ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
УХВАЛА
21.03.2013№02-21/ 901/789/13-г
За позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Група компаній «Моноліт»
до товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізована пересувна механізована колона - 575»
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - приватне підприємство «Фірма «Колосс -Крим»
про стягнення 360000,00 грн.
Суддя С.А. Чумаченко
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.03.2013 порушено провадження у справі № 901/789/13-г за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Група компаній «Моноліт» до товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізована пересувна механізована колона - 575» про стягнення заборгованість по орендній платі в сумі 360000,00 грн.
Також ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.03.2013 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - приватне підприємство «Фірма «Колосс -Крим».
До суду від Приладишева Віталія Вікторовича надійшло клопотання про залучення у справі 901/789/13-г в якості третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору, шляхом подання позовної заяви до товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізована пересувна механізована колона - 575» та товариства з обмеженою відповідальністю «Група компаній «Моноліт» про визнання недійсним правочин укладений товариством з обмеженою відповідальністю «Спеціалізована пересувна механізована колона - 575» за яким проводиться стягнення за первісним позовом та просить суд відмовити у задоволенні первісного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Група компаній «Моноліт».
Розглянувши матеріали клопотання про залучення у справі 901/789/13-г в якості третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору, суд відмовляє у ії прийнятті за наступними обставинами.
Господарський суд при здійсненні судочинства керується виключно нормами Господарського процесуального кодексу України та вирішує господарські спори у порядку позовного провадження, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до статті 26 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу до прийняття рішення господарським судом, подавши позов до однієї або двох сторін.
Згідно з статтею 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У встановлених законодавчими актами України випадках справу може бути порушено за заявою громадянина, який не є суб'єктом підприємницької діяльності.
Відповідно пункту 4 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі: справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах
між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Крім того, слід звернути увагу на те, що відповідно до частини 1 статті 21 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу, зокрема, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (частина 1 статті 1 цього Кодексу).
Фізичні особи, які не є підприємцями, можуть бути стороною у господарському процесі лише в єдиному випадку - у справах, що виникають з корпоративних відносин (у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства).
В розглядуваному випадку спір не є корпоративним, а тому клопотання Приладишева Віталія Вікторович не розглядатиється в порядку господарського судочинства.
У відповідності з частиною 3 статті 22 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Виходячи зі змісту статей 1, 4-1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, якщо склад учасників спору відповідає положенням статті 1 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
З матеріалів клопотання про залучення у справі 901/789/13-г в якості третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору вбачається, що заявник - Приладишев Віталій Вікторович, не має статусу фізичної особи-підприємця. Таким чином позовна заява не відповідає приписам статей 1, 21 Господарського процесуального кодексу України та правовідносини, з яких цій спір виник, не носять господарського характеру, в прийнятті позовної заяви слід відмовити в порядку пункту 1 частини 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України.
В пункті 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.11 зазначено, що в разі такого звернення в прийнятті позовної заяви слід відмовити на підставі пункту 1 частини першої статті 62 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якого суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
З огляду на викладене, суд відмовляє в прийнятті даної позовної заяви .
Враховуючи викладене, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 62, 86Господарського процесуального Кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
В прийнятті позовної заяви Приладишева Віталія Вікторович до товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізована пересувна механізована колона - 575» та товариства з обмеженою відповідальністю «Група компаній «Моноліт» про визнання недійсним правочин укладений товариством з обмеженою відповідальністю «Спеціалізована пересувна механізована колона - 575» за яким проводиться стягнення за первісним позовом та відмовлення у задоволенні первісного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Група компаній «Моноліт» - відмовити.
Додаток : позовна заява з додатком на 31 арк.
Суддя С.А. Чумаченко