ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2013 року м. Київ К/9991/78665/12
Колегія Вищого адміністративного суду України в складі суддів:
Стрелець Т.Г.,
Голяшкіна О.В.,
Зайця В.С.
розглянувши в порядку попереднього судового засідання касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Баранівському районі Житомирської області
на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2012 року
та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2012 року
у справі № 0670/3152/12
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Баранівському районі Житомирської області
до Державної фінансової інспекції в Житомирській області
про визнання дій незаконними та скасування вимоги,
ВСТАНОВИЛА:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Баранівському районі Житомирської області звернулось до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Житомирській області про визнання дій незаконними та скасування вимоги від 31.01.2012 року № 06-04-17/726 "Про усунення порушень, виявлених ревізією цільового та законного використання коштів в Баранівському відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань" в частині проведення донарахування та виплати 4 потерпілим на виробництві індексації страхових виплат на загальну суму 1608,21 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2012 року залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду в задоволенні позовних вимог Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Баранівському районі Житомирської області до Державної фінансової інспекції в Житомирській області про визнання дій незаконними та скасування вимоги від 31.01.2012 р. № 06-04-17/726 відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням судів першої та апеляційної інстанції Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Баранівському районі Житомирської області, подано до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судомами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, скаржник просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції, прийняти нову постанову якою задовольнити позовні вимоги.
В запереченнях на касаційну скаргу Державна фінансова інспекція в Житомирській області просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню зважаючи на наступне.
Встановлено, що відповідно до п. 2.7 Плану роботи Державної фінансової інспекції України на ІV квартал 2011 року та на підставі направлення від 02 листопада 2011 року № 1019, виданого контрольно-ревізійним управлінням в Житомирській області провідним державним аудитором відділу аудиту виконання бюджетних програм, місцевих бюджетів та діяльності бюджетних установ КРУ в Житомирській області Бондарчуком А.В. проведено ревізію цільового та законного використання коштів в Баранівському відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань за ІІ півріччя 2010 року та завершений звітний період 2011 року. За результатами перевірки складено Акт від 27 грудня 2011 року № 06-04-09/146.
Ревізією зокрема встановлено, що в порушення вимог п.п. 2, 5 Постанови КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" постраждалим внаслідок нещасних випадків в окремих випадках неправильно встановлювався базовий місяць при визначенні індексації страхових виплат та за відсутності довідок щодо працевлаштування взагалі не визначалася індексація, внаслідок чого останніми було недоотримане грошових коштів на суму 1608,21 грн.
Листом-вимогою від 31 січня 2012 року № 06-04-17/726, а саме пунктом 4, зобов'язано Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Баранівському районі Житомирської області провести донарахування та виплату індексації постраждалим внаслідок нещасних випадків у сумі 1608,21 грн.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з порушення позивачем при проведенні індексації щомісячних страхових виплат вимог Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Суд апеляційної інстанції погодився з вищезазначеною позицією суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року № 1282-XII (далі Закон).
Згідно ст. 1 Закону, під терміном індексація грошових доходів населення слід розуміти встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За приписами ст. 3 Закону, індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Індексація грошових доходів проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 % (ст. 4 Закону).
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі Порядок № 1078).
Пунктом 2 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності); суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації (п. 5 Порядку № 1078).
Отже, базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення вважається місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення, в т.ч. за рахунок виплат, передбачених п. 2 Порядку.
Судами першої та апеляційної інстанції правильно встановлено, що Фондом невірно визначено базовий місяць для проведення індексації, постраждалим особам за березень 2008 року та березень 2009 року на суму 1608,21 грн., внаслідок чого громадянами недоотримано індексації в сумі 1608,21 грн., так як Законом № 1282-XII та Порядком № 1078 не передбачено встановлення фіксованих сум індексації, як це було ним зроблено.
Суди вірно виходили з аналізу приписів ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", постанови КМУ від 26 листопада 2003 року № 1845 "Про затвердження Порядку здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", п.14 Порядку № 1078, п.п.1.4, 3.1 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року № 34/5.
Вірно визнано судами безпідставними посилання Фонду на обов'язковість листів Міністерства праці та соціальної політики України від 24 квітня 2008 року №3872/0/14-8/10 та від 13 лютого 2009 року № 1574/0/14-09/10.
За змістом вказаних листів, Міністерство праці та соціальної політики України рекомендувало робочим органам виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України визначити березень 2008 року та березень 2009 року базовими при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації, зафіксувавши для подальшої виплати суму індексації, нараховану в лютому 2008 року та в лютому 2009 року, а розрахунок індексу для проведення подальшої індексації розпочати з квітня. Вони не проходили державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України, відповідно не підпадають під визначення нормативно-правовий акт та є такими, що носять рекомендаційний характер.
Окрім того, своїм листом від 24 квітня 2008 року №3872/0/14-8/10, Міністерство праці та соціальної політики України запропонувало виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України підготувати конкретні пропозиції щодо внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення з метою вдосконалення механізму щодо індексації страхових виплат. Проте, на даний час змін до Порядку у вказаній частині не внесено.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції, щодо правомірності відмови в позові Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Баранівському районі Житомирської області про визнання дій незаконними та скасування вимоги від 31.01.2012 року № 06-04-17/726 "Про усунення порушень, виявлених ревізією цільового та законного використання коштів в Баранівському відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань" в частині проведення донарахування та виплати 4 потерпілим на виробництві індексації страхових виплат на загальну суму 1608,21 грн..
Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухвалені судових рішень чи вчиненні процесуальних дій -
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Баранівському районі Житомирської області відхилити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України