Судове рішення #2869267

                                                                                                                                   Справа № 2-171/08

 

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м     У к р а ї н и

 

2 жовтня 2008 року                                                                                                                 смт. Шацьк         

   

Шацький районний суд Волинської області у складі

головуючого -                                   судді Жевнєрової Н.В.,

при секретарі -                                  Саць Н.В.,

з участю позивача    -                     ОСОБА_1.,

 

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в смт. Шацьк цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Самійличівської сільської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом,

 

в с т а н о в и в:

 

            ОСОБА_1. звернулася в суд з позовом до Самійличівської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом на майно, а саме, житловий будинок, що знаходиться по вул. АДРЕСА_1. Позовні вимоги обґрунтувала тим, що вона є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та якій належав вказаний житловий будинок. Позивач прийняла спадщину, так як фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, але у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом їй відмовлено, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на нерухоме майно та спадкодавцем не було зареєстровано право власності в установленому законом порядку. Тому позивач просить суд визнати за нею право власності на вказане майно в порядку спадкування за заповітом. 

            В попередньому судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у заяві, просила позов задовольнити, справу розглянути по суті у попередньому судовому засіданні.

            Представник відповідача в попереднє судове засідання не з'явився, подав суду письмову заяву, у якій просить проводити розгляд справи за його відсутності, позов визнає, проти його задоволення не заперечує. 

            Заслухавши пояснення позивача, дослідивши представлені у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, яка проживала по вул. АДРЕСА_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що стверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1, виданим 28.01.1996 року сільською радою с. Самійличі Шацького району (а.с. 5). Відповідно до змісту ст. 525 ЦК України в ред. 1963 року після її смерті  відкрилася спадщина.

Відповідно до ст. 524 ЦК України в ред. 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Як свідчить довідка Самійличівської сільської ради від 25.02.2008 року №144, заповіт від іменОСОБА_2 посвідчувався в Самійличівській сільській раді 08.01.1996 року за №1. Заповіт не змінено і не відмінено. Спадкоємців, які мають право на обов'язкову частку, немає.

Згідно із заповітом, посвідченим 08.01.1996 року секретарем Самійличівської сільської ради Шацького району, ОСОБА_2 все своє майно заповіла ОСОБА_1 (а.с. 11).

            Після смертОСОБА_2 відкрилася спадщина, у тому числі на житловий будинок, що знаходиться у с. АДРЕСА_1 що підтверджується копією будинкової книги та витягом з погосподарської книги №61 за 1996 рік Самійличівської сільської ради Шацького району, з якого вбачається, що будинок з надвірними будівлями і спорудами за особовим рахунком НОМЕР_1належитьОСОБА_2(а.с. 6-10).

            Відповідно до вимог ст. 548 ЦК України в ред. 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Згідно зі ст. 549 ЦК України в ред. 1963 року спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини подав до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

            З довідки Самійличівської сільської ради від 25.02.2008 року №144, вбачається, що з дня смертОСОБА_2 спадщину прийняла ОСОБА_1, яка фактично вступила у володіння та управління спадковим майном.

            Відповідно до ст. 560 ЦК України в ред. 1963 року, спадкоємці, закликані до спадкування, можуть одержати в державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини свідоцтво про право на спадщину.

ОСОБА_1. прийняла спадщину, однак їй відмовлено в оформленні в нотаріальному порядку спадкових прав на нерухоме майно у зв'язку з тим, що спадкодавець не зареєстрував право власності на нерухоме майно в установленому законом порядку.

Як убачається з висновку технічного стану споруди №53 від 01.09.2008 року, індивідуальний житловий будинок в АДРЕСА_1 знаходиться в задовільному стані та придатний до експлуатації за умови заміни внутрішніх електромереж (а.с. 19).

            Відповідно до ст. 328 ЦК України позивач вправі набути право власності на підставах, що не заборонені законом, і згідно зі ст. 392 ЦК України може звернутися до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

            На підставі викладеного суд дійшов висновку про можливість визнання за       ОСОБА_1. права власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок, що знаходиться по вул. АДРЕСА_1.

            На підставі ст.ст. 524, 548, 549, 560 ЦК України в ред. 1963 року, ст.ст. 328, 392 ЦК України, керуючись ст.ст. 88, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд

 

                                                                       в и р і ш и в:

 

            Позов задовольнити повністю.

            Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на         житловий будинок, що знаходиться по вул. АДРЕСА_1.

Право власності на нерухоме майно виникає  з моменту його державної реєстрації.

            На рішення суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення та апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. 

 

Головуючий                                                                                                                Н.В.Жевнєрова

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація