 15 Квітня, 4, на земельній діяльні площею 4,7 га., строком до 24 лютого 2050 року та приймає у користування по акту приймання-передачі.

Згідно з  пунктами 3.1-3.2 договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна,  що належить Автономної Республіки Крим, затвердженою Верховною Радою Автономної Республіки Крим. Базова ставка для розрахунку орендної плати за  січень 2001 р. складає 10844,00 грн. Сума орендної  плати за кожен наступний місяць визначається орендарем самостійно шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць, встановлений Мінстатом України.

          Пунктом 7.3 договору оренди зміни або розірвання договору може мати місце за згодою сторін. Зміни і доповнення, які вносяться, розглядаються сторонами на протязі 20 днів і оформляється додатковою угодою до договору оренди.  

17 січня 2008 року позивач звернувся  до відповідача листом № 03/106  із відповідними додатками, яким запропонував укласти додаткову угоду про внесення змін до договору оренди від 24 лютого 2001 року з урахуванням переглянутого розміру орендної плати згідно ставок, які встановлені Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим № 470-5/07 від 23 травня 2007 року “Про методику розрахунку, розподілу і порядку використання плати за оренду (суборенду) майна, що належить Автономної Республіки Крим” надіслав на адресу відповідача проект Додаткової угоди №4 до договору оренди та розрахунки орендної плати.

          Відповідач надав відповідь листом № 177 від 05 лютого 2008 року, де вказав, що правових підстав для підписання додаткової угоди не має та повернув її без підпису.

Відповідно до частини 2 статті 21 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” № 2269-XII від 10 квітня 1992 року розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

             Згідно з Порядком перегляду договорів оренди нерухомого державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 18 січня 2007 року №43 “Про виконання статті 118 Закону України “Про Державний бюджету України на 2007 р.”, договори оренди підлягають перегляду у частині розміру орендної плати відповідно до встановлених Методикою орендних ставок.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що перегляд договорів має бути здійснено  шляхом укладення додаткових угод до договорів оренди,  таким чином, Фонд майна Автономної Республіки Крим запропонував відповідачу укласти додаткову угоду №4 до договору оренди від 24 лютого 2001 року,  що стосується зміни розміру орендних платежів,  розрахованих на підставі збільшених орендних ставок.

         Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 118 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19 грудня 2006 року  що у  2007 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах. Орендна плата за державне та комунальне майно визначається відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Надати право Кабінету Міністрів України затверджувати індикативні ставки орендної плати для державного та комунального майна, яке передається в оренду в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січня 2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми.

Відповідно до вимог статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог вказаних кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції тому, що відповідачем отримано у користування цілісний майновий комплекс  державного підприємства “Пансіонат з  лікуванням “Північна Двіна”, таким чином відсутні підстави для перегляду вказаного договору в зв’язку зі  змінами орендних ставок за користування майном,  що належить Автономної Республіки  Крим.

                    Враховуючи вищевикладене, судова колегія дійшла висновку про те, що рішення суду першої інстанції прийнято при правильному застосуванні норм матеріального права, підстав для його скасування немає.

                    Керуючись статтями  Господарського процесуального кодексу України, суд


                                                            ПОСТАНОВИВ:          

                    1. Апеляційну скаргу Фонду майна Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

                    2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 04 червня 2008 року у справі № 2-27/3964-2008 залишити без змін.


Головуючий суддя                                                            О.Л. Котлярова

Судді                                                                                          Г.К. Прокопанич

                                                                                          І.В. Антонова


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація